Nielen ľudí, ktorí využívajú leteckú dopravu a mali to šťastie, že v tej chvíli neleteli nad východnou Ukrajinou, ale aj medzinárodnú verejnosť by malo zaujímať, či za smrť toľkých osôb sa bude niekto zodpovedať, alebo či sa masaker opäť pripíše na účet collateral damage.
Zdroj: Ilustrácia Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Ak odhliadneme od mediálnych falzifikácií, internetových šialenstiev a konšpiračných bludov, tak základná dilema, ako k tragédii došlo, je známa už rok. Buď k nej došlo tak, že lietadlo malajzijskej spoločnosti zostrelil systém Buk, ktorý sa nachádzal na území ovládanom proruskými separatistami, alebo ho zostrelila ukrajinská vojenská stíhačka SU-25. Holandská rada pre bezpečnosť to už vyšetrila a svoju správu poslala štátom a inštitúciám, ktoré môžu k jej výsledkom niečo relevantné dodať. Malajzia na začiatku júla požiadala Bezpečnostnú radu OSN, aby podporila vznik medzinárodného tribunálu, ktorý odhalí páchateľov zločinu a zabezpečí ich potrestanie. Nedá sa prehliadnuť, že výhrady voči tribunálu má ruská strana.
Ministerstvo obrany Ruskej federácie už 21. júla 2014 vyhlásilo, že vie o ukrajinskom bojovom lietadle, ktoré sa priblížilo k malajzijskému boeingu na vzdialenosť troch až piatich kilometrov, čo mu umožnilo použiť raketu vzduch – vzduch. Médiá blízke ruskej vláde potom dokonca našli aj svedkov, ktorí tvrdili, že SU-25 v ten deň pilotoval letec Vološin, ktorý sa vrátil na ukrajinskú základňu bez rakiet a veľmi rozrušený povedal, že zostrelil nesprávne lietadlo. Keby to tak naozaj bolo, Rusko by malo najväčší záujem, aby tribunál vznikol a aby sa pred ním preukázalo, že zločin spáchal ukrajinský pilot. Lenže Kremeľ tribunál nechce.
Vitalij Čurkin, ruský predstaviteľ v OSN, vyhlásil, že tribunál nemá opodstatnenie, lebo v prípade zostreleného lietadla išlo o „ojedinelý akt“, takže niet dôvodov sa domnievať, že predstavuje „hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť“. Prezident Vladimir Putin v rozhovore s holandským premiérom návrh na zriadenie tribunálu odsúdil ako „predčasnú a kontraproduktívnu iniciatívu“. Čo je na zriadení tribunálu predčasné a čo kontraproduktívne, nijako nevysvetlil. Je zjavné, že ide o pseudoargument, len aby nejako zdôvodnil, prečo bude Rusko vetovať návrh na zriadenie tribunálu. Isté je, že ak ho bude vetovať, tak určite nie preto, aby pomohlo Ukrajine.
Der Spiegel už pred pol rokom napísal, že nielen Moskva, ale i Západ vie, kto zavinil katastrofu, ale že krajiny Západu nepôjdu do dôsledkov, lebo nechcú zahnať Putina do slepej uličky. Ak by mal nemecký týždenník pravdu, tak žiadny tribunál na pôde OSN nevznikne. Bude iba zverejnená holandská správa, ktorú prezident Putin odmietne, čím poprie ruský podiel na zločine.