Nie všetci Rusi veria vlastným štátom vlastneným bankám. Nech už je produktový progres v nich akýkoľvek. Dostatočným príkladom je nedávny kolaps bánk na Cypre, kde tohtoročný škrt veľkej časti vkladov nad 100-tisíc eur v dvoch najväčších tamojších bankách cielil práve na fakt, že miliardové vklady v nich mali ruskí oligarchovia. Ako upozornil nemecký denník Der Spiegel, často sa tieto peniaze spájali aj s nezákonnými aktivitami. To je hlavné vysvetlenie odlevu ruského bohatstva mimo krajiny. Podľa odhadu, ktorý uvádza denník, mali len na tomto ostrove ruskí oligarchovia uložených okolo 26 miliárd dolárov.
No za odlevom je i sledovanie toku peňazí štátnymi úradníkmi. Vysokopostavený zamestnanec jednej z najväčších slovenských bánk TRENDU vlani spomenul, že po tom, čo sa ruskí klienti slovenskej Volksbank dozvedeli, že banku začiatkom vlaňajška kúpila v rámci väčšej akvizície ruská štátna Sberbank, presunula si časť z nich rýchlo účty ku konkurencii. No vedenie banky takúto skúsenosť nepotvrdzuje.
Z času na čas sa tiež vynoria šumy o tom, že ruskí štátni zamestnanci pozorne monitorujú najväčšie sociálne siete (Facebook je v Rusku až číslom tri, prvé dve siete sú čisto ruské). Sledujú negatívne zmienky o Sberbank či VTB, čo sú dve najväčšie banky s majetkovým podielom štátu. Kým na Slovensku je praxou, že banka na problém buď oficiálne, alebo cez status zamestnanca reaguje pozitívnymi argumentmi, Rusi idú ďalej, vyhľadajú autora a odkazy mažú.