Európska komisia urobila zatiaľ najzásadnejší krok v snahe zastaviť ruskú agresiu proti Ukrajine. V rámci šiesteho balíka sankcií vyhlásila ropné embargo proti Rusku. Ropa je pritom oveľa dôležitejšia ako zastavenie odberu ruského plynu krajinami EÚ, pretože Moskva z vývozu ropy získava niekoľkonásobok príjmov oproti plynu. Z ruského exportu nie je pre Kremeľ žiadna zásadnejšia položka pre ruský štátny rozpočet.
Mimoriadne bolo aj miesto, kde sa rozhodla Európska komisia tieto zatiaľ najzásadnejšie sankcie vyhlásiť. Normálne sa takéto kroky dejú v stredu v budove Európskej komisie. Tentoraz si predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na oznámenie šiesteho balíka vybrala v stredu 4. mája rokovaciu sálu Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Človek by čakal, že na takúto udalosť bude Európsky parlament, ktorý sa už vrátil po dvoch rokoch covidovej pandémie do normálneho rytmu, plný europoslancov, ako to napokon bolo deň pred tým, ako prebiehalo hlasovanie. Lenže namiesto viac ako pol tisícke europoslancov prednášala Leyenová svoj zásadný prejav o prelomových sankciách v takmer prázdnej sále, kde sedeli len tí, ktorí tam takpovediac prísť museli.
„Na budúci týždeň budeme 9. mája oslavovať deň Európy. Sú to 72. narodeniny našej Európskej únie. Tento deň budeme, samozrejme, hovoriť o budúcnosti našej Únie. Ako ju posilníme, ako ju urobíme odolnejšou, ako ju viac priblížime občanom. Ale odpoveď na všetky tieto otázky nie je len na nás,“ uviedla Leyenová. „Budúcnosť našej Európskej únie sa dnes píše na Ukrajine,“ uviedla. „Putin za svoju agresiu musí zaplatiť vysokú cenu,“ dodala.
Embargo na ropu, prvé zásadné sankcie
V šiestom balíku sankcií nebolo len embargo na dovoz a prepravu ruskej ropy. Boli tam aj osobné sankcie proti ďalším Rusom, napríklad tým, ktorí sú spájaní s masakrom v Buči, sú tam aj nové sankcie proti trom ruským bankám vrátane veľmi významnej Sberbank, ktoré budú vyradené zo systému SWIFT.
Sankčný balík tiež symbolicky zahŕňa ruského pravoslávneho patriarchu Kirilla, ktorý ruskú agresiu proti Ukrajine podľa Bruselu podporuje. A v EÚ bude novo zakázané vysielanie ďalších troch ruských televízií, ktoré šíria kremeľské dezinformácie.
Kľúčová a prelomová je však na úniových sankciách práve a len ruská ropa. „Putin chcel vymazať Ukrajinu z mapy. Rozhodne neuspeje. Naopak, Ukrajina povstala v jednote. A teraz sa potápa jeho krajina, Rusko,“ uviedla Leyenová. Tým, čo Rusko potopí, má byť práve zákaz dovozu ruskej ropy do EÚ. Vývoz ropy totiž prináša do ruského federálneho rozpočtu asi 45 percent financií, zatiaľ čo vývoz toľko diskutovaného plynu iba 13 percent. Na druhej strane, Európska únia nie je od ruskej ropy zďaleka taká závislá ako od plynu. V dovoze ropy do Únie je Rusko síce na prvom mieste tiež, ale jej členské krajiny odoberajú z Moskvy asi len štvrtinu celkovej spotreby.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?