Lenže rokovania na túto tému nepriniesli žiadaný výsledok. Podľa informácií TRENDU si Škoda JS vypýtala za svoje služby viac peňazí, ako boli SE ochotné zaplatiť.

Aj pri spúšťaní nových blokov preto hlavným koordinátorom zostanú SE. Deje sa tak v čase, keď sa začína hovoriť o ďalšom omeškaní výstavby a v čase finišujúcich rokovaní o predaji majoritného podielu v SE, ktorý vlastní taliansky Enel.

Kto bude riadiť

Škodu JS do pozície hlavného koordinátora v Mochovciach presadzovala aj slovenská vláda. Nebola totiž spokojná s tempom výstavby. Stavba dvoch nových blokov sa doteraz predražila z 2,8 na 4,6 miliardy eur a oneskorila sa o štyri roky. Tretí blok má termín spustenia v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr.

Dôvodom meškania a predraženia bolo sprísnenie bezpečnostných požiadaviek po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Slovenské elektrárne v tomto neboli ojedinelé. Sklzy nastali aj pri výstavbe jadrových zdrojov vo Fínsku a Francúzsku. Vláda R. Fica však pripisovala vinu aj zlému riadeniu na strane Slovenských elektrární a kritiku smerovala najmä na ich väčšinového akcionára – taliansky Enel.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR tlačilo manažment elektrární k tomu, aby posilnil prítomnosť Škody JS. Ide o dcérsku firmu ruskej skupiny OMZ, ktorej najvýznamnejším akcionárom je Gazprombank. Vyrába technológie pre jadrové elektrárne. Ministerstvo žiadalo, aby táto firma prebrala spomínanú funkciu generálneho koordinátora. Výsledkom tohto tlaku bolo okresanie kontraktu s firmou Enel Ingegneria e Ricerca. Dcérska firma Enelu tým prišla o časť svojej zákazky.

Druhým výsledkom tlaku bolo, že už vtedy sa posilnili úlohy Škody JS. Firma mala na základe zmluvného dodatku poslať do projektového tímu ďalších odborníkov a „využiť ich kapacity najmä v oblasti koordinácie výstavby a uvádzania do prevádzky“, písalo sa v zápisnici z valného zhromaždenia SE. Popri tom sa ďalej rokovalo o možnosti, že dostane na starosť riadenie početných dodávateľov na stavbe z pozície generálneho koordinátora.

Predraženie Mochoviec bolo tiež dôvodom, prečo bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis inicioval kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Ten ju ukončil v úvode augusta. „Na základe podstatných a významných skutočností zistených kontrolnou skupinou predseda NKÚ Karol Mitrík ďalej rozhodol o postúpení kontrolných zistení na posúdenie Generálnej prokuratúre SR a Finančnému riaditeľstvu SR,“ povedal hovorca NKÚ Lukáš Jasenec.

Dohoda sa rozplynula

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa