Časy dávno minulé pripomína aj historický šijací stroj vo výklade. Na stole sú rozložené hrubé vzorkovnice kvalitných látok od prestížnych európskych výrobcov. Decentnú pokojnú atmosféru módneho salóna Maximilian Mucska Tailors (na úvodnej snímke zľava Patrik, Maximilian a Erik Mucskovci) vyvažuje ruch v zadných priestoroch. V dielni sa usilovne pracuje. Hukot šijacích mašín sa však ozýva sporadicky. Ihly kmitajú najmä medzi prstami krajčírov. Steh po stehu formujú obleky na mieru pre náročnú klientelu.
Fajta poctivých krajčírov
Dlhé hodiny šitia, precízneho tvarovania odevu či vyšívania dierok na gombíky. Od začiatku do konca poctivá ručná práca presne na miery zákazníka alebo takzvaný bespoke tailoring, najvyššia forma krajčírstva považovaná za umelecké remeslo. Na takýchto princípoch funguje salón Mucskovcov. „Snažíme sa byť transparentní. Človek vidí aj do procesu, ako sa oblek tvorí,“ približuje filozofiu rodinného podniku Erik Mucska, ktorý má na starosti obchod, komunikáciu s dodávateľmi a marketing.
E. Mucska vo videu okrem iného prezrádza, koľko ručne šitý oblek stojí a aká je jeho životnosť:
V rodine Mucskovcov sa remeslo dedí z generácie na generáciu. Salón v centre Bratislavy vedú bratia Erik a Patrik, ktorý vyštudoval odevnú priemyslovku a pätnásť rokov sa venuje šitiu po boku otca Maximiliana. Ručné šitie na mieru sa už na školách nevyučuje, skúsenosti teda zbieral najmä od otca, zo starých knižiek a praktickým sebazdokonaľovaním.
Spôsoby šitia oblekov
- ready to wear – oblek na konfekčnú postavu (napríklad číslo 52). Pri prémiových značkách môže byť vypracovaný ručne, ostatné je klasická pásová výroba.
- made to measure – personalizovanie obleku. Konfekčný strih sa upraví na miery zákazníka (napríklad dĺžka rukávov). Niektoré časti sa môžu robiť ručne, inak je to strojová výroba.
- bespoke tailoring – najvyššia forma krajčírstva, umelecké remeslo. Oblek vypracúva majster. Zoberie sa okolo dvoch desiatok mier a tvorí sa pre konkrétneho človeka.
Hlava rodiny Maximilian Mucska má za sebou štyri desaťročia krajčírskej práce. Zdroj: Maňo Štrauch
Hlava rodiny Mucskovcov má za sebou štyri desaťročia krajčírskej praxe. M. Mucska si vybudoval solídnu zahraničnú klientelu, ručne šil tiež kostýmy pre sólistov v divadlách. S krajčírskymi prácami v salóne pomáhajú rodine traja zamestnanci.
Keď oblek „pracuje“
Vyrobiť ručne oblek na mieru, teda sako a nohavice, prípadne aj vestu, je časovo náročná práca. Trvá to približne šesťdesiat hodín (tri štvrtiny času pripadajú na sako), pričom len vyšívanie dierok zaberie dve hodiny a použije sa pri tom desať metrov hodvábnych nití. Na tisícky oblekových stehov sa minie približne jeden kilometer bavlnených nití.
60 hodín trvá ručné ušitie obleku na mieru Zdroj: Maňo Štrauch
Čas zhotovenia odevu závisí tiež od časových možností klienta, ktorý sa musí dostaviť na tri priebežné skúšky. Medzi nimi plynie krátky čas, keď sako iba visí na vešiaku. Má to svoje opodstatnenie. Vnútorná konštrukcia obleku sa totiž klasicky nepodlepuje, ale tvaruje ručným spracovaním, takzvaným pikírovaním dvoch alebo troch vrstiev plátna. Vďaka tomu má oblek predpoklad dlhšej životnosti.
Mucskovci šijú výlučne z prírodných materiálov, hlavne z vlny, kašmíru či ich kombinácie. Látka v období medzi skúškami klienta „pracuje“ a túto vlastnosť si zachováva. Hotový oblek počas celodenného nosenia povolí tam, kde má, prispôsobuje sa postave.
60 hodín trvá vyrobenie ručne šitého obleku na mieru, topánky na mieru potrebujú ešte o 30 hodín viac
Detailisti s referenciami
Mucskovci šijú predovšetkým obleky. Mesačne stihnú vyrobiť do desať kusov. Nebránia sa ani kabátom, frakom, smokingom či športovým sakám. Najčastejšie k nim chodia biznismeni a umelci, zďaleka ojedinelí nie sú ani cudzinci vrátane tých, ktorí žijú na Slovensku. „Naši zákazníci majú spoločnú črtu, dávajú si záležať na detaile. Majú svoj vlastný štýl,“ približuje E. Mucska.
Maximilian a Patrik šijú spolu už 15 rokov vo svojej dielni Zdroj: Maňo Štrauch
Salón si nezakladá na veľkej propagácii. Noví zákazníci ho objavujú v prvom rade vďaka referenciám klientov. Na sociálnych sieťach sa Mucskovci snažia priblížiť svoju prácu najmä mladším ročníkom, aby videli, koľko úsilia sa v nej skrýva. Nie je to však kanál, na ktorom by „fičali“ ich hlavní, neraz časovo vyťažení zákazníci.
Ručné ušitie obleku na mieru nie je lacná záležitosť. Počiatočná suma sa u Mucskovcov pohybuje pár stoviek nad dvoma tisíckami eur. V prípade čisto kašmírového kabáta alebo saka sa šplhá omnoho vyššie. E. Mucska spomína, že doteraz najdrahší bol hodvábny koncertný odev pre zahraničného umelca, ktorý vyšiel na štyritisícpäťsto eur.
Slovenské doplnky
Látky na šitie odevov Mucskovci dovážajú zo zahraničia. V súčasnosti majú štyroch hlavných dodávateľov, renomovaných výrobcov s dlhoročnou tradíciou. V blízkom období by radi rozšírili portfólio o prvého slovenského producenta látok.
Patrik Mucska Zdroj: Maňo Štrauch
Materiály na vypracovanie saka nakupujú v starších viedenských obchodíkoch. Slovenskí dodávatelia sa u Mucskovcov uplatnia skôr pri doplnkoch, ako sú ručne robené výšivky, občas gombíky či kravaty alebo ručne vyrábané klobúky z Trnavy.
Od dreva k topánkam
Trpezlivá ručná práca sa stala denným chlebom aj pre obuvníka Mareka Pažitného z Dunajskej Lužnej. Vyučil sa za stolára, v tomto remesle však nevidel budúcnosť. Dlho sa hľadal, prešiel viacerými zamestnaniami, no našiel sa až v oprave obuvi. Napĺňala ho práca s ľuďmi a opravovanie neopraviteľného. Pôsobil vo Viedni, kde má ručne šitá obuv na mieru tradíciu, a spoznal tam obuvníckeho majstra, ktorý ho usmerňoval. Postupne sa ponáral do tajov obuvníckeho remesla.
Ručnému šitiu prevažne pánskych spoločenských topánok na mieru sa M. Pažitný venuje osem rokov. „Veľkou motiváciou k tejto mravčej práci bol a stále je môj obdiv k ručnej práci. Z praktického hľadiska i možnosť venovať sa obuvníckemu remeslu kdekoľvek, keďže nepotrebujem žiadny stroj. Len materiál a zopár tradičných nástrojov,“ hovorí.
Ručnému šitiu spoločenských topánok sa Marek Pažitný venuje osem rokov. Zdroj: Miroslava Spodniaková
Zákazníci M. Pažitného sú väčšinou
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?