Bývalá podriadená Zuzana Hlávková ho podľa svojich slov upozornila na klientelizmus a plytvanie. „Povedal, že moje mladícke ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom,“ interpretovala jeho reakciu, ktorá bude M. Lajčáka sprevádzať po celý zvyšok kariéry.
Z. Hlávková pôsobí presvedčivejšie ako ľudia, ktorých kritizuje. Jej nevýhodou je, že na niektoré svoje tvrdenia nemá dôkazy. Ľudia preto na konci uveria jednej alebo druhej strane podľa sympatií. Dôležité je však niečo iné.
Táto kauza prišla v čase, keď parlament rokuje o zákone, ktorý má z ministerstiev vytlačiť škodlivý politický vplyv. TREND v aktuálnom vydaní venuje politizácii štátnej správy veľkú pozornosť. Ide totiž o dôležitú oblasť, ktorá úzko súvisí s únosom štátu, s korupciou a nepriamo aj so životnou úrovňou. A aj s dôverou voči inštitúciám.
Na každom rezorte je kvantum ľudí, ktorí tomu čelia. Nepáči sa im to, ale aj oni musia živiť svoje rodiny. A tak balansujú. Sem-tam niečo posunú kontrolným inštitúciám alebo médiám. Raz sa im podarí zastaviť zjavnú špinavosť. Inokedy ju zase obhajujú pred kontrolórmi Európskej komisie. Snažia sa z toho bahna vyčistiť aspoň niečo, no málokedy za to dostanú pochvalu.
Preto je dobré, že Slovensko bude mať nový zákon o štátnej službe, ktorý priestor na nezdravé politické zásahy limituje. Úradníkom dáva viac ochrany, ale aj zodpovednosti. Zákon je krokom vpred, hoci má aj svoje nedostatky. Jeho slabinou je napríklad falošná motivácia, prečo ho vládni politici pripravili.
Nanútila im ho Európska komisia, lebo chce zo Slovenska spraviť menej korupčnú krajinu. Žiada odpolitizovať štátnu správu. Vláda musí túto požiadavku splniť, ak chce čerpať eurofondy. Byť v tejto pozícii zaostalej kolónie je na jednej strane trápne. Ale krajine to môže pomôcť, aby ňou prestala byť.
Lenže Európska komisia nedovidí do všetkých kancelárií a zasadačiek na úradoch. Ani do hotelovej kaviarne za rohom. Naozaj môže fungovať zákon, ktorý naši politici prijímajú proti svojej vôli? A čo by mu mohlo pomôcť? Na osvietených politikov sa s istotou spoliehať nedá, keďže v parlamente sa posilňujú skôr šarlatáni.
Dvaja najznámejší slovenskí odborníci na túto oblasť Katarína Staroňová a Ľubomír Plai majú na túto otázku rovnakú odpoveď. Pomôže len tlak verejnosti. Politici nevidia dôvod na odpolitizovanie štátnej správy, lebo to od nich s výnimkou pár ľudí nikto nežiada.
Ale v pondelok táto téma kraľovala väčšine serióznych spravodajských portálov. Cez osobu Zuzany Hlávkovej. V tomto momente to môže vyzerať ako naivný pokus 26-ročnej absolventky, ktorá sa pustila do boja s veternými mlynmi. Ale história je bohatá na príbehy, v ktorých silnejší prehral, lebo jednoducho nebol v práve.