Dobrou správou je, že reforma Hodnota za peniaze stále žije. Ľudia, ktorí sa na nej podieľajú, už urobili reálne kroky, ktoré ju posunuli z teoretickej roviny do reality. Projekt pritom možno právom považovať za najdôležitejší pre moderné Slovensko od prijatia eura. Má ambíciu zmeniť spôsob rozhodovania politikov výlučne v prospech krajiny a jej občana.
Je to paradox. Na Slovensku sa začíname baviť o zodpovednom rozhodovaní v politike na základe dát a faktov v čase, keď vo vyspelom svete pozorujeme oslabenie ich argumentačnej a palebnej sily. A nejde len o lživú kampaň vo Veľkej Británii, ktorej výsledkom je rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu.
Dosiahnutý pokrok sa spochybňuje všeobecne. Pritom v takmer všetkých disciplínach a oblastiach nášho života od zdravotníctva až po prístup k informáciám je rádovo na omnoho vyššej kvalitatívnej aj kvantitatívnej úrovni ako kedykoľvek v minulosti.
Napríklad Inštitút Cato so sídlom vo Washingtone na podporu pokroku ľudstva za posledné desaťročia vytvoril projekt Humanprogress.org, kde po jednotlivých oblastiach zbiera relevantné údaje z databáz Svetovej banky, OECD, Eurostatu či OSN. Cieľom analytikov je sústrediť tieto dáta na jednom mieste pre všetkých, ktorí majú o relevantné informácie bez emočného a politického podfarbenia záujem.
Na Slovensku sme v úplne inej situácii. Dvadsaťsedem rokov od nežnej revolúcie sme sa nedokázali posunúť k verejným rozhodnutiam, ktoré by neboli podložené intuíciou, pocitom alebo akýmkoľvek záujmom. Výsledkom je, že sa tu niečo postaví, tam čosi nakúpi a inde zainvestuje, ale pridanú hodnotu pre samotného občana nikto nesleduje. A v jednotlivých indikátoroch kvality života Slovensko zaostáva za susedmi.
Štátny rozpočet, vo veľkom štýle prezývaný „zákon roka“, je stále len účtovníckym materiálom. Nehovorí nič o tom, ako sa rok za rokom kvalita nášho života v tejto krajine zlepšuje alebo, naopak, zhoršuje.
Cieľom projektu Hodnota za peniaze je toto zmeniť. Neexistuje veľa dôvodov, prečo by sme nemali byť ostražití, keď politici vyslovujú reforme verejne dôveru. Ich správanie a spôsob robenia politiky odhaľujú z ich nastavenia niekedy viac, ako by sami chceli. Napriek tomu je potrebné ich k pozitívnym cieľom motivovať.
Najbližšie týždne ukážu, aký životný priestor si štátni analytici vydupali. V záujme nás všetkých treba veriť, že bude čo najväčší. Slovensko rozum v politike kriticky potrebuje.