Otvorili veliteľstvo NATO vo Vajnoroch

V priestoroch kasární v bratislavských Vajnoroch otvorili sídlo Styčného integračného tímu NATO na Slovensku. Splnili sme si tak záväzok zo samitu NATO vo Walese z februára 2015, tvrdí hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Vybudovanie regionálneho veliteľstva NATO odobrila v júli 2015 vláda a následne aj parlament. Styčný integračný tím bude koordinovať a pomáhať spojencom pracovať efektívnejšie s cieľom udržať obyvateľstvo členských krajín v bezpečí. Okrem Slovenska sú takéto tímy aj v Litve, Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a v Maďarsku. V tíme bude pôsobiť 41 príslušníkov, z toho 21 pozícií je určených pre Slovensko a 20 pozícií pre medzinárodný personál z členských krajín NATO.

Nemecko je naladené na euromýto

Nemecko je podľa ministra dopravy Alexandra Dobrindta pripravené podporiť vzájomne prepojený celoeurópsky systém cestného mýta bez národných bariér. Len koncom vlaňajška sa pritom spolková vláda po dlhých rokovaniach dohodla s Európskou komisiou na podmienkach zavedenia poplatkov pre osobné autá na svojom území. Pokiaľ vznikne dohoda o rámci európskeho mýtneho systému, Berlín prehodnotí a prípadne prispôsobí vlastné mýto. Magazín Spiegel upozorňuje, že s euromýtom to nemusí byť také jednoduché. Nemci totiž plánujú systém založený na výbere paušálnych poplatkov za určité obdobie, zatiaľ čo Brusel počíta so sadzbami v závislosti od počtu prejazdených kilometrov.

5 disciplinárnych konaní pre Harabina

Štefan Harabin čelí piatim návrhom na disciplinárne potrestanie. Tri v roku 2015 podala predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, jeden šéfka Súdnej rady SR Jana Bajánková a jeden ešte pridala v júni minulého roka D. Švecová. Jeho podanie nemedializovala. Š. Harabina navrhuje odvolať z funkcie sudcu za oslobodenie obvineného v dovolacom konaní, čo zákon nedovoľuje. Termín disciplinárneho pojednávania v tejto veci ešte zatiaľ nebol vytýčený.

Roztrhajte faktúry za energie, radí premiér

Roztrhajte faktúry za energie, radí premiér

Roztrhajte faktúry za energie, radí premiér

Zdroj: Maňo Štrauch

Premiér Robert Fico poradil ľuďom, aby roztrhali faktúry za dodávku energií. Splnomocnenec vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini zmiernil jeho výroky s tým, že ľudia by síce nemali faktúry trhať, ale ani platiť. Spomenul to v diskusnej relácii V politike na TA3. Distribútori podľa neho musia neplatenie strpieť, kým sa neskončí cenové konanie na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten má byť oficiálne nezávislý od vlády. Keď sa však ukázalo, že ceny energií majú pre malých odberateľov výrazne rásť, do cenotvorby okamžite zasiahla vláda. Ceny energií sa majú vrátiť minimálne na úroveň minulého roka. Ako upozorňujú právnici, automaticky neplatiť faktúry sa môže odberateľom vypomstiť. Sú vydávané v súlade s platnou legislatívou, a tak dodávatelia môžu požadovať ich vyplatenie všetkými právnymi prostriedkami. Vrátane exekúcie či súdnej cesty, kde sa k sume faktúry pridajú aj trovy konania. V súvislosti s ÚRSO sa začali objavovať aj indície, že jeho šéf Jozef Holjenčík vo svojej funkcii skončí. P. Pellegrini v diskusii hovoril o tom, že J. Holjenčík podľahol lobistickým tlakom pri schvaľovaní cenových rozhodnutí.

Povýšenie politikov nemusí platiť, pripúšťa rezort

Roztrhajte faktúry za energie, radí premiér

Zdroj: Martin Medňanský

Mimoriadne povýšenie exministra Ľubomíra Jahnátka a bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku ich kolegom exministrom obrany Martinom Glváčom (všetci Smer-SD) zrejme nie je platné. Na plukovníkov ich povýšil od marca 2016, tesne pred parlamentnými voľbami. Kapitánskej hodnosti predsedu parlamentu Andreja Danka sa to však netýka. Obaja mali v čase vymenovania vyše 55 rokov a boli podľa zákona o brannej povinnosti ako vojaci zo zálohy vyradení. „V prípade, že je vojak vyradený zo zálohy a nie je ani výsluhový dôchodca, ani vojnový veterán, nie je možné ho mimoriadne povýšiť. Takýto rozkaz o povýšení by bol neplatný,“ uviedla Danka Capáková, hovorkyňa rezortu obrany. 

Donald Trump začal zhurta

Roztrhajte faktúry za energie, radí premiér

Zdroj: Profimedia.cz

USA Americký prezident Donald Trump neotáľal a krátko po svojej inaugurácii vydal nariadenie, ktoré smeruje proti kľúčovej reforme jeho predchodcu Baracka Obamu. Nový šéf Bieleho domu uložil federálnym orgánom, aby minimalizovali finančnú záťaž spojenú so zdravotným programom nazvaným Obamacare. D. Trump ho plánuje zrušiť a zaviesť iný systém. Prezident vykročil razantným krokom aj v obchodnej politike, keď podpísal príkaz o odchode Spojených štátov z Transpacifického partnerstva (TTP). Dohodu dvanástky tichomorských krajín, ku ktorým patrí tiež Japonsko, Vietnam či Taiwan, uzavrela americká administratíva pred rokom, Kongres ju však neratifikoval. D. Trump ju chce nahradiť dvojstrannými dohodami.

Europarlamentu bude šéfovať Talian Tajani

Roztrhajte faktúry za energie, radí premiér

Zdroj: SITA/AP

Novým predsedom Európskeho parlamentu (EP) sa stal Talian Antonio Tajani. Kandidát európskych ľudovcov strieda po piatich rokoch vo funkcii nemeckého socialistu Martina Schulza. Šesťdesiattriročný A. Tajani je europoslancom od roku 1994 s prestávkou v rokoch 2008 až 2014, keď pôsobil ako eurokomisár, najskôr pre dopravu a potom priemysel a obchod. Vyštudovaný právnik vstúpil do politiky začiatkom 90. rokov, stál pri vzniku strany Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho. Krátko pôsobil aj ako jeho hovorca. Poslanci zvolili A. Tajaniho po zložitých vyjednávaniach až vo štvrtom kole hlasovania. Voľba bola oproti minulosti neobvyklá, pretože socialisti vypovedali dohodu s ľudovcami, podľa ktorej si vzájomne vymieňali post šéfa EP v polovici päťročného funkčného obdobia. Nepáči sa im, že ľudovci už majú dve pozície na čele hlavných únijných inštitúcií – predsedu Európskej komisie Jeana--Claudea Junckera a šéfa Európskej rady Donalda Tuska. Predseda EP riadi prácu parlamentu a zastupuje ho navonok.