Zákon o politických stranách a hnutiach v paragrafe 2 hovorí, že politický subjekt „nesmie svojimi stanovami, programom alebo činnosťou porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy“. Ak generálny prokurátor dospeje k názoru, že ĽSNS „koná v rozpore s § 2“, je oprávnený podať návrh na Najvyšší súd, aby stranu Mariana Kotlebu rozpustil.

Už sa to raz stalo, lebo Slovenská pospolitosť, prvá Kotlebova strana, mala v programe vytvorenie stavovskej spoločnosti, čím nasledovala vzor, ktorý predstavoval režim prezidenta Jozefa Tisa. Pretože to bolo v zjavnom rozpore s ústavným a demokratickým poriadkom republiky, pospolitosť zmizla, ale kotlebovci zostali. Odvtedy si dávajú väčší pozor, aby neposkytli zjavný dôvod na svoje rozpustenie. Ale aj keď sú už opatrnejší, nemôžu si pomôcť, lebo by to už neboli oni, keby sa neprejavovali ako činitelia pohybujúci sa na hranici trestných činov.

Rozpustiť a vypustiť

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Milan Mazurek, poslanec strany, upozornil na seba facebookovým výrokom, že o „tretej risi vieme iba lzi a rozpravky o 6 milionoch a mydlach z zidov“. Hoci v Trestnom zákone máme paragraf, ktorý trestá popieranie holokaustu, vyšetrovateľ ani prokuratúra ho za jeho výrok neobvinili. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa vtedy vyjadrila, že tomu nedokáže rozumieť, lebo „skutkovú podstatu trestného činu, ktorá vyjadruje toto konanie, máme v právnej úprave“.

Poslanec S. Mizík o islamskom náboženstve povedal, že je „satanským, pedofilným dielom diabla“, a dodal, že „moslimáci sa množia omnoho výkonnejšie ako naši asociálni Cigáni“. Obišiel iba s pokutou, hoci v Trestnom zákone máme paragraf, podľa ktorého sa trestá hanobenie rasy, národa, národnosti či etnickej skupiny aj pre ich náboženské vyznanie.

S. Mizík veľmi ťažko niesol, že prezident udelil vyznamenanie človeku, „ktorý sám v rozhovore priznal, že je žid“, že ho dal „židovke“, „českému režisérovi židovského pôvodu“, a to napriek tomu, že známe postavy slovenskej histórie „mali negatívny vzťah k Židom“. Podpredseda strany Milan Uhrík jeho výrok obhajoval slovami, že nevie o zákaze kritizovať osobnosti preto, že sú Židia. Lenže jeho kolega Mizík vyznamenaných dehonestoval iba z tohto dôvodu, a pre nič iné.

Zo skupiny, ktorú priviedol do parlamentu M. Kotleba, sa už takmer každý prejavil tak, ako poslanci Mazurek a Mizík. Čo je dôvod, aby sa vyjadrenia poslancov hodnotili ako činnosť Kotlebovej strany. Činnosť, pre ktorú si zaslúži rozpustenie a vypustenie.