Z ekonomického pohľadu čelí slovenská vláda len slabej kríze. Pandémia v roku 2020 znížila príjmy z daní a odvodov len o zanedbateľných 42 miliónov eur To hovoria údaje Matovičovho ministerstva financií vychádzajúce zo spracovaných daňových priznaní.
Pôvodne štátni analytici počítali s astronomickým výpadkom dvoch miliárd eur, a to pre skúsenosti z krízového roku 2009.
Za nečakaným úspechom je štruktúra ekonomiky. Väčšina peňazí pochádza od firiem vyrábajúcich pre zahraničné trhy. Preto mohli fabriky pracovať aj v časoch zatvorených škôl, obchodov či hotelov. Výsledkom je, že štátna kasa utrpela minimálne škody napriek ekonomickému prepadu vo výške 4,8 percenta hrubého domáceho produktu.
Tým sa dobré správy končia.
Hoci vláda disponuje dostatkom peňazí na podporu podnikateľov v problémoch, radšej ich investuje na také veci ako zbrojenie. Podnikatelia sú na druhej koľaji.
„Opatrenia vlády na riešenie pandémie v aktuálnej prognóze dosahujú výšku spolu 2,996 miliardy eur. Oproti odhadu vlády je rozpočtový vplyv nižší o 592 miliónov eur,“ konštatovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Top v ekonomike: Žiadna kríza nebola. Pandémia znížila vláde príjmy len o 42 miliónov eur
Inými slovami, oproti pôvodným plánom sa razantne znížila pomoc podnikateľom. Preferovanie nadnárodných koncernov je z makroekonomického pohľadu správne. Od nich už roky závisí životná úroveň na Slovensku.
Šetrenie na pomoci je však politická chyba. V obmedzovaných prevádzkach pracujú desaťtisíce ľudí, ktorí za svoje problémy vinia vládu.
Trh práce matkám nepraje, pomôcť chce štát
Matkám tesne po rodičovskej dovolenke trh práce na Slovensku nepraje. Matka s malým dieťaťom totiž často nemôže venovať práci klasických osem hodín denne päťkrát do týždňa. Pracovných ponúk s menšou časovou náročnosťou je však menej. Potvrdila to Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.
Upozornila, že väčšina zamestnávateľov na Slovensku hľadá ľudí na plný úväzok, ktorý v tomto roku ponúkalo 88 percent pracovných inzerátov.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tvrdí, že na podporu skĺbenia pracovného a rodinného života či návratu matiek na pracovný trh má štát niekoľko nástrojov a spustených viacero projektov.
Zároveň pandémia priniesla zmeny, keď firmy komunikujú, že chcú prejsť k flexibilnejším podmienkam a umožniť zamestnancom viac dní pracovať z domu. To by mohlo v budúcnosti pomôcť aj matkám pri návrate do pracovného života.
Firmy sa snažia byť ústretové k pracujúcim matkám. Veľké korporácie sú v tom ďalej
Bankám sa darí, zdvojnásobili zisk
Po výraznom prepade zisku v uplynulom roku sa zisk bánk vracia na predkrízovú úroveň. Dokonca za prvých sedem mesiacov roka dosiahli banky najvyšší zisk od roku 2016.
V porovnaní s minulým rokom sa jeho úroveň viac ako zdvojnásobila. V novom makroprudenciálnom komentári to uviedla Národná banka Slovenska, zatiaľ však objem zisku bánk bližšie nešpecifikovala.
Banky na Slovensku ostávajú podľa NBS naďalej kapitálovo dostatočne silné. Pomohlo im, že už nie sú nútené vo zvýšenej miere tvoriť opravné položky, aj zrušenie bankového odvodu.
Bankový sektor už ku koncu augusta zarobil viac ako za rok 2020
ÚRSO možno prestane chrániť malé firmy
Drobní podnikatelia bijú na poplach. Zatiaľ ich pred prudkým zdražovaním energií chráni Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Už s príchodom Nového roka môže byť všetko na rozhodnutí voľného trhu.
Asi v najmenej vhodnom čase prichádza ministerstvo hospodárstva s návrhom na liberalizáciu slovenskej energetiky.
Podnikateľom hrozí, že vyššie účty za energie im prídu v čase zatvorených prevádzok počas tretej vlny. Na burzách rastú ceny elektriny a plynu, ministerstvo zatiaľ plánuje pred zdražovaním chrániť len domácnosti.
Podnikatelia neveria vlastným očiam. Vláda plánuje stratiť vplyv na regulovanie cien energií
Nové úseky D4 a R7
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?