Aj keď expremiér, ktorý svoju stranu sám označil za „majstrov v populizme“, už vo funkcii nie je viac ako pol roka, rozpočtová politika kabinetu s rovnakým straníckym zložením jeho predstavu o správnej náplni vládnutia výrazne napĺňa.
Deficit aj dlh klesajú
Základné čísla vládneho návrhu rozpočtu na budúci rok, schváleného minulý týždeň, sú priaznivé. Negatívny rozdiel medzi verejnými príjmami a výdavkami má klesnúť na historicky nízku úroveň 0,1 percenta HDP. Verejný dlh, ktorý sa má vymaniť z pásiem ústavnej dlhovej brzdy už v tomto roku, tak bude v pomere k ročnému výkonu ekonomiky automaticky klesať.
Jeho pokles ani na trojročnom horizonte však nie je dostatočný, keďže návrh aj v roku 2021 počíta s tým, že zadlženie bude mať pod spodnou hranicou dlhovej brzdy priestor na krízový nárast len vo výške jedného percentuálneho bodu. To znamená, že pri príchode akéhokoľvek spomalenia hospodárskeho rastu bude vládu znovu obmedzovať ústavné pravidlo pre výšku zadlženia.
Ako upozornil bývalý minister financií Ivan Mikloš v denníku Sme, keďže Slovensko nemá vlastnú centrálnu banku, mali by vlády v dobrých časoch vytvárať rozpočtové vankúše na to, aby mohli v horších rokoch reagovať.
„Odmietam tie pravicové kecy, že teraz máme šetriť, lebo sa nám darí. Naopak, keď sa darí, treba ľuďom dávať.“
Vláda však robí presný opak:
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?