Moderný človek pozná aj ďalšie spôsoby, ako si dopomôcť k blahodarnej spŕške. A dá sa očakávať, že vo svete, ktorý sužujú čoraz dlhšie a rozšírenejšie obdobia sucha, bude po nich siahať viac a viac. Hoci niekedy to vyzerá, že len vybíja klin klinom.
Superexperiment v Tibete
Pred pár mesiacmi médiami zarezonovala správa o dosiaľ najväčšom projekte vyvolávania dažďa na svete, ktorý chystajú v Číne. Jeho cieľom je na Tibetskej náhornej plošine, na ploche prevyšujúcej trojnásobok rozlohy Španielska, zvýšiť úhrn zrážok o desať miliárd kubických metrov. Tento objem zodpovedá približne siedmim percentám ročnej spotreby vody v celej Číne.
Zdroj: Zsolt Lukács
Tibetskú plošinu si Číňania, ktorí toto územie násilne anektovali začiatkom 50. rokov minulého storočia, nevybrali na masívny experiment náhodou. Oblasť je zásadná pre klimatické podmienky v celej juhovýchodnej Ázii. Na jej strmé svahy narážajú monzúnové vetry z Indického oceána, ktoré sú doslova nasiaknuté vlhkosťou.
Dážď a sneh z nich nasycuje pramene veľtokov ako Ganga, Mekong, Žltá rieka a Jang-c’-ťiang, ktoré vodou zásobujú polovicu populácie zemegule. Zlá správa je, že Tibet vplyvom klimatických zmien a globálneho otepľovania o tieto zrážky prichádza.
Za projektom úpravy počasia na Tibetskej plošine stojí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?