Česko aj Slovensko patria medzi najpriemyselnejšie krajiny EÚ. Znamená to aj to, že počas českého predsedníctvo Únie môže krajina premietnuť priority európskeho priemyslu do svojej agendy.
„Kľúčovou témou však bude aj Ukrajina, ktorej hospodárska obnova je v našom životnom záujme,“ hovorí Radek Špicar, viceprezident Konfederácie európskeho podnikania (Business Europe), čo je najväčší zamestnávateľský zväz Únie.
Jednou z kľúčových hodnôt EÚ je vnútorný trh. Mal by byť jeho rozvoj prioritou predsedníctva?
Pre nás je to mantra, ktorú sa snažíme presadzovať a brániť. České vlády po roku 1989 boli vnímané ako šampión vnútorného trhu v Bruseli. Pre nás je to kľúčové. Svätý grál integrácie. Určite by sme boli radi, aby sa to premietlo aj do českého predsedníctva.
Francúzsko, po ktorom Česko predsedníctvo preberá, však tlačilo agendu strategickej autonómie Európy. Ako to ide dokopy?
Strategická autonómia je veľká téma EÚ, ktorá však v určitých oblastiach naráža na liberalizáciu vnútorného trhu a fungovanie EÚ v rámci globálneho voľného trhu. V tejto oblasti je potrebné veľa našľapovať a hľadať mieru, kedy je strategickú autonómiu možné podporovať. Počas covidu sa ukázalo, že nie je šťastné byť závislý od dodávok zdravotných pomôcok z Číny. Poďme sa preto baviť, kde má strategická autonómia Únie zmysel. Ako napríklad pri výrobe batérií. Súčasne varujeme, aby sa to neprehnalo, pretože v podaní niektorých krajín je strategická autonómia „pevnosť EÚ“, ktorá neprispieva k liberalizácii obchodu. To by nebolo šťastné.
Mala by sa EÚ ďalej snažiť uzatvárať dohody o voľnom obchode?
Áno, považujeme to za jednu z najdôležitejších súčastí fungovania EÚ. Predstava, že krajiny veľkosti Česka, ale aj štáty ako Francúzsko alebo Nemecko si dokážu so svetovými gigantmi typu India, Čína alebo silnými ekonomikami ako Japonsko bilaterálne niečo vyrokovať, je ilúzia. Keď rokuje polmiliardový veľmi bonitný blok, ako je EÚ, potom je možné dobré podmienky dohodnúť aj s Čínou. Chceme, aby Únia v týchto rokovaniach pokračovala.
Česko preberá predsedníctvo v čase, keď sa ešte neskončila covidová kríza a už sa začala kríza spôsobená vojnou na Ukrajine. Únia na to reaguje prijímaním mnohých neštandardných opatrení. Ako sa na to pozerá Business Europe?
My podporujeme prijímanie rýchlych opatrení, ktoré by účinne na tieto krízy reagovali. Ale hovoríme, že žiadna z tých kríz by nemala znamenať, že budeme prijímať opatrenia, ktoré by narušili „market design“ jednotlivých systémov. Či už je to energetika, zdravotníctvo, fungovanie, vnútorného trhu, alebo verejná podpora. Hovoríme – prijímajme opatrenia, ktoré sú cielené a ktoré sú ad hoc pripravené. Ale neničme preto fungovanie celých systémov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?