Lacná ropa má však mnoho tvárí, ale nejasný výsledok. Figúrky pre zložitú ropnú šachovú partiu však boli rozdané približne pred piatimi rokmi.
Bridlicové kamikadze
Práve vtedy sa začala v USA takzvaná bridlicová revolúcia. Začala sa ťažiť ropa uložená v bridlicových prasklinách. Vďaka tomu sa krajina stala menej závislou od dovozu tejto strategickej suroviny a v súčasnosti sa dokonca posúva na priečku najväčšieho producenta ropy na svete.
Je jednoznačné, že boom ťažby ropy z bridlíc v USA, ktoré aktuálne produkujú najviac ropy od roku 1986, drasticky zmenil globálny trh s ropou a spôsobil pokles cien. Aby však americký ropný sektor dosiahol takýto stav, museli sa ťažobné spoločnosti zadlžiť kvôli investíciám do prevádzky obrovských ťažobných polí. V roku 2010 takéto firmy tvorili približne 18 percent indexu amerických špekulatívnych dlhopisov, v súčasnosti je to už 29 percent. Výsledkom ich činnosti je prudký rast americkej ťažby plynu a ropy, ale tiež rast dlhov. Podľa odhadov predbehnú Spojené štáty na konci tohto desaťročia v ťažbe ropy Rusko aj Saudskú Arábiu.
Nová dlhová bublina by však mohla vážne ohroziť krehký systém. Spojené štáty podporou ťažby ropy z bridlíc pravdepodobne vytvorili molocha a dlhmi zaťažené domáce firmy postavili proti ropným veľmociam, ktoré sú schopné ťažiť za oveľa nižšie náklady. Problémom totiž je, že americká ťažba je drahá a celé odvetvie tvoria malé spoločnosti, ktoré svoj rast museli zabezpečiť zadlžením. Z hľadiska zisku je podľa odhadov JP Morgan cena ropy nižšia ako 80 USD za barel kritická pre 80 percent malých ťažobných spoločností v USA. Táto kalkulácia pritom nezohľadňuje úrokové náklady.
Podľa Deutsche Bank sa Saudskej Arábii oplatí predávať barel ropy za 99 USD za barel a viac, Rusku a Ománu od 100 USD/b, 126 USD/b a viac je cena, za ktorú sa vypláca predávať barel ropy Nigérii. Venezuela je na tom ešte horšie, tá potrebuje cenu nad 162 USD. Saudská Arábia však vydrží dva až tri roky predávať ropu aj pri súčasnej nižšej cene, pretože sa môže oprieť o svojich 745 miliárd USD devízových rezerv.
Keďže ekonomikám sa nedarí dostať z recesie, je na trhu ropy prebytok, k čomu sa ešte pridružilo spomalenie dopytu po rope zo strany Číny.
Rusko krváca
Rusko na udržanie vyrovnaného štátneho rozpočtu potrebuje, aby cena ropy bola na úrovni aspoň 100 USD za barel. To aj napriek skutočnosti, že priame ťažobné náklady na barel ropy tam dosahujú približne 40 USD. Od júna sa však ceny znížili o 33 percent na približne 78 USD/b. Niektorí odborníci pritom tvrdia, že na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu by Rusko dokonca potrebovalo cenu ropy až vo výške 115 USD/b. Zvýšili sa totiž vojenské výdavky krajiny a sankcie pre rolu Ruska v ukrajinskej kríze zamedzili prístup Moskvy na západné finančné trhy.
Ruské rezervy lacnej ropy zo západosibírskych polí sa pritom znižujú a západné know-how a veľké investície potrebné na získavanie ropy z nových regiónov sú zablokované. ExxonMobil dostal napríklad nariadené odložiť joint venture v Arktíde. Frakovanie v ropnom poli Baženov nie je realizovateľné bez moderných 3D seizmických zobrazení a americkej počítačovej technológie.
Analytici z Raiffeiser Research sa domnievajú, že ceny ropy okolo 80 USD za barel sa udržia dlhšie ako pár mesiacov. Keďže cena ropy a kurz amerického dolára sú v úzkej korelácii, možno očakávať ďalšie oslabovanie eura k doláru. Ku koncu roku 2015 by mohol dosiahnuť hodnotu 1,12, takže efekt nízkej ceny ropy vyjadrenej v USD bude tlmiť slabnúce euro. Preto nemožno očakávať prudké zníženie cien tovarov. 95-oktánový benzín by mohol klesnúť na 1,25 EUR/liter. Cena služieb, kde je palivo významnou časťou nákladov, môže klesnúť s veľkým odstupom, keďže sa upravuje raz za rok.
2015
Lacná ropa pribrzdí rozvoj alternatívnych zdrojov energie