Omán, viac ako štvormiliónový štát Arabského polostrova na brehoch Indického oceánu, je dnes laboratóriom toho, čo čaká mnoho ďalších arabských krajín. Pretože pokiaľ sa nepodarí objaviť nové náleziská, zrejme už v roku 2035 sa v Ománe minie ropa.

Ropa, ktorá sultanátu zaisťuje hospodársku úroveň takmer porovnateľnú so Slovenskom. S tým rozdielom, že ománska časť spoločnosti doteraz nemusela v európskom zmysle slova pracovať. Sultanát napriek tomu každému garantoval mesačný príjem vo výške 700 eur.

Tieto zlaté časy sa symbolicky skončili na začiatku roka 2020, keď zomrel sultán, ktorý tento blahobyt niekoľkým generáciám Ománčanov priniesol. Kábús bin Saíd alebo, ako hovoria Ománčania, sultán Kábus vládol krajine 50 rokov a bol najdlhšie panujúcim monarchom na Arabskom polostrove.

Na jeho vládnutí sa prejavilo výrazne to, že v mladosti študoval v Spojenom kráľovstve aj v Nemecku. Z Nemecka si priviezol nielen lásku k hudbe Ludwiga van Beethovena a k opere, ktorá sa zhmotnila do obrovskej budovy opery v Maskate, ale aj predstavu o tom, čo je sociálny štát a ako vyzerá západný spôsob života.

Na sultána Kábúsa človek v Ománe naráža aj v roku 2022 na každom kroku. Každý turistický sprievodca, ale aj obyčajní Ománčania o ňom hovoria tak často, že neinformovaný návštevník získa dojem, akoby v krajine stále vládol. Tento pocit posilňujú mohutné oslavy 18. novembra v deň Kábúsových narodenín.

Už mnoho dní vopred sú ulice Maskatu a ďalších veľkých ománskych miest vyzdobené svetlami v ománskych národných farbách. Juhoománska Salála, dvestotisícové druhé najvýznamnejšie mesto Ománu, kde sa bude tento rok konať tradičný sprievod, má už na tento dátum úplne zaplnené hotely a veľa ľudí sa teší na obrovský sprievod mestom.

„Keď Kábús nastúpil na trón, nič tu nebolo. Ľudia nesmeli vlastniť auto a na uliciach bolo zakázané spolu hovoriť viac ako pätnásť minút,“ opisuje situáciu Mohamed, ktorý do Ománu prišiel pracovať ako státisíce iných z Egypta. „A dnes je tu všetko. Preto tu ľudia sultána Kábúsa milujú,“ dodáva.

Otec sultána Kábúsa sultán Saíd bin Tajmúr po získaní nezávislosti od Británie v roku 1951 viedol krajinu v prísnom islamskom štýle. Kábúsovi sa podarilo otca v roku 1970 zvrhnúť a poslať do vyhnanstva do Spojeného kráľovstva, kde bin Tajmúr strávil posledné roky života v päťhviezdičkovom hoteli v centre Londýna.

Po tom, ako sa Kábús ujal moci, čoskoro ukončil vojnu so separatistami na juhu Ománu aj tvrdý islamský režim. Ťažba ropy (v súčasnosti sa ťaží asi necelý milión barelov denne) robí z Ománu 22. najväčšieho producenta tejto suroviny na svete. Krajine to prinieslo pomerne slušný blahobyt, ktorý sa vďaka pomerne múdrej politike sultána Kábúsa len neprejedol.

Dnes má Omán jednu z najlepších diaľničných sietí na svete vrátane spojenia s Dubajom, niekoľko veľkých a stále sa rozširujúcich prístavov, moderné medzinárodné letisko, výborne fungujúci kvalitný internet, školstvo a solídne fungujúce zdravotníctvo.

Tamojší životný štýl má síce ďaleko od uvoľnenosti Dubaja, ale ománske ženy chodia do školy a môžu pracovať. Na burky človek narazí naozaj len zriedka a vyznávačov iných náboženstiev úplne tolerujú. Pri 40 percentách cudzincov, hlavne Bangladéšanov, Pakistancov, Indov a Egypťanov, ktorí v krajine tvoria hlavnú časť skutočnej pracovnej sily, sa to ani inak nedá.

Turisticky takmer panenská krajina

Na druhej strane je v Ománe úplne normálne mnohoženstvo, alkohol si tam nekúpite, aj v luxusných turistických hoteloch naň narazíte zriedka. „Pohár obyčajného vína vychádza na dvadsať eur,“ sťažuje sa pri večeri v medzinárodnom rezorte neďaleko Ománu jeden západoeurópsky manažér.

„Nový sultán najnovšie na všetok alkohol uvalil dovozné clo sto percent. Snažíme sa dohodnúť, ale zatiaľ márne,“ dodáva. Predovšetkým mimo hlavného mesta, napríklad v juhoománskej Salále, si v niektorých hoteloch plných európskych turistov nekúpite alkohol vôbec.

„Majiteľ si nepraje, aby sa tu alkohol podával. Márne sme mu vysvetľovali, že to môže mať vplyv na záujem západných turistov,“ hovorí recepčný jedného hotela v Salále.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa