Okrem zásadných disrupcií na finančných trhoch a nových čiernych labutí priniesli ostatné dva roky v investovaní zásadné zmeny a nové formy. Zjednodušenie prístupu do sveta investícií pre široké masy vďaka aplikáciám a sociálnym sieťam pritiahlo na trh množstvo nových investorov. Ich príchod významne podporilo aj výrazné a prakticky nepretržité zhodnocovanie akcií prakticky od roku 2020. Volatilita trhu je však v súčasnosti bezprecedentná a správne si vybrať budúce investície je extrémne zložité. Určite sa však neoplatí panikáriť, upokojuje v rozhovore pre TREND investičný manažér a správca fondov Roman Bašár.
Ako vnímate súčasný vývoj na trhoch a v čom vás prekvapil?
Prekvapilo ma viacero vecí. Je ťažko pochopiteľné, že americké akciové indexy tak rýchlo po začiatku ruskej invázie vymazali svoje straty. Napríklad index S&P ich zmazal zhruba len tri týždne po začiatku invázie. Dlhodobejšie ma prekvapuje krehkosť globálnej ekonomiky z pohľadu rozpadu dodávateľských kanálov a dominového efektu naprieč všetkými kľúčovými sektormi ekonomiky. Prekvapujúci bol aj raketový štart portfólia Warrena Buffetta v prvých mesiacoch tohto roka. V neposlednom rade je to podpriemerná výkonnosť rozvíjajúcich sa trhov vzhľadom na ich historicky vysokú koreláciu s cenami komodít.
Spôsobili vám nedávne disrupcie komplikácie v investovaní alebo ste, naopak, využili volatilitu na väčšie investície?
Komplikácie v investovaní vznikajú pri zvolení nevhodnej investičnej stratégie – pri nesúlade medzi rizikovosťou, investičným horizontom, profilom investora či v prípade príliš koncentrovaného portfólia alebo vysokej páky. Akciovú zložku portfólia si ponechávam menšiu a okrem pravidelných investícií jednorazové nákupy nerobím. Myslím si, že veľká a dlhá korekcia je ešte len pred nami – inverzná krivka na dlhopisoch ju jasne naznačuje. Zvyšoval som, naopak, pozíciu v komoditách a ďalších inštrumentoch nekorelovaných k akciám.
Na čom ste zaznamenali v ostatnom období najväčšie zisky?
Najvýnosnejšie stratégie v poslednom čase boli obchodujúce komodity (ak boli na správnej strane trhu), špecializované akciové fondy so zameraním na energetiku, takzvané long volatility fondy, ktoré stavajú na rast volatility a globálne makro, ktoré agresívne skladali svoje portfólio v očakávaní rastúcich úrokových sadzieb. Korekciu utrpeli všetky pasívne držané štandardné triedy aktív – dlhopisy, akcie, ale aj krypto.
Do čoho dnes investujete?
Na základnej zložke investičného portfólia sa v zásade nemá čo meniť, navyše akcie sú výrazne protiinflačná investícia. Zaujímavým doplnkom v týchto časoch môžu byť naďalej komodity a im pridružené investície, čiže ťažiarske a energetické spoločnosti, prípadne zbrojársky priemysel, hodnotové akcie a, samozrejme, alternatívne investície ako hedžové fondy, ktoré dokážu pružne reagovať na zvýšenú trhovú volatilitu.
Nie je po dvoch rokoch trvalého rastu rely akcií už pred koncom?
Vtipné je, že o konci rastu akcií som vehementne presvedčený už minimálne tri roky. Naďalej rastú obavy z potenciálnych prepadov, investori na každý malý otras reagujú nakupovaním, čo indikuje veľké obavy z poklesov a snahu o udržanie vysokých valuácií za každú cenu. Trhy sú krehké a investorom likvidita jedného dňa dôjde. V súčasnej situácii je dôležité uvedomiť si, že investície do akcií sú na desať a viac rokov. Ak sa sústredíme výlučne na ekonomické vplyvy, aj inflácia, vojna či problémy s dodávkami materiálov sú krátkodobé výkyvy. Aj ľudsky verím, že o dva-tri roky budeme už len spomínať na vojnu na Ukrajine, tak ako už pomaly prestávame vnímať covid-19 ako hrozbu. Načasovať trh je extrémne náročné, a tak by som odporúčal pokračovať v pravidelných investíciách do akcií, ibaže by som sa ešte načas zdržal väčších jednorazových nákupov.