Koncom minulého roka sa minister hospodárstva Peter Žiga vyjadril, že by sa bane mohli začať zatvárať po roku 2022, 2023.
Neznamená to koniec baníctva na Slovensku. Ide len o začiatok útlmu v rámci Európskej únie, kde sa uhlie ťaží v 41 uhoľných regiónoch. Zámerom je postupne znižovať objem ťažby v členských štátoch Únie a preorientovať banícke regióny na iné aktivity. Do pilotného projektu transformácie majú byť zapojené tri krajiny: Poľsko, Grécko a Slovensko.
Rastislav Januščák Zdroj: Miroslava Spodniaková
Koľko rokov by mohol trvať úplný útlm?
Únia sa zhoduje v tom, že ide o dlhodobý proces, zasahujúci neraz až dve generácie. Je potrebné povedať, že rozhodnutie o štandardnej prevádzke do roku 2030 zatiaľ zmenené nebolo. Zodpovedá to ťažobnej spôsobilosti a perspektívam Hornonitrianskych baní Prievidza. O postupnom zatváraní, to znamená už nerozširovaní ťažby, sa môžeme rádovo baviť o čase do roku 2030 až 2035. V minulom roku sme vyťažili posledné tony uhlia z bane Cigeľ. Neznamená to však, že sme túto baňu zatvorili. Dnes tu prebiehajú revitalizačné práce s predpokladom trvania tri až štyri roky.
Aké revitalizačné práce sa robia?
Úprava podzemia tak, aby sme pripravili bezpečné opustenie banských priestorov. Zároveň pripravujeme areál bane na nové využitie.
Napríklad?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?