Za posledný rok-dva však Arca zrealizovala hneď viacero akvizícií v biznisoch, ktoré chce aj ďalej rozširovať. O tom, či tentoraz už môže ísť o naozaj dlhodobejšie a rozvojové investície, hovorí jej vrcholový manažér Rastislav Velič, ktorý vlastní pätinu celej skupiny.

V uplynulých rokoch sa Arca viac zapájala skôr do špekulatívnych dealov. A keď ste aj zverejňovali nejakú rozvojovú investíciu, tá sa väčšinou neuskutočnila. Zmeníte niečo na svojom prístupe?

Za ostatný zhruba rok-dva sme zrealizovali hneď viacero investícií, o ktorých verejnosť ani veľmi nevie, ale ide o projekty s veľmi zaujímavým potenciálom. Investovali sme napríklad do prevzatia viacerých personálnych agentúr, retailu či finančných služieb. A v Prahe i Bratislave sme získali viaceré pozemky, na ktorých spúšťame svoje prvé veľké realitné projekty. Zároveň však nie je pravda ani to, že naše skoršie roky boli menej úspešné či iba o sporoch a nenaplnených investíciách. Aj počas skorších rokov sme realizovali zaujímavé dealy, ktoré nás dostali vyššie. Dnes totiž Arca spravuje vlastné aktíva i aktíva svojich klientov v celkovej hodnote až 1,4 miliardy eur. To je päťnásobok toho čo pred krízou.

Koľko z toho tvorí vaše vlastné imanie?

Presnú hodnotu našich firiem by ukázal až ich predaj. V každom prípade od krízy naše vlastné imanie nejako zásadnejšie nerástlo, no ani neklesalo. Teraz poslednými investíciami do personálnych agentúr, realít či finančných služieb však rozhodne rastieme.

Vďaka čomu ste zvýšili celkové spravované aktíva na spomenutých 1,4 miliardy eur? Lebo spory o pohľadávky či minoritné pozície v podnikoch spravidla neprinášajú také výnosy ako permanentné zveľaďovanie nejakého biznisu.

Konflikty Arcy Capital s inými podnikateľskými skupinami sú pre média vždy atraktívne, a preto boli asi najviditeľnejšie. Ale my dlhodobo pracujeme aj na množstve iných investícií. V Česku dnes trebárs spravujeme spolu s investičnou skupinou Redside viaceré investičné fondy s majetkom až pol miliardy eur. Najviac, až okolo 300 miliónov eur, sme z toho našim klientom pomohli zainvestovať do realít.Na Slovensku zasa veľmi živo investujeme aj do obnoviteľných zdrojov energií. Už skôr sme tu mali 12 bioplynových staníc, tri fotovoltické parky a jednu elektráreň na biomasu. A pred Vianocami sme k tomu prikúpili od rakúskej skupiny Riegler & Zechmeister aj ďalšie dve elektrárne na biomasu – v Topoľčanoch a Bardejove. Náš elektrický i tepelný výkon v obnoviteľných zdrojoch dohromady predstavuje už 125 megawattov, a tak sme najväčším hráčom slovenského biznisu zelených energií.

Ako dopadol váš veľký projekt do výstavby veterných elektrární v Rumunsku, ktoré ste tam mali s čínskymi partnermi postaviť až za 150 miliónov eur? Zámer ste zverejnili pred vyše troma rokmi, ale odvtedy bolo okolo neho ticho.

Padlo to na tom, že do Európy sa napokon nedali doviezť veterné turbíny čínskeho partnera. No napokon sme aj spokojní, že sme do toho nešli. Balkánske krajiny po počiatočnom boome totiž začali spätne revidovať podporné schémy pre zelené energie.

Z túžby zaujať

Celkovo prečo ste v minulých rokoch zverejňovali viaceré veľké investície, aj keď vôbec neboli isté? Nebolo to len také prehnané ukazovanie sa? Trebárs už pred piatimi rokmi ste zverejnili aj to, že na Liptove postavíte nový turisticko-rekreačný areál až za 70 miliónov eur, ale projekt sa dlho nehýbal.

Dnes je však realita taká, že nový vodný svet za zhruba 13 miliónov eur v Liptovskej Osade už máme v prevádzke. A v areáli Gothal budeme postupne pridávať aj apartmánové byty, chatky i penzióny. Tie by mali byť dokončené už na jeseň tohto roka. Naše celkové tamojšie investície na výkup pozemkov, infraštruktúru, športoviská i ubytovacie kapacity sa blížia už k 25 miliónom eur.

Arca chce skonsolidovať a zlepšiť povesť biznisu personálnych agentúr

Iné v minulosti zverejnené zámery sa však nijako nehýbu.

Každý človek v sebe asi má také to „zaujať iného“. No bol to aj výsledok toho, že novinári tlačia na získanie informácií, aby mohli tiež zaujať svojich čitateľov. Ale investície, o ktorých som hovoril v úvode nášho rozhovoru, sú už naozaj realizované a máme aj reálne plány ich ďalšieho rozvoja.

Čo konkrétne chystáte na trhu personálnych agentúr?

Už na jeseň sme kúpili až tri agentúry, McRoy, Wincott People a Xawax, ktoré dovedna ponúkajú pre slovenské i české podniky až 12-tisíc pracovníkov. Tým sme sa na trhoch oboch krajín stali v tejto brandži asi najsilnejším hráčom s podielom vyše piatich percent. A máme už rozrokovaný aj vstup do ďalších agentúr. Cieľom je vedieť núkať slovenskému i českému priemyslu minimálne 20-tisíc ľudí. Dnes je v našich krajinách biznis personálnych agentúr veľmi rozdrobený. V oboch krajinách ich pôsobí až nejakých 1 200.

My chceme vytvoriť prvý väčší konsolidovaný celok a s ním potom prispieť aj k postupnému zlepšovaniu pracovných podmienok pre nájomných pracovníkov. Dnes sa personálne agentúry predháňajú, ktorá dodá lacnejších ľudí. A to nie je dobré. S našou novou väčšou skupinou agentúr budeme vedieť zlepšiť aj platy našich ľudí. A chceme tiež hovoriť so štátom, ako by sa dali uvoľniť bariéry pre príchod pracovníkov z krajín mimo EÚ. My sa konkrétne pozeráme v tomto smere viac hlavne na Balkán, ale potenciál má aj Ukrajina. Priemyslu chceme k pracovníkom ponúknuť aj energie cez vlastného dodávateľa plynu i elektriny.

Ako sa angažujete v retaili?

V sieti predajní potravín Delia sme ako finančný investor etablovaní už od jej založenia. Teraz preberáme už aj 67 percent jej akcií a máme s ňou expanzné plány. K jej 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa