Hry a herné konzoly sa stali obľúbeným zdrojom zábavy pre používateľov a zdrojom tržieb pre firmy, ako sú Microsoft, Sony, či Electronic Arts. Tento rok je oproti tým ostatným pre všetkých hráčov o niečo výnimočnejší.

Wii U: Tabletový kríženec

Na rozdiel od notebookov alebo smartfónov sú herné konzoly výnimkou z pravidla, že minimálne raz za rok treba predstaviť novú generáciu zariadení. Konzoly sa bez zmeny predávajú aj niekoľko rokov. Traja hlavní výrobcovia čakali na uvedenie nových modelov takmer celú jednu dekádu. PlayStation 4 a Nintendo Wii U sa na trh dostali sedem rokov po svojich predchodcoch, Xbox One čakal dokonca ešte o rok dlhšie.

Wii U sa predáva dobre najmä v Japonsku, kde jeho výrobca, spoločnosť Nintendo, platí za hernú legendu, takže má početnú bázu fanúšikov. Koncom januára sa predalo takmer šesť miliónov Wii U. Podobne ako jeho predchodca, ktorý bol prvou konzolou s ovládaním pomocou pohybov tela, aj Wii U je unikát.

Súčasťou výbavy konzoly je Wii U Gamepad, ktorý okrem starých známych joystickov a tlačidiel obsahuje aj 6,2-palcový dotykový displej. Wii U je teda tak trochu konzola krížená s tabletom. Na displeji sa zobrazujú doplnkové informácie k hre, ktorá práve beží na televízore. Alebo sa naň kompletne presunie jej obsah.

Rok herných konzol

Okrem displeja má Wii U Gamepad aj prednú kameru, mikrofón, reproduktory, výstup pre slúchadlá a viacero senzorov. Napríklad akcelometer a gyroskop. Môže tak nahradiť napríklad volant virtuálneho auta. Funguje aj ako diaľkový ovládač k televízorom či audio systémom. Celkovo Nintendo umožnilo vývojárom hier popustiť uzdu fantázii. Využiť pritom môžu vyšší výpočtový výkon konzoly a tiež podporu HD rozlíšenia obrazu.

Wii U má aj optickú mechaniku, no tá nefunguje ako prehrávač DVD či Blu-ray diskov. Na druhej strane, na rozdiel od PlayStationu a Xboxu sú hry spätne kompatibilné: na novom Wii U si zahráte aj celú doterajšiu zbierku titulov. Nintendo má vlastný e-shop na sťahovanie hier a doplnkov, ako aj vlastnú hernú sociálnu sieť Miiverse. Výber hier je dostačujúci. Pol roka po uvedení konzoly ich je viac ako tristo.

PlayStation 4: Osobnejší kontakt

Sony sa vo štvrtej edícii konzoly PlayStation nepúšťa do neznámych vôd a v princípe najmä zlepšuje to, čo už doteraz fungovalo. A aj tak trhá predajné rekordy: šesťmiliónovú hranicu stihla prekonať skôr než Wii U. Hoci zápasí s „kanibalom“: PlayStation 3 je ešte stále veľmi dobre vybavená konzola so stovkami kvalitných a lacných hier, navyše za zníženú cenu.

PS4 má výkon high-endového počítača. Osemjadrový procesor, nová grafická karta, viac operačnej pamäte a full HD rozlíšenie znamená, že morálne zastaranie tak skoro nehrozí. Aj štvorka je plnohodnotným Blu-ray prehrávačom.

Rok herných konzol

Len škoda, že hry pre PS3 na nej nebežia. Treba si vybrať z ponuky aktuálne piatich desiatok titulov (postupne pribúdajú ďalšie). Rovnako na PS4 nefunguje staré príslušenstvo, diaľkové ovládanie či gamepad DualShock 3. Pred kúpou nového PlayStationu je teda na mieste darovať alebo predať všetko, čo súvisí s jeho predchodcom.

Okrem výkonu a celkovej veľkosti sa zmenil tiež osobný kontakt s touto hranatou škatuľou, ovládač DualShock 4. Lepšia ergonómia má pomôcť k viac bodom či zásahom, malá dotyková plocha zasa pridáva možnosti interakcie s hrami. Sony zapracovala aj na previazaní s mobilmi. Cez aplikáciu na mobile alebo tablete môžete sledovať herné úspechy známych. Alebo na diaľku manažovať sťahovanie hier do konzoly.

Xbox One: Šesť hráčov

Microsoft na to šiel trochu ináč ako Nintendo a Sony. Jeho Xbox One má slúži ako univerzálne zariadenie na zábavu a multimédiá pre domácnosť. Funguje ako medzistupeň pri sledovaní televízneho vysielania: pomocou hlasu môžete prepínať televízne kanály, pri pozeraní futbalu uvidíte správu o pozvaní na hru od kamaráta.

Aj Xbox One sa výkonnostne pohla vysoko nad úroveň predchodcu. A tiež pridáva niekoľko noviniek. Pribudla Blu-ray mechanika, zlepšil sa gamepad. No predovšetkým, druhá generácia kamery Kinect, ktorá je už súčasťou balenia, rozozná až šesť hráčov naraz alebo tvár svojho majiteľa. Nefunguje len na hry, gestami sa dá ovládať celá konzola. Rovnako aj hlasovými povelmi, zatiaľ však bez podpory slovenčiny. Daňou za zlepšenú kameru v balení je zhruba o sto eur vyššia cena oproti konkurencii.

Rok herných konzol

V menu sa najrýchlejšie zorientujú používatelia systému Windows 8, lebo takisto využíva koncept pestrofarebných dlaždíc. Zmenil sa aj systém Xbox Live. Beží na cloude, takže napríklad v pretekárskej hre s vami nesúperí len umelá inteligencia, ale aj záznamy hráčov z celého sveta. Hra s viacerými hráčmi (multiplayer) je však spoplatnená doplnková služba. Celkovo si zatiaľ na novom Xboxe môžete zahrať tridsiatku hier.

Vydarená akvizícia

Keď pécečká ovládol Intel, s konkurenčným výrobcom procesorov AMD to nevyzeralo dobre. Do hry ho vrátila akvizícia producenta grafických čipov ATI. Sony, Microsoft aj Nintendo do nových konzol použili práve jeho grafické karty. Aj vďaka nim má napríklad PlayStation 4 desaťnásobne vyšší výkon než predošlá generácia.

Aj Google a Amazon

O vstup do herného biznisu sa tento rok pokúsi dvojica nových hráčov. Konzola – a inteligentné hodinky – majú byť ďalšími projektmi, prostredníctvom ktorých chce Google rozširovať svoje postavenie a operačný systém Android. Amazon zasa nenápadne najíma známych herných vývojárov, do konca tohto roka mieni predstaviť androidovú konzolu s veľmi atraktívnou cenou. A nadviazať na ekosystém tabletov Kindle Fire.

Motivujú najmä hity

Rok herných konzol

Predaj nových konzol výrazne podporujú áčkové hry. Aj preto si Microsoft veľa sľubuje od čerstvej novinky Titanfall, ktorá bude dostupná exkluzívne pre Xbox. Revolučný herný systém akčných bojov v kombinácii s next-gen grafikou má byť najbližšie týždne hlavným dôvodom kúpy novej konzoly. Konkurenčná PlayStation 4 zasa ide lákať titulom The Order: 1886 s unikátnou grafikou a steampunkovou atmosférou viktoriánskeho Anglicka.

Androidová konkurencia

Rok herných konzol

Googlovský systém by popri smartfónoch a tabletoch mohol preraziť aj v ďalších zariadeniach pre domácu zábavu. Konzola Ouya získala cez crowdfundingový Kickstarter viac ako osem miliónov dolárov. Zaujímavá je aj minikonzola Mojo od firmy MadCatz, ktorá dovoľuje hrať androidové hry na televízore s profesionálnym gamepadom. O niečo originálnejšia je vrecková konzola Shield od Nvidie. Vyzerá ako gamepad, no má vlastný päťpalcový HD displej. Dokáže streamovať klasické hry vo full HD bezdrôtovo z počítača do televízora.