V porovnaní s predvlaňajškom klesla najmä kvôli porovnávacej báze rýchleho dočerpávania eurofondov ešte v roku 2015. Medziročne však klesali aj investície v súkromnom sektore.
Z hľadiska typu investícií v treťom štvrťroku najviac – o takmer tretinu – poklesol objem projektov v kategórii „ostatné stavby,“ kde patrí aj výstavba verejnej infraštruktúry. Práve tu sa prejavil pokles čerpania eurofondov. Zmenšili sa aj nákupy strojov a informačnej techniky. Rástli len investície do budov na bývanie, čo potvrdzuje všeobecný realitný boom v krajine.
Raz hore, raz dole
Celkové negatívne čísla by však nemali byť začiatkom trendu, predpokladajú ekonómovia. Za miernym poklesom investovania analytici Národnej banky Slovenska (NBS) vidia okrem bázického vplyvu silného predvlaňajška aj slabší zahraničný dopyt po slovenských výrobkoch a službách. Teda nižšiu dynamiku vývozov z krajiny, ktorá limituje rozširovanie miestnych výrobných fabrík.
Preto v decembri prehodnotili aj odhad celkového rastu ekonomiky v tomto roku. Slovenské hospodárstvo by sa malo posilniť o 3,1 percenta, čo je síce menej ako vlani i predvlani, stále je to však na pokrízové pomery veľmi slušná úroveň.
Investície sú v princípe ziskom odloženým do budúcnosti, keď by mal byť ešte väčší ako dnes
„Pravdepodobne aj určitá časť súkromných investícií bola financovaná z eurofondov, ktoré sa nepodarilo zatiaľ nahradiť“ špekulovala NBS koncom vlaňajška o medziročnom poklese tvorby kapitálu aj v súkromnom sektore. V blízkej budúcnosti však už očakáva návrat rastu investícií – vďaka vyšším vládnym výdavkom, najmä v oblasti infraštruktúry, ale aj vďaka obnoveniu rastu súkromných investícií.
V tomto roku by podľa NBS malo investovanie v ekonomike narásť o 2,6 percenta. Analytici Európskej komisie, OECD a ministerstva financií sú ešte optimistickejší. Očakávajú rast od štyroch do piatich percent.
Posteurofondová opica 1/3
(medziročná zmena investícií v ekonomike, stále ceny, %)
PRAMEŇ: Štatistický úrad SR
Jediný zdroj rastu
Súkromné investície by mali byť naďalej podporované uvoľnenou menovou politikou Európskej centrálnej banky (ECB) a pokračovaním investičných aktivít v automobilovom priemysle. Kľúčová úroková sadzba ECB, ktorá je momentálne na nule, sa totiž
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?