História domu šampanského Louis Roederer, jedného z posledných velikánov zo Champagne, ktoré sú stále rodinnými podnikmi a nie súčasťou veľkých koncernov, sa začala písať v roku 1760 ako vinárstva Dubois Père et Fils. To neskôr prešlo do vlastníctva Nicolasa-Henriho Schreidera, oficiálneho zakladateľa dnešného vinárstva. K dnešnému názvu prišlo o niekoľko rokov neskôr – v roku 1827 zapojil N. Schreider do podnikania svojho synovca Louisa Roederera a keď starý pán o šesť rokov zomrel, ten premenoval dom šampanského na Roederer.

Šampanské tejto značky dostal na nové trhy v Amerike a Anglicku a tiež na ruský cársky dvor. Jeho priaznivcom bol cár Alexander I., ktorý vyžadoval veľmi sladké moky. Museli mu dodávať šampanské 6x sladšie, ako ho poznáme my. Po smrti Louisa Roederera pokračoval v expanzii jeho syn Louis Roederer II.

Rodinný velikán zo Champagne

Vtedy začalo vinárstvo vyrábať slávne cuveé Prestige Cuveé Cristal. Šampanskému domu prinieslo slávu, ale aj starosti. Šampanské v priesvitnej fľaši je vlastne výsledkom strachu cára Alexandra II. z atentátu. Keďže cársky somelier bol pravidelným hosťom v Champagne, mimoriadne ho zaujala priesvitná krištáľová fľaša šampanského domu Mercier, určená pôvodne pre Napoleona III. a pre víno Réserve de l’Empereur Blanche. V priesvitnom skle bolo podľa neho viac vidno farbu šampanského a dalo sa lepšie odhadnúť či nie je náhodou otrávené. Louis Roederer dodal prvé cuveé v priesvitných fľašiach na ruský cársky dvor v roku 1876 a v Rusku sa stalo hitom.

Po revolúcii v roku 1917 však firma o ruský trh prišla a ocitla sa v kríze. Stáli aj pred otázkou, čo so zásobami presladeného šampanského pre cársky dvor, ktoré nikde inde ako v Rusku nechceli. Nakoniec sa ho podarilo umiestniť na juhoamerickom trhu, ale s výrobou Cristalu firma skončila. Začali ho vyrábať znovu až po druhej svetovej vojne, ale už bez pridávania cukru. V súčasnosti ho robí šiesta generácia Roedererovcov – Marcelle Rouzaud a jej syn Jean-Claude Rouzaud, potomkovia slávnej Camille Orly-Roederer, ktorá dom šampanského viedla desiatky rokov. Robí sa ako ročníkové šampanské, ktoré má 50 až 60 percent Pinot-Noir a cca 40 až 50 perc. Chardonnay, pričom sa robí len z hrozna z najlepších polôh a v najlepších ročníkoch. Ako jedno z mála šampanských má aj veľký zrecí potenciál, až do 15 rokov.

Rodinný velikán zo Champagne

Je považované za jedno z najlepších prestížnych cuveé na svete, napríklad v poslednom teste časopisu Falstaff dostal Cristal 2004 najvyššie hodnotenie. Ako jediný mal 97 bodov zo 100 a porazil konkurenciu prestížnych cuveé zo šampanských domov Dom Pérignom, Krug, Bollinger, Taittinger, či Dom Ruinart a Pol Roger. Vlajkovou loďou domu šampanského, ktorý ročne vyrobí 2 milióny fliaš a má cca 180 ha vinohradov, je však Louis Roederer Brut Premier, ktoré sa robí z 62- až 65-percentného Pinot Noir, 8 perc. Pinot Meunier a 30 perc. Chardonnay. Asambláž obsahuje asi do 20 percent vín s označením rezerva. Zreje štyri roky na kvasniciach a vyznačuje sa vďaka vysokému obsahu Pinot Noir vysokou ovocnosťou a plným telom. Tým, že sa dopĺňa vínami, ktoré zreli v dubových sudoch, sú v ňom cítiť aj jemné vanilkové nuansy.