Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze je obvinený zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podľa polície pripravoval výberové konania IT firmy na mieru.
Prípad podľa vyšetrovateľov súvisí s IT tendrami na nákup informačných systémov. Utajené zmluvy, ktoré uzatvárala od roku 2013 finančná správa, v roku 2019 preveroval aj Úrad pre verejné obstarávanie.
Úrad kritizoval, že finančná správa využila výnimku z verejného obstarávania určenú pre vojenské zákazky. Štyri kontrakty za viac ako 20 miliónov eur sa z toho týkali spoločnosti Allexis. Jej spolumajiteľmi sú Michal Suchoba a Jozef Brhel ml., obaja obvinení z legalizácie príjmu z trestnej činnosti v kauze Mýtnik. Obvinená je aj konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová.
O svojich obvineniach a biznise spoločnosti Allexis hovorí jej akcionár Jozef Brhel ml.
Vo firme Allexis oficiálne nefigurujete. Aká bola vaša rola?
Nikdy som nebol vo výkonnom manažmente, bol som len investor.
Kto šéfoval spoločnosti? Michal Suchoba alebo Jana Rovčaninová?
Pani Rovčaninová bola podľa zákona zodpovedná za vedenie spoločnosti, bola štatutárnym orgánom. Michal sa ako vrcholový manažér venoval rozvoju produktov. Ja som sa ako aktívny investor, podobne ako v iných svojich portfóliových spoločnostiach, venoval rozvíjaniu týchto produktov na zahraničných trhoch.
Ako ste sa dostali k svojim portfóliovým spoločnostiam?
Naše rodinné spoločnosti prechádzali pred pár rokmi generačnou výmenou. To znamená, že moji rodičia aj iní akcionári v týchto podnikoch odovzdávali správu majetku nasledujúcej generácii. A tak sme s bratom nadobudli podiely v týchto spoločnostiach. Mojou snahou, nielen čo sa týka Allexisu, bolo vybudovať firmy, ktoré majú globálny potenciál rastu.
Prečo ste vstúpili do spoločnosti Michala Suchobu?
Ponúkol unikátne riešenie, ktoré ešte vtedy na Slovensku nikto nemal.
Firma je však obvinená, že tendre na finančnej správe boli ušité práve pre ňu.
Rád by som sa vrátil do roku 2012/2013, čo bolo takpovediac obdobie temna, čo sa týka výberu daní na Slovensku. Vtedy Slovenská republika historicky dosiahla nešťastnú métu, najhorší výber DPH, ktorý sa meria cez takzvanú daňovú medzeru. Tá vtedy dosahovala viac ako 40-percentný výpadok. Práve v tom čase ponúkal Allexis riešenia, ktoré vychádzali z platformy Alladin. A ukazuje sa, že od zavedenia týchto riešení vyprodukovali pre Slovenskú republiku stovky miliónov eur. Čo sa týka samotnej firmy, nemám vedomosť, že by bola obvinená z akéhokoľvek trestného činu.
Nie ste si vedomý nekalej činnosti zo strany spoločnosti pri výberových konaniach?
Produkty, ktoré spoločnosť Allexis bola schopná dodať finančnej správe, boli v tom čase jedinečné. To je fakt, ktorý zdôrazňuje aj posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou. Pozrime sa, ako sa dodávali podobné systémy v ostatných krajinách. V Česku sa pár rokov nato obstarával systém elektronickej evidencie, čo je obdoba našej eKasy. Obstarávanie bolo identické. Bola použitá zákonná výnimka. Nikto tam nikoho trestne nestíha. Všetko bolo v súlade so zákonom.
Ale o ľuďoch, ktorí robili toto obstarávanie v Česku, nevypovedajú svedkovia hovoriaci o korupcii.
Ku skutku, ktorý mi kladú za vinu, kajúcnici nie sú. Dôvod, prečo nie sú, je ten, že sa trestný skutok legalizácia príjmov z trestnej činnosti nestal. Finančné transakcie medzi spoločnosťami boli vedené transparentne cez transparentne vedené účty v bankách v Európskej únii. Nikde, v celej tejto množine vzťahov, nefiguruje vklad ani výber hotovosti. Zároveň zdroj tých peňazí bol priznaný a nedochádzalo k ich odlevu inou formou.
Na potvrdenie svojej neviny ste si dali vypracovať znalecké posudky, o čom sú?
Dva sa týkajú údajnej škody, ktorú som vraj spôsobil štátu. Aktuálne sme do spisu doložili znalecký posudok práve na vec, ktorú mi kladú za vinu, teda legalizáciu prostriedkov z trestnej činnosti. Je to posudok na ekonomickú štruktúru spoločnosti Allexis. Ten preukazuje, že na každej úrovni tejto spoločnosti bola ekonomická opodstatnenosť tej činnosti.
Kto je autorom posudkov?
Nezávislí certifikovaní znalci. Obaja so zhodujú v tom, že žiadna škoda pri dodávaní informačných systémov pre finančnú správu nevznikla. Slovenská republika dokonca dodatočne vytvorila zisk nákupom a zavedením týchto produktov. A ten aktuálny posudok, ktorý sa týka štruktúry a legalizácie, ktorá je spomínaná v obvinení, vypracovali opäť dvaja nezávislí znalci v oblasti ekonómie.
V kauze je obvinený aj pražský právnik Martin Bahleda. Aká bola jeho úloha v spoločnosti? Podľa obvinenia išlo o bieleho koňa, ktorého úlohou bolo zakrývať váš podiel v spoločnosti.
Aj na príklade JUDr. Bahledu môžem poukázať na absurdnosť celého obvinenia. Ide o profesionálneho správcu veľkých firiem, ktorý v minulosti pôsobil ako šéf právneho oddelenia Rothshild Group Praha a finančný riaditeľ viacerých fondov v USA a Izraeli. Oslovili sme ho, keďže sme mali veľké ambície na zahraničných trhoch. Teraz čelí obvineniu, aj keď je jednoznačne zdokumentované, že vždy v oficiálnom kontakte s bankami a audítormi deklaroval ako vlastníka mňa a on vystupoval len ako profesionálny správca. Jednou zo služieb bol totiž nominee shareholder. To znamená, že vykonával práva akcionára pre mňa ako konečného užívateľa výhod, takzvaného beneficial ownera.
Pochybnosti vzbudzuje podľa vyšetrovateľov aj celá štruktúra spoločnosti. Prečo mal Allexis štruktúru, ktorá išla z Bratislavy cez Prahu na Cyprus?
Základný dôvod bol ten, že sme mali ambície preraziť na ďalšie zahraničné trhy. Kto chce robiť veľký biznis, mal by byť prítomný vo viacerých krajinách EÚ. Ak sa pozriete na ktorékoľvek iné nadnárodné IT spoločnosti, v mnohých iných prípadoch je ich štruktúra podobná. Mimochodom, nevymysleli sme ju my, ale nadnárodná konzultačná spoločnosť BDO. Tá má vo svete desiatky pobočiek a podobnú štruktúru v minulosti navrhovala stovkám iných veľkých firiem.
Aký bol váš zisk počas celého pôsobenia Allexisu a kam ste ho investovali?
Môj podiel na zisku spoločnosti tvorí menej ako 10 percent z celkových výnosov a celú sumu som riadne zdanil. Hneď, ako som sa dozvedel o obvinení, som ich ako jediný poskytol OČTK (orgánom činným v trestnom konaní – pozn. TRENDU), aby som zabránil akýmkoľvek pochybnostiam o ich využití.
Ako teraz funguje Allexis? Kto ju riadi?
Zaujímavé na tom celom je, že produkty, ktoré sme dodávali pre finančnú správu zhruba od roku 2014, sa dodávajú dodnes. Slovenská republika má z týchto produktov stále zisk.
Autorka je redaktorkou týždenníka PLUS 7 DNÍ.