Slobodné vinárstvo, s.r.o., Zemianske Sady
Tržby 2023: 266-tisíc eur (-24,5 %), čistý zisk 2023: 64-tisíc eur (-67,7 %)
Rodinnej farme s vinohradmi, ktorá sa nachádza južne od Hlohovca, opätovne vdýchli život v roku 1997 manželia Pavol a Olga Loveckí. Opustili Bratislavu a usadili sa na majeri, ktorý sa po páde komunizmu vrátil do rúk ich rodiny. Neskôr sa k nim pridali aj ich dcéry Agnes a Katarína. Všetko sa však začalo v roku 1912, keď sa na majeri v Zemianskych Sadoch usadil rodinný predok Emanuel Schwarz, ktorého syn pestoval hrozno a vyrábal víno.
Na majeri tak dnes hospodári piata generácia rodiny. V roku 2010 doň okrem sestier vstúpil aj Katarínin manžel Michal Kuropka. Aktivity rodinnej farmy rozšírili o vlastný projekt, ktorým bolo Slobodné vinárstvo. Neskôr sa k nim pridala aj Agnesina partnerka Andrea Lovecká. Dnes štvorica vedie okrem vinárstva aj farmu, hospodári na ornej pôde a zodpovedá za celú rastlinnú výrobu. Keďže tím ľudí pracujúcich na Majeri Zemianske Sady je malý, znamená to pre každého širokú škálu úloh.
Za jeden z najväčších úspechov vinárstva za posledných desať rokov považuje Agnes Lovecká konverziu vinohradu na ekologické hospodárstvo. Ďalším výrazným úspechom je to, že vínam zo Slobodného vinárstva sa darí v zahraničí. Dostali sa na vínnu kartu štyroch reštaurácií, ktoré sa umiestnili v prestížnom svetovom rebríčku The World’s 50 Best Restaurants.
Väčšina produkcie ide do zahraničia. Na víno Slobodného vinárstva sa dnes dá natrafiť v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Južnej Kórei či na Taiwane, vo Francúzsku, v Španielsku, Taliansku, ale aj v Nemecku, Litve či v Rakúsku.