Vlani k novým legislatívnym úpravám pribudla novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Priniesla definičný rámec pre rodinné podniky vrátane možnosti stať sa registrovaným rodinným podnikom.
Ministerstvo si od definície rodinného podniku sľubovalo zjednodušenie administratívy, čo však viacerí podnikatelia nepovažovali za prioritu. „Na Slovensku tvorcovia legislatívy začali z opačného konca a ako prvé definovali rodinnú firmu a vytvorili registre, ale veci, na ktoré upozorňujeme roky, zatiaľ vypočuté neboli,“ uviedol prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.
Ako možno po roku zhodnotiť iniciatívu rezortu práce, aj o tom budú odborníci hovoriť na marcovej TREND konferencii Rodinné firmy 2024 v rámci panelovej diskusie Legislatíva a rodinné firmy.
Vlani s novelou, ktorá mala priniesť zmenu pre rodinné podnikanie, prišlo i Ministerstvo spravodlivosti SR. Novela o nadáciách mala zaviesť inštitút súkromnej nadácie ako nástroja na efektívnu správu majetku. Novelizácia mala byť akýmsi medzikrokom v rámci správy majetku či dedenia. Rezort sa rozhodol neísť anglo-americkou cestou systémom zvereneckých fondov.
Legislatíva na Slovensku by tak následne rozlišovala medzi dvoma typmi nadácií – takou, ktorá vznikla na verejnoprospešné účely, a súkromnou nadáciou. Malo ísť o významnú zmenu a ak by navrhovaný zákon prešiel, mal byť účinný od januára 2024. K tomu však nakoniec nedošlo. O tom, v čom mohla byť novela prínosná pre podnikateľov a či je šanca na jej návrat, budú diskutovať pozvaní hostia vrátane bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa, pod ktorého vedením rezort novelu predkladal.
Možnosti správy majetku
V Česku správa majetku formou zvereneckých fondov práve tento rok oslavuje desiate výročie. Aj preto viaceré slovenské firmy využívajú možnosti, ktoré v tomto smere ponúka česká legislatíva.
Ako v Česku hodnotia desať rokov od zavedenia zákonnej úpravy zvereneckých fondov? „Jednoznačne ide o znak veľkého pokroku v oblasti majetkového práva a atraktívnu ponuku usporiadania súkromného rodinného majetku. Konečne máme pre Čechov a Slovákov stabilnú možnosť, ako majetok zorganizovať mimo dedičského konania,“ hovorí pre TREND advokát a spoločník CCS Premium Trust Jakub Hollmann.
Prezident združenia podnikateľov J. Solík: Nároková mentalita ničí podnikanie aj ekonomiku
Pri návrhu novely o nadáciách sa vlani Slováci inšpirovali aj niektorými legislatívnymi úpravami v Česku. Keď sa firmy zo Slovenska rozhodujú pre založenie zvereneckého fondu, na aké bariéry narážajú? „Základom je rozhodnúť, s ktorým variantom majetkového inštitútu budeme pracovať. Hlavné faktory sú zámer podnikania v zahraničí či vlastnenie zahraničných nehnuteľností. Pri správnom nastavení bariéra neexistuje,“ dodáva J. Hollmann.
Pre majiteľa rodinnej firmy je dôležitá otázka, v akej fáze podnikania začať zvažovať takúto možnosť. „Vo chvíli, keď si uvedomí, že disponuje majetkom, ktorý je spôsobilý poškodiť vzťahy v rodine alebo ho chce použiť pre zabezpečenie rodiny. Hlavným benefitom je usporiadanie majetku mimo dedičského konania, zaistenie medzigeneračného odovzdania majetku bez konfliktov potomkov alebo úspora nákladov spojených s držaním majetku,“ vysvetľuje advokát J. Hollmann.
Živnostníci ako barometer ekonomickej nálady v spoločnosti. Vlani mali horší prístup k úverom
Porovnanie slovenskej a českej právnej úpravy v týchto otázkach rezonuje naďalej. Aké sú hlavné rozdiely medzi súkromnou nadáciou a zvereneckým fondom, aké konkrétne kroky zvoliť pri vytvorení zvereneckého fondu, aké je daňové zaťaženie pri predaji alebo prevode firmy či aké prekážky zdolávajú rodinné firmy, keď chcú preraziť za hranicami Slovenska a ako pristupujú k medzigeneračnej výmene. O tom všetkom budeme diskutovať s odborníkmi a zástupcami rodinných firiem už 14. marca 2024 v Bratislave.
- Program konferencie Rodinné firmy 2024
Legislatíva a rodinné firmy
- zástupca Ministerstva spravodlivosti SR
- Viliam Karas, bývalý minister spravodlivosti; partner, advokátska kancelária Maple&Fish
- Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska
- Miroslav Marcinčin, Tax Partner, VGD Slovakia
- David Neveselý, partner, Havel & Partners
Súkromná nadácia vs. zverenecký fond
- Martin Chlebec, riaditeľ, daňové poradenstvo, Deloitte na Slovensku
- Ludvík Juřička, partner a advokát, Deloitte Legal
- Jakub Hollmann, spoločník CCS Premium Trust
Rodinné podnikanie – Slovensko a svet
- Ondrej Segeč, prokurista a riaditeľ odboru privátneho bankovníctva, J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky
- Peter Križan, CEO, TOP HEADS - Rýchly prenájom manažérov
- Dominika Dubovská, riaditeľka Odboru národný projekt SARIO
- Robert Kleberc, spolumajiteľ, Dulcia natural
- Kristína Csuz Jursová, executive director, Codes Brand House
Z krízy do krízy – odolnosť rodinného podnikania v nestabilných časoch
- Michal Kukula, expert a spoluzakladateľ, Partneri pre rozvoj firiem
- Tatiana Harmady, riaditeľka odboru financovania, EXIMBANKA SR
- Erika Matwij, prezidentka, Inštitút Rodinného Businessu
- Lenka Bartošová Čapková, CEO reklama BARTOŠ