Ukázala to kontrola očkovania Úradu verejného zdravotníctva koncom minulého leta. Podľa nej bolo menej zaočkovaných detí v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Na úrovni okresov najhoršie skončila Myjava, kde zaočkovanosť dosiahla len necelých 84 percent.

Podľa hygienikov sú dva hlavné dôvody, pre ktoré k tomu dochádza. Na prvé miesto dávajú odmietavý postoj rodičov k vakcinácii a antivakcinačné aktivity, ktoré sú na nich priamo cielené. Ďalším je podľa nich nezodpovedný prístup rómskych rodičov, ktorí zväčša navštívia ambulanciu, až keď im ochorejú deti, poniektorí ani vtedy. Zaočkovať či preočkovať rómske deti je problém aj pre ich migráciu.

Čo ovplyvňuje nerozhodnutých

V prípade rómskej populácie by riešením mohla byť lepšia spolupráca so sociálnymi odbormi a zvýšenie počtu rómskych asistentov. U ostatných rodičov, ktorí z presvedčenia nechcú dať očkovať svoje deti, to bude zložitejšie.

Ústav experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied štyri roky skúmal, prečo ľudia odmietajú vakcináciu. Zhovárali sa s rodičmi, ktorí dali svoje deti zaočkovať, aj s tými, ktorí tak odmietli urobiť. Analyzovali desaťtisíce odkazov o vakcinácii na známej rodičovskej sociálnej sieti a následne diskutovali aj s pediatrami, aby pochopili, ako ľudia vnímajú túto tému.

Zistili, že sú dve „extrémne“ skupiny ľudí. Jedna, ktorá dôveruje pediatrom a nepochybuje o potrebe očkovania, a druhá, ktorá ho a priori odmieta. Treťou skupinou sú rodičia, ktorí nemajú k tejto téme jednoznačný postoj, a práve na nich sa vedci zamerali. Skúmali, čo ich najviac ovplyvňuje pri rozhodovaní. Odpoveď: sociálne informácie.

Rodičia sa často odvolávajú na názory svojich blízkych či príbehy z okolia. Informácie vyhľadávajú aj na internete, kde ich je skutočne veľa, no rôznej kvality. Keďže bežní ľudia nie sú zvyknutí na filtrovanie medicínskych informácií podľa kvality, môže to spôsobiť v ich rozhodovaní zmätok. Znásobiť ho môže nedôvera v pediatra či jeho neochota komunikovať a vysvetľovať dôsledky neočkovania rodičom.

Skúsenosť lekára nepustí

Podľa psychologičky z vedeckého tímu Márie Hatokovej si najmä starší lekári ešte z praxe pamätajú, čo spôsobujú ochorenia, proti ktorým sa zaviedlo povinné očkovanie. Im skúsenosť nedovolí vyjednávať s rodičmi o neočkovaní. „Očkovanie sa dlhodobo považovalo za 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa