Odpoveď od predstaviteľov tamojšej vlády bola, že projekt slúži ako program na tvorbu pracovných miest. M. Friedman odvetil pamätnou frázou: „Prečo im potom namiesto lopát nedáte lyžičky?“

Dnes už klasická anekdota ilustruje, že odpor k novým technológiám a s tým spojenému rastu produktivity je hlboko zakorenený v myslení ľudí. Dôvodom je predovšetkým strach zo straty pracovných miest. Doterajší vývoj však týmto obavám nedával za pravdu. Nové technológie nasadzované do priemyslu či poľnohospodárstva síce krátkodobo spôsobili rast nezamestnanosti, ale vždy so sebou priniesli aj nové pracovné miesta v iných odvetviach, najmä v službách.

Roboty a umelá inteligencia nahradia ľudí vo fabrikách

Vazil Hudák Zdroj: Maňo Štrauch

Fabriky bez ľudí

V súčasnosti je však situácia iná. Obrovský technologický pokrok v posledných piatich rokoch so sebou prináša množstvo zmien najmä v sociálnej oblasti, na ktoré väčšina krajín nie je pripravená.

Ako odznelo na konferencii Národné fórum produktivity, ktorú organizovali TREND a technologický inštitút CEIT v Žiline, nové koncepty tovární budúcnosti smerujú k postupnému vylúčeniu človeka z výrobného procesu. „Dnes nie sme schopní vytvárať pracovné miesta v takej miere, ako pokračuje technologický pokrok,“ zaznelo z úst prof. Milana Gregora, ktorý je členom dozornej rady CEIT.

Podľa jeho slov v dobe technologickej explózie nedokážu štáty dostatočne rýchlo pripravovať ľudí na nové technológie. „Sociálny faktor sa tak stáva brzdou ďalšieho vývoja,“ myslí si M. Gregor. Aj preto sa veľké korporácie orientujú na vývoj inteligentných systémov, kde roboty a umelá inteligencia nahradia ľudí.

Roboty a umelá inteligencia nahradia ľudí vo fabrikách

Juraj Sinay Zdroj: Maňo Štrauch

Riešenie sa núka v orientácii produkcie a služieb na vysokú pridanú hodnotu podporenú inováciami. Práve cez inovácie vedie v súčasnosti cesta k vyššej produktivite. Na to je však podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka potrebné výrazne posilniť prepojenie vzdelávania, vedy a výskumu s firmami, aby sa zrýchlil presun aplikácií do konkrétnych riešení pre priemysel, ako aj do ďalších odvetví ekonomiky.

„Slovensko je malá otvorená ekonomika, ktorá dokáže prežiť len vtedy, ak bude inovatívna a dynamická,“ uvádza minister. Podľa člena predstavenstva CEIT Petra Magvašiho sa dnes ukazuje, že nové výrobné systémy sú založené na tom, do akej miery je krajina

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa