Existujú odvetvia, ktoré nie je možné automatizovať?
Myslím si, že nie. Do každého odvetvia už bola nasadená robotika. Každá automatizácia však so sebou nesie vysoké investičné náklady. Nie vždy sa to oplatí. Ak pekár urobí tisíc rožkov, neoplatí sa mu investovať pol milióna eur do automatizácie. Ak by ich však urobil stotisíc, veľké investičné náklady sa mu rozdelia na veľký počet výrobkov. Cena rožka nestúpne, ale, naopak, môže klesnúť.
Možno očakávať väčšie tempo nasadzovania automatizovaných riešení aj do malých a stredne veľkých podnikov?
Pracuje sa na tom. Robotické firmy povedali, že viac robotov do automobiliek nevedia dať, skôr sa bude vymieňať kus za kus. Preto sa teraz zameriavajú na vývoj robotiky, ktorá by sa dala nasadiť v malých a stredných podnikoch a bolo by to aj cenovo dostupné. Tam vidia firmy obrovský priestor na nasadenie robotov s tým, že návratnosť investície by bola zhruba na úrovni dvoch až troch rokov.
František Duchoň Zdroj: Archív F. Duchoňa
Musia byť roboty, ktoré budú nasadzované v malých a stredných firmách, iné ako dnešné priemyselné roboty v automobilkách?
Líšiť sa budú predovšetkým v nadväznosti na vývoj senzorických technológií, čo sú vlastne zmysly robotov. Tie umožňujú plnohodnotne snímať okolie robota, ktorý sa vďaka tomu dokáže inteligentne prispôsobiť na to, čo má okolo seba. Keď mám masovú výrobu áut, robot má na linke napríklad tri rôzne modely vozidla a k tomu adekvátny počet programov. Malý a stredný podnik vyrába menšie a viac variabilné série. Vtedy musí byť robot taký inteligentný, aby sa vedel veľmi rýchlo prispôsobiť aktuálnej požiadavke výroby. Aj z hľadiska premiestnenia, spôsobu uchopenia dielcov. Na to je potrebná veľmi pokročilá senzorika, či už ide o zrak, hmat a teraz sa rieši aj komunikácia s človekom.
Ako bude táto komunikácia vyzerať?
Robot bude vedieť, že teraz vyrábate napríklad ventilátor. Na základe toho sa človeka opýta, ktorý z komponentov mu má podať. Zároveň mu povie, že mu podáva súčiastku do pravej ruky. Tieto riešenia sa práve vyvíjajú a očakáva sa, že to zvýši flexibilitu robotov, aby mohli byť nasadené v malých výrobách. Aby to nebol len robot, ktorý robí stále to isté.
Slovensko patrí k robotickým veľmociam vďaka automobilkám
Ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými štátmi, pokiaľ ide o stav a úroveň automatizácie?
Slovensko patrí najmä kvôli automobilkám k robotickým veľmociam. V počte robotov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?