Iste, aj oni musia na konci mesiaca zaplatiť účty. Platí však, že spokojnosť s vykonávanou prácou a možnosť úplnej sebarealizácie sa dnes stávajú žiadanou métou zárobkovo činných osôb. V kombinácii s adekvátnym finančným ohodnotením tu máme ideál dream džobu, ktorý sa mnohým ľuďom stále môže javiť ako nedosiahnuteľný sen. Nemusí to tak byť, tvrdí autor Chris Guillebeau v knihe Born For This: How to Find the Work You Were Meant to Do. A predkladá návod, ako robiť to, pre čo sme sa narodili.
História práce
Dlho to vôbec nebola téma. Ešte pred jednou či dvomi generáciami – a špeciálne u nás vplyvom predrevolučného socialistického zriadenia – sa neriešilo, či ľudí práca, ktorú robia, nutne aj baví. Väčšinou išlo skôr o to, odkrútiť si tých osem hodín, a potom sa podľa záujmu realizovať vo voľnom čase. Voľba a nástup do zamestnania navyše často znamenali rozhodnutie pre celý pracovný život.
Keď sa dnes vo veľkom hovorí a píše o tom, „ako byť šťastný v práci“, môže to pôsobiť tak, že ide len o motivačné táraniny a snahu o predaj bezobsažných kníh. Niečo sa však naozaj zmenilo. Osobné kariéry už nie sú rovnicou o jednej neznámej, ale často pestrým leporelom rôznych stanovíšť. Absolvované odborné vzdelanie nie je jediným predpokladom niečo robiť. Mnoho pracovných pozícií je založených na soft skills, čiže zručnostiach, ktoré je možné osvojiť si aj individuálne a veľmi rýchlo. Je bežné, že ľudia podľa záujmu a možností cirkulujú nielen v rámci brandže, ale aj naprieč odvetviami.
Prečítajte si aj ďalšie recenzie a články Knihožrúta
Pri rozbehnutí vlastného podnikania na základe originálneho nápadu a osobného nadšenia si dnešní „entrepreneuri“ navyše takmer všetky pracovné podmienky určujú sami: čo budú robiť, s kým to budú robiť, kedy a kde to budú robiť a tak ďalej.
Odtiaľto nie je ďaleko k predstave o práci snov. Nejde tu však o model dream džobu, pri ktorom pri nulovom úsilí pristávajú na účte „ťažké prachy“, ani o oddanie sa náruživému hobby, ktoré len troškou prispieva do domácej kasy. Ch. Guillebeau má pre prácu, pre ktorú „sme sa narodili“, vlastnú definíciu. Ide o kombináciu radosti (joy), dostatočného príjmu (money) a dokonalého využitia našich schopností, keď ani nevnímame, že pracujeme (flow).
Chris Guillebeau – Born For This: How to Find the Work You Were Meant to Do. Macmillan, 2016, 320 s. Zdroj: Macmillan
Čo je vaša vec
Čím chceš byť, keď vyrastieš? Tak znie štandardná otázka deťom, ktoré sa už trochu porozhliadli po svete. Kozmonaut, policajt či požiarnik patria v odpovediach dlhodobo medzi stálice. Dedukovať z nich skutočné profesijné predurčenie človeka by zrejme napadlo málokomu. No môže sa stať, že túžba či fascinácia bojovať so zločinom či ohňom pretrvá do dospelosti a napriek rôznym iným pracovným skúsenostiam bude stále driemať v duši.
Konkrétne v prípade pozície požiarnika to v USA znamená obstáť vo viacerých kolách veľmi náročných skúšok. Ak sa adeptovi nakoniec podarí dostať k hadici, znamená to veľké úsilie, výdrž a zápal, čo signalizuje, že pre konkrétneho človeka ide o „džob s veľkým dž“. Napriek tomu – brať detské sny ako bernú mincu pre ideálne budúce pracovné zaradenie vo všeobecnosti nie je celkom na mieste.
Ako teda určiť, pre ktorú prácu sa človek narodil, aby to zároveň nepôsobilo ako lacná ezoterika? Ch. Guillebeau vychádza z toho, že mnohí ľudia napriek množstvu odpracovaných rokov majú stále pocit, že na to skutočne pravé si ešte nesiahli. Pritom sami presne nevedia, čo by to malo byť. Čo s tým?
Autor knihy ponúka niekoľko jednoduchých návodov, ako pri hľadaní skrytého osobného potenciálu postupovať. Na začiatku je klauzula, že „každý človek je v niečom expert“. Zistiť, v čom sme lepší než iní, pomôže napríklad už pohľad do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?