Nechcel byť menovaný, no jeho meno má redakcia k dispozícii a nebol jediný s podobnou skúsenosťou. Hlasy o nízkej aktivite a vyčkávacej taktike vyšších úradníkov v súvislosti s blížiacim sa decembrovým snemom najsilnejšej strany Smer-SD pribúdajú. Čo sa vlastne na ňom chystá? Budú personálne výmeny na najvyšších postoch, prípadne padne niečia hlava? A čo potom? TREND na tieto otázky zisťoval odpovede.

V zlej kondícii

Smer-SD nie je v najlepšej kondícii. Strane, ktorá v roku 2010 vyhrala voľby s takmer 35 percentami a v roku 2012 dokonca 44,4 percenta, výrazne klesá podpora. Tohto roku získala už len 28,3 percenta. Voličov jej berie čoraz populárnejší predseda SNS Andrej Danko.

V štátnej správe sa už dlhšie šíria špekulácie, že zloženie vlády bude po našom predsedníctve vyzerať inak a k výmene môže dôjsť aj na čele vlády. V týchto dňoch na ne po niekoľkomesačnom mlčaní dokonca v sérii rozhovorov zareagoval samotný premiér Robert Fico.

Otázniky o ďalšom fungovaní tretieho kabinetu R. Fica sú dôsledkom udalostí, ktoré majú zásadný vplyv na stabilitu voličskej základne najsilnejšej vládnej strany. Už niekoľko mesiacov musí Smer vysvetľovať kauzu Bašternák – podnikateľa, ktorý je podozrivý z podvodov DPH, je známy ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiér si od neho prenajíma byt.

Smer sa minulý týždeň pasoval aj s ďalším oveľa citlivejším škandálom, ktorý sa týka rezortu sociálnych vecí Jána Richtera. Ide o údajné sexuálne zneužívanie maloletých dievčat v resocializačnom zariadení Čistý deň, o ktorom zodpovední takmer tri dni mlčali.

SNS na úkor Smeru

Už v posledných parlamentných voľbách sa ukázalo, že zisk SNS išiel predovšetkým na úkor Smeru. Viac ako 40 percent voličov SNS v marcových voľbách deklarovalo, že v predchádzajúcich volili Smer, hovorí Martin Slosiarik z Focusu. Pokiaľ ide o druhú fázu rastu po voľbách na úroveň 14 percent, tu sú podľa neho dva zdroje – na jednej strane a z väčšej časti pochádza tento rast od ľudí, ktorí neboli voliť v marcových parlamentných voľbách, čo však automaticky nevylučuje predpoklad, že napríklad v roku 2012 volili Smer. Vieme, že existuje relatívne veľké množstvo ľudí, ktorí v roku 2012 Smer volili, ale v roku 2016 k voľbám neprišli. Ďalší fakt je, že ak by sa nejako rozkolísal súčasný elektorát Smeru, výrazná časť zo súčasných voličov Smeru by prešla k SNS. „Druhý zdroj rastu sú, samozrejme, ľudia, ktorí boli voliť v marcových voľbách, ale volili nejakú inú stranu ako SNS. Je jasné, že to nemôžu byť len bývalí voliči Smeru, pretože preferencie Smeru od volieb až tak výrazne neklesli, ale objavujú sa medzi nimi relatívne častejšie než voliči iných strán,“ uzatvára M. Slosiarik. 

Kaliňák a Fico. Istota do konca roka

Stačilo pritom málo a imidž Smeru-SD sa mohol uberať iným smerom. Kľúčové rozhodnutie urobil predseda Robert Fico v júni, keď sa rozhodol podržať ministra vnútra vo funkcii. Koalícia vtedy rokovala o tom, či má ešte jej dôveru.

Smerácky poslanecký klub bol na vážkach, pričom sa ozývali hlasy, že minister by mal skončiť, lebo jeho zotrvanie strane škodí. V médiách sa množili správy o jeho nástupkyni – štátnej tajomníčke Denise Sakovej. Nálada medzi poslancami Smeru sa podľa zdrojov TRENDU zlomila, keď medzi nich prišiel premiér a postavil sa za ministra. Na verejnosť prenikli informácie, že si bez neho nevie predstaviť, ako by Slovensko predsedalo Rade EÚ.

Odvtedy sa v kuloároch spomína, že R. Kaliňák sám odstúpi po Novom roku, keď sa skončí slovenské predsedníctvo. Zároveň sa hovorí aj o možnom konci premiéra, ktorý mal nedávno zdravotné problémy so srdcom.

Minister Robert Kaliňák pre TREND odpovedať nechcel pre články, ktoré časopis publikoval v súvislosti s podvodmi na DPH. R. Fico cez hovorkyňu Smeru na otázky o zdraví odkázal: „Ak chcete spochybňovať zdravotný stav predsedu vlády, choďte si s ním ráno zacvičiť.“

Vývoj preferencií politických strán
(% z rozhodnutých)

Robert Fico chce vydržať  do ďalších volieb. Po nich mu hrozí voľný pád

Pozn.: Kauza Chovanec bola zverejnená koncom januára, kauza Bašternák v marci, po voľbách, zohľadňuje ju júnový prieskum 2016 PRAMEŇ: FOCUS

Hoci situácia v Smere nevyvoláva dobrú náladu, otvorene ju kritizuje len málokto. Popri čelných predstaviteľov najsilnejšej koaličnej strany sa TREND s otázkou o budúcom smerovaní obrátil aj na jej členov z parlamentu. No ani napríklad poslanec Jozef Burian či šéf finančného výboru parlamentu Ladislav Kamenický na otázky o možnom odchode terajšieho predsedu, ako aj na vývoj preferencií strany nereagovali.

Slávnostný snem vládneho Smeru sa pritom blíži. Každoročne sa koná v decembri, pri príležitosti výročia založenia strany v posledný mesiac roka 1999. Okrem toho strana svoju stratégiu a ciele prerokúva na takzvaných pracovných snemoch či konferenciách. Jedna taká je naplánovaná na druhú polovicu septembra.

Kritička vnútrostraníckych pomerov, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová vraví, že jej pozvánka 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa