Možno konštatovať, že chystané zvýšenie minimálnej mzdy na štyristo eur sa negatívne premietne najviac v problémovejších regiónoch, ktoré mieni zároveň vláda v oblasti zamestnanosti podporiť iným nástrojom. Dotáciami pre takzvané hladové doliny. Jasné je aj to, že kabinet a štátne inštitúcie budú musieť vyvinúť enormné úsilie, aby sa zníženie DPH na vybrané potraviny skutočne viditeľne premietlo do ich cien.
Pri ktorých potravinách by mali podľa avíza ministerstva pôdohospodárstva pocítiť spotrebitelia zníženú DPH od začiatku januára 2016, je pomerne jasné. Premiér Robert Fico zoznam vymenoval v auguste pri otvorení nitrianskeho Agrokomplexu. „Hovoríme o chlebe, prakticky všetkých druhoch mlieka, masle, všetkých druhoch mäsa s výnimkou mrazeného a o sladkovodných rybách.“ Okrem zníženia cien základných potravín sleduje podľa neho vláda týmto krokom aj podporu domácich poľnohospodárov. Preto nebude v zozname mrazené mäso. R. Fico zdôraznil, že je kvôli tomu ochotný ísť aj do konfliktu s Európskou komisiou.
Opatrný pokles
Už v súčasnosti je však zrejmé, že ceny neklesnú o desať percent, ako to opakovane pri charakterizovaní druhého balíčka prezentuje premiér. Matematicky to nie je možné, pretože pri poklese DPH z 20 na 10 percent môžu ceny najviac klesnúť o 8,3 percenta. A aj na taký pokles nebudú stačiť len doterajšie prísne kontroly obchodnej inšpekcie.
Všeobecné skúsenosti s premietnutím poklesu DPH do cien sú skôr negatívne. Ceny buď neklesli vôbec, alebo oveľa menej, ako by matematicky mali. Aj Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií naznačuje, že vopred sľubovať pokles cien po znížení DPH je určitý risk. V auguste vydal analýzu doterajších vplyvov zmien DPH na konečné ceny na Slovensku. „Naše zistenia nasvedčujú tomu, že premietnutie [do cien] bolo silnejšie v prípadoch zvyšovania dane, zatiaľ čo dosah na ceny bol bezvýznamný v prípadoch zníženia DPH,“ konštatuje sa v analýze.
Autori dokumentu však hneď dodávajú, že absencia vplyvov na ceny v prípade doterajších poklesov DPH mohla súvisieť s prostredím, v ktorom sa diali, a tiež so špecifikami tovarov. Táto daň na Slovensku klesala v rokoch 2003 a 2004 a v rokoch 2007 a 2008. V prvom prípade sa znížila na desať percent DPH na lieky, potom na knihy. Predošlé skúsenosti preto inštitút interpretuje s určitou rezervou.
Riziká si uvedomuje aj vláda. V septembri sa chystá
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?