Výdavky na lieky sú v Európskej únii treťou najväčšou kategóriou výdavkov v zdravotníctve. Do liekov smeruje šestina všetkých liečebných zdrojov, predbieha ich iba nemocničná a ambulantná starostlivosť. Kým výdavky na zdravotníctvo pomerne výrazne rastú, výdavky na lieky od finančnej krízy stagnujú. Dôvodom je snaha mnohých európskych krajín limitovať náklady spojené s liekovou politikou, najmä pri postupnom príchode drahých špecifických liekov – onkologických alebo genetických.

Lieková politika

Štatistiky ukazujú, že medzi európskymi krajinami existuje obrovský rozdiel vo výdavkoch na lieky. Priemerný Európan spotreboval v roku 2018 lieky v hodnote 381 eur. Výdavky Slovákov boli veľmi podobné, na úrovni 380 eur, aj keď sú Slováci podpriemerne chudobní. Najviac na lieky dávajú Nemci, až 615 eur. Je paradoxné, že na druhej strane rebríčka leží Dánsko, kde občania na lieky dávajú iba 236 eur na hlavu. Škandinávska krajina tak spotrebuje na lieky 2,5-násobne menej ako najväčšia európska ekonomika. Pritom podobne veľa ako Nemci platia za lieky Belgičania a podobne málo ako Dáni zase Holanďania. Variabilita nákladov je obrovská, čo vytvára aj priestor na úspory.

Generálny riaditeľ súkromnej siete lekární Jan Žák.
Neprehliadnite

Ján Žák: Správanie ľudí sa mení a s ním aj lekárenský biznis

V celej Európskej únii platí, že až štyri pätiny všetkých výdavkov na lieky tvoria lieky na predpis. Iba pätina nákladov pripadá na voľnopredajné lieky. Politika liekov na predpis je preto kľúčová pri určovaní zdrojov, ktoré do tohto segmentu plynú. V krajinách, ako je Nemecko či Francúzsko, vláda prepláca viac ako 80 percent všetkých výdavkov za lieky. Na Slovensku, v Rakúsku či Holandsku je to okolo 70 percent. V Česku iba 56 percent, čo je zároveň priemer Európskej únie. Podobne priemerné hodnoty dosahujú škandinávske krajiny.

Naopak, veľmi málo za lieky preplácajú vlády východoeurópskych krajín, najmä Poľsko, Bulharsko a Litva, kde doplatky tvoria viac ako 60 percent celého objemu vynaložených zdrojov. Ukazuje sa, že do veľkej miery platí, že čím viac za lieky prepláca štát, tým viac rastú výdavky liekovej politiky. Snaha o ďalšie zníženie doplatkov slovenskej vlády za lieky preto pravdepodobne opäť zvýši nadspotrebu liekov.

Generiká sú cesta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa