TREND sa bližšie pozrel, ako najdlhšie pôsobiaci šéf ministerstva práce viedol svoj rezort a aké riešenia prinášal. Najhoršie dopadol v oblasti sociálnych služieb. Nielenže nepoužíva rovnaký meter na všetkých, ale často akútne problémy za neho museli hasiť iné ministerstvá. Analytici zasa ministerstvu vyčítajú, že nemá, nielen v tejto oblasti, určené dlhodobé ciele. Ktoré by sa následne dali merať a vyhodnocovať. Riešením efektívnosti sa aktuálne ministerstvo takmer vôbec nezaoberá.
Kto dal prácu Slovákom
Oblasť, kde dosiahol minister najväčšie pokroky a ktorú sám najradšej prezentuje, je trh práce. Podľa dát ústredia práce klesla nezamestnanosť na konci júla na 6,7 percenta. Ide o nové historické minimum. Aj keď odborníci kritizujú vykazovanie nezamestnanosti ústredím, pokles a historické minimá potvrdzuje aj Štatistický úrad SR. V druhom štvrťroku skončila miera nezamestnanosti podľa štatistikov na 8,1 percenta. Medziročne je to pokles o 1,5 percentuálneho bodu. No nie je to určite len zásluha J. Richtera.
Analytik INESS Radovan Ďurana spresňuje, že veľká časť poklesu súvisí s presunom ľudí za hranice a s nárastom čiastkových úväzkov. „Sociálna poisťovňa za vlaňajšok evidovala okolo 100-tisíc zamestnancov, ktorí odišli dočasne pracovať za hranice. Tiež podľa dát Štatistického úradu SR okolo 64-tisíc ľudí u nás pracuje menej, ako by chceli, na kratšie úväzky. Ak som tieto čísla prepočítal s rokom 2008, tak mi vyšla plus mínus rovnaká zamestnanosť.“
Nie že by ministerstvo práce nerobilo žiadne zmeny. No sú často nedotiahnuté a na nedostatky rezort nereaguje
Na opatrenia, ktorými rezort práce podporuje zamestnanosť, sa pozreli aj analytici Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) na ministerstve financií. Ak by Richterov rezort cielil lepšie svoje nástroje, počet nezamestnaných umiestnených na trh práce mohol byť aj o polovicu vyšší. Analytici tiež kritizujú, že najviac sa dáva na najmenej efektívne nástroje. Naproti tomu na vzdelávanie a služby úradov práce ide najmenej peňazí, pričom pomáhajú nezamestnaným najviac.
Analytici tiež skonštatovali, že tunajšie výdavky na aktívne opatrenia trhu práce sú jedny z najnižších v OECD. Zároveň podpora osôb bez práce je relatívne striktná. Závery analýzy zverejnil ÚHP v júli tohto roka.
Exminister práce Jozef Mihál, aktuálne nezaradený parlamentný poslanec, dodáva, že dokonca niektoré opatrenia z dielne ministerstva zamestnávanie ešte skomplikovali. Či už sprísnenie Zákonníka práce hneď po nástupe Richtera v roku 2012, alebo neochota znižovať zamestnávateľom aspoň trochu byrokratické zaťaženie. Napríklad u inšpektorátov práce, ktoré spadajú pod rezort.
Ochotu riešiť nedostatky u richterovcov ilustruje prístup ministerstva k správe Hodnoty za peniaze. Ministerstvo síce bolo ochotné
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?