V práci pravidelne počúvam frázy ako „dobrý point“, „budem v office“ či „malý budget“. Niektorí skloňujú anglické slovesá podľa slovenských pravidiel. Sú tieto hybridné tvary v poriadku?
Je to niečo, čo sa v jazyku deje prirodzene. Úlohou lingvistiky je tieto javy sledovať a študovať. Hodnotím to teda ako jazykovú tendenciu, pričom netvrdím, že je to pozitívne alebo negatívne. Skupiny mladých ľudí tak dnes bežne komunikujú a funguje to. Vyvíja sa nielen jazyk, ale ako jednotlivec sa jazykovo vyvíja aj človek. Keď mladí odídu zo školy, zmenia prostredie, dostanú sa do iných skupín alebo si založia rodiny, v novom prostredí sa zmení aj ich jazyk. Myslím si preto, že počet hybridných tvarov, ktoré si so sebou vezmú ďalej do života, bude minimálny.
Je to v biznise či IT sfére inak?
V profesionálnej a korporátnej sfére, napríklad v IT či médiách, je to zasa prirodzený dôsledok toho, že sme angličtine nielen my Slováci, ale aj svet pripísali veľkú prestíž alebo dôležitosť. Znalosť angličtiny sa vyžaduje v mnohých profesiách a tlak vzdelávať sa v tomto jazyku od skorého veku je obrovský. Nemôžeme sa preto čudovať, že anglicizmy prenikli a stále prenikajú do slovenčiny. Nie je možné ich zakazovať.
O vašom ústave sa často hovorí ako o ochrancovi čistoty jazyka.
Čistota jazyka je svojím spôsobom mýtus. Neexistuje čistý a špinavý jazyk. Jazyk, ktorý vznikal a vyvíjal sa v strednej Európe, nemôže fungovať len s pôvodnými domácimi prostriedkami, jeho slovná zásoba sa vždy obohacovala istým množstvom prevzatých slov. Existujú len jazyky, ktoré majú väčšiu odolnosť proti prenikaniu cudzích slov. Slovenčina je preberaniu otvorená, aj v rámci historického vývinu prevzala množstvo slov z iných európskych jazykov, napríklad z latinčiny, nemčiny a podobne. Je to prirodzený jav.
Aké zaujímavé slovo ste naposledy riešili?
Z novších slov, na ktoré sa ľudia pýtali v jazykovej poradni, to bolo slovo dopekáreň. Dnes neexistujú len pekárne, ale v supermarketoch sú miesta, kde sa mrazené potraviny dopečú. Tak si výrobca alebo reťazec vytvoril názov dopekáreň. To slovo je výstižné a funkčné, vyjadruje presne ten význam. Už sa to rozšírilo a všetky zariadenia, kde potraviny dopečú, volajú dopekárne.
Dá sa spriemerovať, koľko slov približne vznikne či zanikne v slovenčine za jeden rok?
To sa nedá povedať, tak ako sa nedá povedať, koľko slov má nejaký jazyk. Je to mylná predstava ľudí. Hoci môžete spočítať všetky nové slová uvedené v slovníkoch, neznamená to, že ide o všetky slová alebo že slová, ktoré v nich nie sú, neexistujú.
Skúste opísať, ako v slovenčine vznikne nové slovo.
Najprv sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?