Nepredvídateľný, chaotický, ale prinášajúci rôzne príležitosti. Takto charakterizuje tento rok poznačený koronakrízou riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia Peter Dovala. Zároveň dodáva, že sa výrazne zmenilo správanie a očakávania klientov. Budovy i celé projekty sa aj vďaka koronakríze zazelenajú, kancelárie budú flexibilnejšie a okolie budov sa otvorí pre verejnosť komunitnými priestormi.
Na začiatku tohto roka boli developeri plní očakávaní, kam až môžu ceny bytov vystúpiť, v zásuvkách mali veľa rozbehnutých projektov. Pandémia koronavírusu ich však prekvapila a plány zastavila či aspoň spomalila. Podľa odborníkov sa do popredia dostáva obsah.
„V preklade to znamená, že pekný priestor nestačí, musí byť funkčný a podporovať zdravie užívateľov,“ dodáva výkonný riaditeľ spoločnosti HB Reavis Slovakia René Popik. Leto prinieslo mierne upokojenie situácie na realitnom trhu a mierne oživenie dopytu.
„Ukázalo sa, že trh je napriek výraznejšej externej hrozbe schopný obnoviť svoju dynamiku,“ tvrdí Peter Ondrovič z oddelenia riadenia rizík spoločnosti Lexxus.
Drevodomy stále bojujú s predsudkami, napriek tomu ich pribúda
Turbulentný kancelársky trh
No po lete prišla druhá vlna koronakrízy, ktorá opäť priniesla prácu z domu a poloprázdne kancelárie. „Kým rezidenčný trh zažíval ďalšie posilnenie, naopak, kancelársky podliehal obrovským turbulenciám a veľkým neistotám,“ hodnotí P. Dovala.
Napriek fatálnym následkom mnohé firmy získali čas na prehodnotenie efektivity využívania priestorov. Po výraznom jarnom prepade dopytu po kanceláriách sa aj situácia v tomto segmente postupne stabilizuje. Na trhu vidieť prvé náznaky, že firmy sú ochotné investovať do nových priestorov.
Podľa šéfa kancelárskeho biznisu v spoločnosti 108 Agency Michala Rudinského sa však najväčšie office transakcie presunú do nasledujúcich dvoch rokov. Napriek tomu developeri veria, že kancelárie prežijú aj koronakrízu. „Sociálny kontakt a návyky, ktoré sme si budovali desaťročia, nie je možné zmeniť zo dňa na deň,“ dodáva P. Dovala.
Súčasná situácia okolo koronavírusu upriamila pozornosť firiem aj na zdravé pracovné prostredie. Zelené projekty sa preto rozbehli rýchlejšie najmä u veľkých developerov. „Z konkurenčného hľadiska budú vzhľadom na nárast neobsadenosti vyhrávať moderné projekty,“ odhaduje M. Rudinský. Presadia sa aj zdravé kancelárie s kvalitnou vzduchotechnikou či rôznymi smart riešeniami. Badať aj snahy o realizáciu ekologických či pasívnych budov so zelenými strechami.
Nájomné byty sú ako nechcené dieťa. Nemá sa o ne kto poriadne starať
Ceny bytov klesať nebudú
Rast cien bytov sa v prvých fázach koronakrízy spomalil pre výrazné oslabenie dopytu. Lenže po úvodnom šoku sa rezidenčný trh spamätal a následne v lete nabral druhý dych. Odborníci predpokladajú, že tento trend bude pokračovať aj v novom roku.
„Zdĺhavý povoľovací proces a neustále tlačenie nových peňazí bude trendu zvyšovania cien bytov naďalej iba nahrávať,“ dodáva P. Nitschneider. Ak sa zásadne neskrátia povoľovacie procesy výstavby nových bytových projektov, odborníci neočakávajú pokles ani stagnáciu cien. Ceny môžu rásť aj naďalej vinou pretrvávajúceho nedostatku bytov. Len v Bratislave chýba asi 50-tisíc bytov.
Na druhej strane sa rozširujú nožnice medzi pomalým rastom príjmov a rýchlym rastom cien nehnuteľnosti. Na trhu už reálne existuje neschopnosť niektorých skupín obyvateľov kúpiť si nehnuteľnosť dokonca aj cez hypotéku. „Tento stav na trhu bude v nadchádzajúcom roku impulzom na ochladenie cien alebo na výraznejšie prečistenie trhu na strane developerskej ponuky,“ uzatvára P. Ondrovič.