„Keď predám počítač za sedemsto eur, tak mi trojpercentný poplatok zhltne celú maržu. Viac za platbu kartou účtovať nesmiem a cenu tovaru zdvihnúť nemôžem, pretože by mi zákazníka prebral nejaký lacnejší e-shop,“ vysvetľuje s prísľubom anonymity malý obchodník s počítačmi. Kamennú predajňu mal viac ako 20 rokov, no pred pár týždňami ju zavrel a funguje už iba ako e-shop.

Zákazník pri platení len priloží kartu, terminál pípne a platenie je vybavené. Terminál, ktorý obchodníkovi poskytla banka alebo spracovateľ platieb, pošle informáciu o karte svojej banke. Tá dá vedieť banke klienta, že z jeho účtu treba poslať peniaze banke obchodníka. A samotné zúčtovanie zabezpečí kartová spoločnosť.

Zmena od januára

V skutočnosti na pozadí každej transakcie prebehne hneď niekoľko poplatkov. Obchodník platí za prenájom terminálu plus podiel z každej transakcie. Výmenou za to má stály servis terminálu a prísľub, že vďaka karte zaplatia ľudia u neho viac.

„Obzvlášť ak predávate tovar za niekoľko sto eur, tak je terminál nevyhnutnosť. Nikto so sebou len tak nenosí toľko hotovosti,“ vysvetľuje jeden z dôležitých argumentov pre POS terminály Ivan Kubaš, dlhoročný šéf Združenia pre bankové karty Slovenska. Výraz POS je súčasťou kartového žargónu, pochádza z anglického point of sale, teda predajné miesto.

Banky tiež platia poplatky spojené s terminálmi: kartovým spoločnostiam platia za to, že využívajú ich zúčtovací systém, ktorý má vysokú kapacitu, rýchlu reakciu a celosvetové pokrytie. A medzi sebou si účtujú poplatok za to, že posielajú peniaze na účet obchodníka.

Tento posledný poplatok, takzvaný interchange fee, sa stal cieľom Európskej komisie. Hoci ho platí obchodník, nemá žiaden vplyv na jeho výšku, ktorá je vecou dohody medzi bankami. Od začiatku tohto roka preto EK zregulovala jeho maximálnu výšku na 0,2 percenta z transakcie debetnou kartou. Kreditky majú o polovicu vyššie maximum.

Keďže EK nemôže zasahovať do vnútroštátnych pravidiel, nastavila pravidlá len pre cezhraničné transakcie – aby zahraničné karty neboli poplatkovo znevýhodnené oproti domácim. Cieľom smernice bolo skresať bariéry pre bezhotovostné platenie. A hoci to zákazník nevidí, vyšlo to. Obchodníci majú nižšie poplatky a zákazníci viac možností platiť kartou než v minulosti.

Najprv výkyvy

V krajine, akou je Slovensko, s blízkosťou k viacerým krajinám EÚ, bol zásah regulácie cezhraničných poplatkov mimoriadne výrazný. Keď sa o regulácii začalo hovoriť, kartové spoločnosti okamžite spomenuli, ako môžu aj cezhraničné poplatky ovplyvniť vnútorný trh každej krajiny.

Kartoví odborníci odhadujú, že priemerné poplatky za kartové transakcie medziročne klesli vplyvom smernice o 70 percent

Stačí si vziať POS terminál z blízkej krajiny – napríklad z Rakúska – od banky, ktorá má na Slovensku dcéru. Všetky platby slovenskými kartami na rakúskom termináli tak budú povinne lacnejšie, keďže sa na ne bude vzťahovať limit EÚ. Presne takto zareagovali veľké 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa