Za rok banky v retaili rozpustili 2,9 miliardy nových požičaných eur, čo znamenalo najvyššiu medziročnú zmenu v histórii Slovenska. Boom zažili spotrebné úvery, ktorých stav v bankových bilanciách medziročne poskočil o 16 percent. No pre svoju váhu na úverových portfóliách boli beztak najciteľnejšie úvery na bývanie, ktoré rástli 13,5-percentným tempom.

Úverovanie do závratných výšok ťahal nielen dopyt podporený kúpnou silou obyvateľstva a stále dostupnými cenami nehnuteľností, ale aj ponuka bánk. Tie sa čo najväčšími objemami nového biznisu snažili vykryť výpadky v úrokových príjmoch spôsobené klesajúcimi maržami na celom úverovom balíku.

Hypotéky zlacneli

Aj v minulom roku bolo ústredným motívom bankových kampaní refinancovanie hypoték. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) tvorili refinančné úvery z nových úverov na bývanie 28 percent. Bolo to podporené na jednej strane stúpajúcou aktivitou finančných sprostredkovateľov, ktorým cez ruky prešla viac ako každá druhá nová hypotéka. Na druhej strane pokračujúcim rozdielom medzi úrokovými sadzbami existujúcich a nových úverov. Podľa NBS sa zmenšoval len pomaly, koncom roka stále osciloval okolo jedného percenta.

Keď si ľudia brali nové úvery, zadlžovali sa na veľmi dlhé obdobie. Viac než polovica (mimo refinancovania) úverov na bývanie mala splatnosť tridsať rokov. Vlani ešte banky postupne zvyšovali podiel úverov s vyššou fixáciou. Kým malé a stredné banky mali 90 percent portfólií s refixom do troch rokov, vo veľkých bankách sa prejavil trend ich predlžovania, pribúdali fixácie do päť rokov.

Lenže v tomto roku už bude všetko inak, pretože v marci začala platiť nová legislatíva upravujúca poplatok za predčasné splatenie úveru na bývanie mimo refixu na jedno percento. Banky v snahe udržať si klientov, ktorí majú prakticky dvere otvorené na prechod k lepšej cene, pristúpili na tvrdú cenovú vojnu.

NBS už upozornila, že táto legislatívna zmena môže priniesť riziká pre finančnú stabilitu bánk. Nielen preto, že im výrazne okreše zisky, ale aj preto, že vytvorí tlak na poskytovanie čo najnižších fixácií. To vystaví banky i klientov vyššiemu riziku možného zvýšenia úrokových sadzieb. Keďže zákony o úvere na bývanie a o spotrebiteľských úveroch budú tento rok v parlamente otvorené, možno očakávať, že sa objavia pokusy o určitú korekciu.

Ďalšie pravidlá

Pribudnúť by mali i nové pravidlá na rozumné úverovanie z dielne NBS. Tá chce dolaďovať podmienky, ktoré vydala pôvodne vo forme odporúčaní pre sektor, no postupne získavajú zákonnú povinnosť. Zmeny možno čakať v limitoch pre veľké úvery k hodnote nehnuteľnosti. Aj keď boli stopercentné hypotéky stopnuté, stúpal podiel hypoték s 89-percentným LTV, čiže tesne pod maximálnou mierou. NBS zvažuje aj zavedenie ukazovateľa dlhu k príjmu, ktorý by bankám prikázal inak posudzovať žiadateľa o úver. Tak, aby mu pri prepočítavaní výdavkov k príjmom zostala v rodinnom rozpočte aj nejaká rezerva.

Na refinancovanie si ľudia vo veľkom naberali úvery s najdlhšou, deväťročnou splatnosťou

Práve preto, že vlna refinancovania spôsobí bankám skokové precenenie portfólia hypoték, NBS od nich čaká väčší dôraz na spotrebné úvery. Lebo majú pri nich vyššiu maržu. Ich význam pre tvorbu úrokových výnosov by mal stúpať. Vlani sa medziročný rast spotrebných úverov spomalil zo zhruba 20 percent na vyše 16 percent. Priemerné sadzby klesli v decembri na 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa