Vláda musí využiť možnosti na zmiernenie vplyvu cien energií

Možnosti, ktoré vláda má po zmene zákona o energetike, treba okamžite využiť. Na konferencii Energofórum to uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.

Situácia je podľa neho vážna a prijatie opatrení na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií už nie je možné odkladať. „Sme v stave, že to treba použiť. Samozrejme, tak, aby to bolo v súlade so všetkými právnymi predpismi európskymi, ako aj slovenskými,“ povedal A. Juris.

„Stav kritickosti a urgentnosti mimoriadneho opatrenia je tu z môjho pohľadu obrovský,“ dodal. Vplyv vysokých cien označil za hrozivý. ÚRSO už má cenové návrhy od dodávateľov tepla v centrálnom zásobovaní teplom (CZT).

Hoci šéf úradu ceny tepla na nadchádzajúci rok nespresnil, pripomenul, že takmer 55 percent z CZT sa vyrába z plynu, a ten výrobcovia nakupujú za trhové ceny. Výrazné zvýšenie cien energií bez dodatočného zásahu štátu je možné vzhľadom na trhové ceny očakávať aj v regulovanom segmente pre domácnosti a malé podniky.

Regulátor nemá žiadnu lacnú elektrinu niekde v šuplíku
Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Michal Cabala zo spoločnosti OKTE vyčíslil, že po zastropovaní cien pre všetkých odberateľov by štát čelil kompenzáciám v sume viac ako 20 miliárd eur. Možnosť zoštátnenia elektriny vyrobenej na Slovensku a zákaz jej vývozu označil za problematické, pretože by to porušilo európsku legislatívu. „Vystúpenie z tohto rámca by znamenalo vystúpenie Slovenska z EÚ,“ uviedol.

Gas,Pipeline,With,Gauge,With,Zero,Pression,And,Eu,European
Zdroj: Shutterstock

Cieľom aliancie OPEC+ je stabilita trhu

Saudská Arábia odmietla kritiku zo strany Washingtonu za nedávne rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ znížiť produkciu ropy o dva milióny barelov denne. Uviedla, že vyjadrenia USA nie sú založené na faktoch a krok OPEC+ slúži záujmom producentov aj spotrebiteľov.

Podľa nového generálneho tajomníka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Haísáma Ghaisa ropné trhy prechádzajú fázou veľkých výkyvov. Dodal, že cieľom ropného kartelu a jeho partnerov z aliancie OPEC+, kam patrí aj Rusko, je udržať stabilitu na trhu.

Ceny plynu sa vďaka opatreniam ustália

Vysoké ceny zemného plynu v Európe spôsobené neistotou dodávok by sa mali postupne stabilizovať. Prispejú k tomu opatrenia na úrovni EÚ aj jednotlivých štátov a z dlhodobého hľadiska aj postupná diverzifikácia zdrojov a vyšší podiel obnoviteľných zdrojov energie. Uviedol to poslanec za SaS a bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

Ceny by sa podľa neho mali po prijatí opatrení zastabilizovať a nemali by vytvárať ďalší tlak na infláciu. Pripomenul, že diverzifikácia zdrojov si vyžiada pomerne vysoké náklady, no tie sa postupne vrátia.

Nový britský minister financií Jeremy Hunt opúšťa sídlo britskej premiérky na Downing Street 10 po tom, čo nahradil vo funkcii Kwasiho Kwartenga v Londýne 14. októbra 2022.
Zdroj: TASR/AP
Nový britský minister financií Jeremy Hunt opúšťa sídlo britskej premiérky na Downing Street 10 po tom, čo nahradil vo funkcii Kwasiho Kwartenga v Londýne 14. októbra 2022.

Menový fond proti inflácii

Šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová vyzvala svetových politikov, aby pokračovali v boji proti inflácii, aj keby to znamenalo ešte väčšiu bolesť v čase ekonomických otrasov.

„Ak neobnovíme cenovú stabilitu, podkopeme vyhliadky na rast,“ povedala. „Nemôžeme dovoliť, aby sa inflácia stala rozbehnutým vlakom,“ dodala.

Britské fiškálne peripetie

Novým britským ministrom financií sa stal Jeremy Hunt po tom, ako premiérka Liz Trussová z tejto funkcie odvolala Kwasiho Kwartenga. Ten v septembri predstavil plán daňových škrtov, ktoré by výrazne zvýšili deficit.

Vyvolalo to oslabenie libry a turbulencie na britskom finančnom trhu. Premiérka oznámila odstúpenie od týchto zámerov a zmenu kurzu fiškálnej politiky.

Na snímke plénum počas hlasovania na 72. schôdzi NRSR o odvolaní ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO) v Bratislave 4. októbra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Finančné zdravie miest a krajov sa zhoršilo

Koronakríza vrátila viaceré ukazovatele hospodárenia samospráv o roky späť. Klesli prebytky na bežných účtoch, dlhy vzrástli a viac záväzkov nebolo uhradených načas. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Rok 2021 podľa nej zhoršil finančnú kondíciu slovenských miest.

Priemerné skóre finančného zdravia za všetky mestá na Slovensku predstavuje hodnotu 4,35 z maximálnych 6,00, čo je o 0,07 bodu menej ako rok predtým. Mestá boli na vrchole finančného zdravia v rokoch 2017 až 2020, súčasný pokles znamená pomyselný návrat k stavu z roku 2016.

Hodnotenie finančného zdravia poskytuje komplexný pohľad na hospodárenie samospráv, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky. Zahŕňa kľúčové parametre hospodárenia ako celkový dlh, dlhovú službu, bilanciu bežného účtu a záväzky po lehote splatnosti.

Celkovo 59 miest získalo hodnotenie „výborné finančné zdravie“, pričom na vedúcej pozícii eviduje INEKO Nové Mesto nad Váhom. Ďalších 78 miest dosiahlo „dobré finančné zdravie“. Nižšie hodnotenie „dostatočné finančné zdravie“ zaznamenali Bratislava, Zlaté Moravce, Levoča a Myjava.

Rozpočet má chyby krásy

Vo zverejnenom návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025 opäť chýbajú konsolidačné opatrenia, ktoré by pre budúcnosť udržali štátny dlh na prijateľnej úrovni.

Vysoká inflácia bude znamenať vyššie nominálne príjmy, no reálna výkonnosť ekonomiky, a teda aj zdrojov, sa zníži. Predkladateľovi to vyčítala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

peniaze euro platy mzda
Zdroj: TASR/DPA

14,2 percenta

Medziročná inflácia v SR dosiahla v septembri úroveň 14,2 percenta, čo je najvyššia hodnota za posledných viac ako 22 rokov. Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali najmä extrémne vysoké ceny potravín a nealkoholických nápojov.

95 percent

Nemecko o viac než dva týždne skôr splnilo svoj cieľ naplniť zásobníky plynu na 95 percent kapacity. Spolkový úrad na reguláciu sieťových odvetví však varoval, že to nestačí na garanciu dodávok počas najchladnejších mesiacov.

9 170 eur

Dlhy Slovákov vlani narástli najviac za posledné štyri roky, o 8,2 percenta. Priemerný dlh na osobu je 9 170 eur a Slovensko je jediná krajina v regióne, kde dlhy na osobu prevyšujú úspory. Uvádza to Allianz Global-Wealth Report 2022.

247 predaných bytov

Realitní analytici evidujú za tretí štvrťrok 2022 v Bratislave 247 predaných bytov. Medzikvartálny prepad je 50 percent, oproti letu 2021 až 61,5 percenta. Ceny predaných bytov však narástli na 4 611 eur za štvorcový meter.

Ďalšie dôležité správy

President Biden Signs CHIPS And Science Act Into Law
Neprehliadnite

Veľká čipová vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou bude mať ďalekosiahle následky