O záujme Aegonu predať časť biznisu sa totiž hovorilo už dlhšie a medzi záujemcami bolo viacero aj na Slovensku pôsobiacich finančníckych skupín. Logika nepustila – kupujúcim sa stala NN, ktorá je podobne ako Aegon tradičnou holandskou poisťovňou. Nejde teda o spájanie dvoch odlišných kultúr. Aegon už dlhšie hlásil, že má záujem optimalizovať svoje investície a presunúť kapitál tam, kde ho najlepšie zhodnotí. Od budúceho roka budú obe značky pôsobiť už len pod symbolom NN.

Zaujímavé penzie

Samotný slovenský Aegon bol pre viacerých potenciálnych kupcov zaujímavý kúsok. Na našom trhu je relatívne krátko, len o niečo viac ako desaťročie, a tak má pomerne moderný systém, pričom v jeho portfóliu je aj starobné dôchodkové sporenie. To mohlo lákať viacero nováčikov v tomto segmente, ktorí by tak nemuseli naskakovať do rozbehnutého druhého piliera nanovo. Kúpa jednej zo šestice existujúcich firiem by bola celkom príjemná skratka. Prípad NN to však nebol, tá už svoju vlastnú dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) mala.

Životné poistenie a dôchodkové sporenie sú pritom logickými doplnkami. Ak si ľudia riešia svoje riziká a úspory do budúcnosti a vyberú si, komu dajú svoju dôveru, je len prirodzené, že finančné spoločnosti chcú dôveru zúročiť čo najviac. Aj preto sú hlavnými vlastníkmi viacerých DSS práve poisťovne, a nie banky. V oblasti dlhodobého investovania majú životné poisťovne aj viac skúseností. Všetky DSS na Slovensku s výnimkou tej najmenšej (DSS Poštovej banky), teda Allianz, Axa, VÚB Generali, NN aj Aegon patria práve poisťovniam.

Noví klienti sú tu

Poisťovňa NN si v rebríčku životných poisťovní významne polepší. A to nielen z titulu fúzie. Vďaka spolupráci s najväčšou bankou – Slovenskou sporiteľňou – sa jej výrazne darí v nábore nových klientov. V tomto roku zaznamenala DSS NN viacero mesiacov, v ktorých získala vôbec najviac klientov spomedzi všetkých slovenských dôchodkových správcovských spoločností. A to napriek tomu, že podľa výšky aktív je až štvrtá.

NN má silnú vlastnú sieť, Aegon sa zase spolieha na sprostredkovateľov

Hoci sa pri spojení NN a Aegonu hovorí hlavne o životných poisťovniach, vzhľadom na objem aktív je podstatnejšie práve spojenie ich DSS.

Finančná sila

Podobná logika, hoci v menšom, platí aj v treťom pilieri doplnkového dôchodkového sporenia, kde je NN po dávnejšej kúpe DDS Tatry-Sympatia dlhoročnou jednotkou na trhu. Akvizíciou Aegonu však nezíska dodatočný kmeň. Aegon totiž svoju DDS, najmladšiu a najmenšiu, pred niekoľkými rokmi zrušil, pretože sa mu nepodarilo získať dostatočný trhový podiel.

Aegon odpredal svoj biznis NN na Slovensku a v Česku, týka sa to životnej poisťovne a penzijných fondov v oboch krajinách. NN za to zaplatila 155 miliónov eur. V oboch prípadoch ešte firma čaká na najdôležitejší moment, získanie predbežného súhlasu NBS so spojením. „Od toho sa odvíja časovanie všetkých nasledujúcich krokov,“ vysvetľuje šéf slovenskej NN Peter Brudňák.

Pre NN je akvizícia aj prejavom sebadôvery. V krízových časoch musela totiž jej vtedajšiu materskú spoločnosť ING sanovať holandská vláda. Súčasťou dohody o pomoci, popri splácaní dlhu vláde, bolo aj oddelenie životnej poisťovne NN, najväčšej v Holandsku, z portfólia ING do samostatnej firmy.

Po ukončení hľadania vhodného partnera v rámci nutného odpredaja zo strany ING nakoniec NN vstúpila na burzu. V súčasnosti ju ovláda viacero majiteľov, nemá majoritného vlastníka. To, že transakciu s Aegonom zaplatila z vlastného vrecka, bez potreby externej pôžičky, je prejavom jej silnej finančnej pozície.

Na Slovensku ešte Aegon zostane pôsobiť ako neživotná poisťovňa cez pobočku maďarského Aegonu. Tá je však relatívne drobná.

Poučenie z krízy

Fúzie vo finančníctve sa vždy vnímajú výraznejšie ako pri firmách z iných sektorov. Klienti si totiž vybrali poisťovňu či banku preto, že jej dôverujú a novému majiteľovi sa možno chceli vyhnúť. Aj preto sa prvé oficiálne výroky venujú v prvom rade tomu, že pre klientov sa nič nezmení.

Presne to zdôrazňuje i P. Brudňák. Pred necelými 15 rokmi navyše Aegon na Slovensku zakladal a viedol. A to tak poisťovňu, ako aj DSS. Koncom roka 2007 odišiel na tri roky viesť pre Aegon jeho poisťovňu v Číne. Keď sa vrátil, strávil krátky čas na čele Poštovej poisťovne.

Do NN prišiel pred dvoma rokmi potom, ako firma dlho zápasila s ustrnutím v životnom biznise. Niekoľko rokov experimentovala s kombinovaným vedením z Českej republiky, čo sa však v časoch stagnácie a rušenia životných poistiek, hlavne počas krízy, ukazovalo ako neflexibilný prístup. Kríza zásadne zmenila spôsob, akým sa uzatvárajú poistky. Pred ňou populárne investičné poistenie sa ukázalo ako určité prekliatie, keď- že akciovo zamerané portfoliá zažili prepady, ktoré boli pre slovenského investora prekvapujúce. Napríklad fondy zamerané na východnú Európu stratili až 70 percent svojej hodnoty za jediný rok. Kto spanikáril a rozhodol sa investičnú poistku vtedy zrušiť, tak si stratu iba zrealizoval a prišiel o šancu zarobiť peniaze späť na pokrízových trhoch. Takúto paniku zažívala NN ako priekopník investičného poistenia na Slovensku spolu s konkurenciou.

Regulácia ženie poisťovne do fúzií

Zdroj: Maňo Štrauch

Dopĺňajú sa

Tento výpadok spolu s nejasnosťou budúcnosti potom, čo NN hľadal partnera a úsporné opatrenia presunuli časť rozhodovania do Česka, znamenali postupný pokles na trhu. To sa zmenilo až vlani. „Odvlani už môžeme hovoriť o čistom náraste klientov NN, to znamená, že získavame viac nových, než ich odíde,“ vysvetľuje P. Brudňák. To je pri poisťovni s vyše 20-ročnou históriou na Slovensku relatívny úspech.

Životné poistenie a dôchodkové sporenie sú logickými doplnkami

Staršie poisťovne totiž už majú dozrievajúci kmeň. Ich prví klienti pomaly odchádzajú do penzie alebo sa im končia zmluvy, spočiatku nastavované na 65 rokov veku. Ak si chcú udržať rastovú tendenciu, potrebujú ich nahradiť novými klientmi. A to predpokladá schopnosť inovovať produkty a vedieť fungovať vo vysoko konkurenč- nom prostredí. NN sa v tejto oblasti s Aegonom vhodne dopĺňa. NN má tradične silnú vlastnú sieť, Aegon sa zase spolieha primárne na externých sprostredkovateľov.

Prioritou je regulácia

Hoci je pre akcionárov i manažment podstatný hlavne vývoj biznisu, vlna fúzií, akvizícií a spájaní v Európe primárne súvisí s reguláciou poisťovníctva.

Za uplynulé roky sa slovenské poisťovne museli vyrovnať tak ako aj všetky ostatné firmy s GDPR. K tomu však treba pridať aj špecifické finančné smernice. Od februára tohto roka napríklad musia spĺňať podmienky smernice IDD o distribúcii poistenia. Tá bola pripravená tak narýchlo, že všetky štáty EÚ okrem Slovenska dostali odklad až do októbra 2018. Pre slovenské dcéry poisťovní to znamenalo, že na veľkú časť implementácie ostali samy, bez pomoci hlavného akcionára, ktorý ešte IDD plniť nemusel.

K tomu treba pridať aj pravidlá MIFID 2 či PRIPS, ako aj množstvo nového výkazníctva. Okrem toho aj čisto slovenské legislatívne „vynálezy“, ako je poistný odvod či špeciálny odvod zo zisku, ktorý namiesto sľúbeného ukončenia pred dvoma rokmi štát, naopak, zdvojnásobil.

Viacero manažérov veľkých poisťovní hovorí, že posledné tri roky sa venujú primárne plneniu regulácií namiesto rozvíjaniu biznisu. Pravidiel je už toľko, že prakticky vyschol trh s odborníkmi, ktorí majú dostatočnú kvalifikáciu a skúsenosti, aby pravidlám rozumeli a dokázali dohliadať na ich dodržiavanie. A nejde len o formalitu, závažné pochybenia môžu poisťovne dokonca stáť licenciu. Pre tie z nich, ktoré majú zahraničné matky, čo je väčšina, to zároveň značí riziko, že ohrozia ceny akcií materskej firmy na burze. Tlak na dodržiavanie regulácie je preto obrovský, a to tak zo strany akcionára, ako aj samotného regulátora.

Účtovanie ako bod zlomu

Poisťovne majú pred sebou ešte ďalšiu reguláciu, ktorá môže zásadne zmeniť ich hodnotenie výhľadu. Nové účtovné pravidlá IFRS17, ktoré majú postupne platiť od roku 2022. V ich súčasnej – ešte nekodifikovanej – podobe úplne menia spôsob, akým poisťovne účtujú výnosy. Namiesto reálnych tokov peňazí by mali modelovať, aké sú ich súčasné príjmy z každej novej uzavretej zmluvy. Bude im to tvoriť mimoriadne jasný obraz všetkých súčasných aj budúcich záväzkov spolu s rizikami, ktoré z nich vyplývajú.

Aktuári, teda matematici, ktorých úlohou je sledovať práve rizikovosť každej poisťovne a jej zmlúv, túto iniciatívu v zásade vítajú. Pre poisťovne to však bude znamenať investície rádovo v desiatkach miliónov eur len na Slovensku, pretože na modelovanie zložitých sústav v reálnom čase budú potrebovať tak nový hardvér, ako aj odborníkov, ktorí modely vybudujú a budú za ne ručiť. Už dnes je pritom aktuárov akútny nedostatok. Jednak si ich čoraz zložitejšia regulácia vyžaduje viac a potom sú tu aj centrá zdieľaných služieb, ktoré ich využívajú na prácu v zahraničných poisťovniach. Spolupráca poisťovní s univerzitami nedokáže produkovať dostatočné množstvo nových kapacít, pričom nástup IFRS17 tento dopyt ešte zvýši.

Nové účtovné štandardy tak v najbližších rokoch dotlačia veľké poistné skupiny k tomu, aby si určili svoje priority – biznisové aj regionálne.

Fúzia Aegonu a NN je príkladom toho, ako jedna zo skupín usúdila, že svoj kapitál zhodnotí najlepšie, ak ho dá do regiónov, ktorým rozumie lepšie. Takýchto pohybov bude obzvlášť v strednej Európe viac. Pre slovenského klienta to môže znamenať menší výber pri hľadaní produktov, podobná konsolidácia však bude prebiehať naprieč celou Európou.  

Nedávne fúzie a akvizície v poisťovníctve

Kooperativa

Kooperativa a Poisťovňa Slovenskej sporiteľne už od tohto roka tvoria najväčšiu životnú poisťovnu na trhu. Spolu s Komunálnou poisťovňou majú spoločného akcionára, rakúsku Vienna Insurance Group, dlho však pôsobili pod vlastnými značkami, pričom dnes sa používa len Kooperativa a Komunálna poisťovňa. Viacero riadiacich procesov však majú všetky tri poisťovne spoločných.

Generali

Generali, Genertel a Európska cestovná poisťovňa síce patrili pod jedného akcionára, ale Genertel pôsobil ako pobočka maďarskej dcéry Generali a Európska cestovná poisťovňa ako pobočka z Rakúska. Spojenie ich vedenia pod veľkú Generali prinieslo úspory, zjednotenie prístupov, ako aj posilnenie podielu na trhu, keďže Genertel je silný v PZP vozidiel. Všetky dnes pôsobia pod pôvodnými značkami.

Generali a Česká poisťovňa-Slovensko sa spojili pred desiatimi rokmi. Fúzia bola výsledkom dohody talianskeho Generali a českej PPF Group. Komplikované spájanie a príchod krízy však priniesli stratu časti klientov, ktorú Generali pod novým vedením v posledných rokoch dobieha.

Metlife

Poisťovňa Metlife v čase krízy prešla prerodom, ktorý ovplyvnil fungovanie najstaršej životnej poisťovne na Slovensku. Amslico (pôvodný názov) patrilo americkému gigantu AIG, ktorý padol na kolená počas krízy a potreboval štátnu pôžičku. Výsledkom ozdravenia bol odpredaj jeho životného biznisu poisťovni Metlife. Tá pred štyrmi rokmi spojila jednotlivé európske dcéry AIG pod írsku matku a spravila z nich pobočky. Transformácia na pobočky je jedným zo spôsobov, ako zredukovať potrebu kapitálu a zároveň zmierniť dosahy regulácie centralizáciou vedenia.

Výsledky spájaných spoločností Aegon a NN
(v tis. EUR)
Životné poisteniePredpísané poistnéZmena (%)Čistý ziskZmena (%)
2017201620172016
NN Životná poisťovňa74 57074 5230,065 0867 106-28,43
Aegon Životná poisťovňa48 69046 6094,464 1062 84844,17
Dôchodkové správcovské spoločnostiAktíva v správeZmena (%)Čistý ziskZmena (%)
2017201620172016
NN798 716738 7798,111 79891496,72
Aegon665 449631 3895,391 2961 419-8,67
PRAMEŇ: údaje jednotlivých spoločností