A nejde o krátke meškanie: za uplynulých päť rokov záväzky štátnych nemocníc po lehote splatnosti stúpli každoročne priemerne o stovku miliónov eur. A to medzitým vláda dvakrát nemocnice oddlžila: krátka garnitúra Ivety Radičovej priliala do systému extra 300 miliónov eur. Po nej prišla druhá Ficova vláda a nemocniciam požičala ďalších 130 miliónov eur, ktoré si už potom nechcela pýtať späť.

Teraz je na stole oddlžovanie znovu. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (na úvodnej fotografii) hovorí o preplatení starých dlhov vo výške viac ako 550 miliónov eur. Skutočná suma by mohla byť ešte vyššia, keďže viac ako polmiliardu v záväzkoch po lehote splatnosti mali nemocnice ku koncu vlaňajška. V súčasnosti by už malo toto číslo presahovať 600 mil. eur.

V druhej vlne by mohlo dôjsť aj na ďalšie záväzky, ako však tvrdí minister, ich úhrada záleží aj na tom, ako budú nemocnice zdravo hospodáriť. Práve v tom bol najväčší problém všetkých doterajších oddlžovaní. Dohromady sa naň vynaložila v troch vlnách viac než miliarda eur, súčasná aktivita teda tento objem zvýši o polovicu. A možno i viac, ak sa okrem štátnych zariadení rozhodne vláda pomôcť aj tým, čo patria pod samosprávy. Tým by sa zišla ďalšia takmer stovka miliónov na vyrovnanie najťaživejších dlhov. Schodok to neovplyvní , keďže dlhy verejných zariadení vrátane štátnych nemocníc sú súčasťou verejných financií.

Vývoj záväzkov slovenských nemocníc
(mil. €)

Základní CMYK
Základní CMYK

PRAMEŇ: správa Ministerstva zdravotníctva SR

Veriteľ inšpiruje

Prekvapením môže byť ministrovo vyhlásenie, že pri hľadaní oddlžovacieho modelu – presný spôsob má byť známy do konca tohto roka – bude rezort hľadať inšpiráciu aj v príklade a.s. Veriteľ z čias druhej Dzurindovej vlády. Obzvlášť počas prvej Ficovej vlády bol Veriteľ pre premiéra príkladom klientelizmu, za ktorý „mal niekto sedieť hocikde inde, len nie v opozičných laviciach“ a na ktorom „sa niekto dobre nabalil“. Zostalo však len pri rečiach, vyšetrovanie za takmer desať rokov nikam nepokročilo.

Rezort zdravotníctva hľadá aj riešenia, ktoré v minulosti Smer-SD odmietal a kritizoval

Jeden zo spoluautorov Veriteľa Peter Pažitný vysvetlil ich model ako spôsob, ktorý mal zmeniť zdravotníctvo na lepšie fungujúci systém. Objem peňazí vo Veriteľovi bol obmedzený a nestačil na uspokojenie všetkých veriteľov, prednosť dostali tí, ktorí boli ochotní zľaviť na menej ako sto percent pohľadávky. Tí ostatní riskovali, že sa na nich už nedostane. Zdravotnícke zariadenie, ktoré dostalo pomoc, muselo preukázať, že je schopné netvoriť nové dlhy.

Finálnym krokom mala byť transformácia nemocníc na akciovky či neziskové organizácie. Tie by boli automaticky pod hospodárskym tlakom netvoriť straty ani dlhy, inak by im hrozili už spomínané exekúcie. „Všetko bolo transparentné a riadne vydokladované,“ uzatvára P. Pažitný.

T. Drucker dodáva, že druhá vlna oddlžovania po vyplatení záväzkov po lehote splatnosti by mala podobný cieľ: preukázať schopnosť 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa