Vyše jeden a pol roka už ubehlo od predošlých parlamentných volieb a staronová vládna zostava premiéra Eduarda Hegera sa blíži k druhej polovici volebného obdobia. Jednou z nosných tém predvolebnej kampane boli okrem boja s korupciou aj sľuby o ambicióznych reformách. Veľkú pozornosť priťahovali návrhy politických aktérov spojené so zmenou pomerov v školstve, zdravotníctve, súdnictve a biznise.
Úvodné dvojročné obdobie, ktoré sa tradične spája s navrhovaním a postupnou implementáciou systémových opatrení, sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Slovensko sa zatiaľ nedočkalo žiadnych zásadných reforiem. Proti šéfom jednotlivých rezortov nehrala len bezprecedentná pandémia, ale aj masívne fiškálne zaťaženie a v neposlednom rade početné koaličné spory.
Jedným z impulzov, na ktorom mala byť založená transformácia krajiny, bola verejná debata spojená s európskym plánom obnovy. Politické sľuby z dielne vtedajšieho premiéra Igora Matoviča o takzvanom reformnom lete sa nikdy nenaplnili. Samotný dokument bol neskôr prijatý v menej grandióznych podmienkach a jeho obsah mnohí odborníci označili za korektný, ale bez prítomnosti výraznejšej vízie rozvoja krajiny.
Nie je žiadnym tajomstvom, že s ubiehajúcimi týždňami šance na presadenie reformných opatrení klesajú. Väčšina z nich sa, prirodzene, viaže na štátny rozpočet, ktorého obsah je predmetom detailných výpočtov a búrlivých politických rokovaní. Napätie spojené s plánovaním štátneho rozpočtu je zase priamo závislé od stavu verejných financií. A tie výrazne poznačil výpadok príjmov, ako aj početné výdavky spojené s pandémiou koronavírusu.
Minister Krajniak chce zmeniť tretí pilier. DDS vidia problém za problémom
Krajniakov sociálny valec
Najbližšie k navrhnutiu komplexného balíka má Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina). V hre je pritom veľa – udržateľnosť dôchodkového systému. Nepriaznivé demografické trendy budú v najbližších rokoch vytvárať čoraz väčší tlak na Sociálnu poisťovňu, ktorý môže vyústiť do znižovania budúcich penzií.
Samozrejme, takáto závažná téma je prirodzenou doménou politických aktérov. V závislosti od prieskumov verejnej mienky, volebného programu a osobného presvedčenia sa pohľady na udržateľnosť dôchodkového systému môžu výrazne líšiť. Nie je to inak ani v prípade navrhovanej reformy z dielne Sme rodina.
Napriek tomu, že ide o komplexný plán s konečným cieľom zaviesť zmeny vo všetkých troch dôchodkových pilieroch, neznamená to, že sa s ním nespája viacero otázok a pripomienok zo strany koaličných partnerov. Najväčšiu nevôľu vyvolali plánované zmeny v prvom pilieri, menovite plán zavedenia rodičovského bonusu. Konzervatívne ladený návrh, ktorého cieľom je kompenzovať penzistom výchovu pracujúcich detí, sa stretol s odporom strany Sloboda a Solidarita.
Tá považuje rodičovský bonus za kontraproduktívne a diskriminačné opatrenie. V podobnom duchu sa predstavitelia strany vyjadrujú k plánom zrušenia odvodového stropu, ktorý by najviac zasiahol ľudí s vysokými príjmami. Spor medzi koaličnými partnermi vyústil do bodu, v ktorom M. Krajniak koncom augusta vyhlásil, že reformu nepredloží v podobe ústavného zákona, ale pustí sa do novelizácie viacerých zákonov.
Nízke odvody, nízke penzie. Pre zlé gazdovanie sú ľudia na mizine, Krajniak ich nespasí
Menej kontroverzný pilier
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?