Zákon o rozpočtových pravidlách hovorí, že ak chce nemocnica ako príspevková organizácia uzavrieť koncesnú zmluvu na viac ako päť miliónov eur, tak to môže urobiť „len s predchádzajúcim súhlasom vlády. Povinnou súčasťou materiálu na rokovanie vlády je stanovisko ministerstva financií.“ Ani jedna z nemocníc, ktoré vlani uzavreli zmluvu na odoberanie stravy s novým koncesionárom, si túto zákonnú povinosť nesplnila. Na otázku, ako mohla zmluvu uzavrieť bez súhlasu vlády, banskobystrická nemocnica oficiálne odpovedala, že „súhlas na uzavretie zmluvy dal vedúci služobného úradu na ministerstve zdravotníctva Martin Senčák“.
Doteraz nikto, ani M. Senčák, ani ministerstvo zdravotníctva, túto skutočnosť nepopreli. No ak si vedúci služobného úradu prisvojil kompetenciu vlády a súhlasil s niečím, na čo nebol oprávnený, tak evidentne porušil zákon. Fakticky to priznala aj vláda, keď M. Senčáka v decembri minulého roku z funkcie odvolala. Napriek tomu sa stal zástupcom predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Čo je rovnako absurdné ako neprípustné a pohoršujúce.
Zdroj: ilustrácia - Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Hoci M. Senčák bol z prvej funkcie odvolaný, lebo porušil zákon, ÚDZS jeho ustanovenie do druhej funkcie odôvodnil tak, že „vo vzťahu k jeho osobe v minulosti nebolo preukázané porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov“. Z funkcionára, ktorý musel odísť, lebo porušil zákon, sa stal druhý najdôležitejší činiteľ v úrade, ktorého hlavnou povinnosťou je dohliadať na všetkých v zdravotníctve, aby dodržiavali zákony a predpisy. Takéto personálne rozhodnutie je excesom ešte aj v slovenskom Absurdistane. Zrejme si to uvedomuje aj premiér, lebo len poznamenal, že „za personálne obsadenie sú zodpovedné príslušné kompetentné inštitúcie“. Lenže: kto je zodpovedný za to, že kompetentné inštitúcie sú obsadené tak, že postupujú nekompetentne?
Ministerstvo zdravotníctva, kabinet ani vládna strana nezabezpečili takú samozrejmosť, akou je to, aby človek, ktorý v dôležitej funkcii porušil zákon, nebol povolaný na dôležitejšiu funkciu, kde kontroluje ostatných, či dodržiavajú zákony. Je zrejmé, že také ministerstvo, kabinet a ani vládna strana vonkoncom nemôžu zabezpečiť niečo, čo už také ľahké nie je: Odhaliť, kto výber nových koncesionárov pripravil a zorganizoval, zistiť, o koľko budú stravovacie služby drahšie, ako keď ich poskytovali samotné nemocnice, vypátrať a potrestať osoby, ktoré sú skryté za vlastnícky, obchodne i personálne prepojenými „koncesionármi“.
Nezáleží na tom, koľko vecí sa na Slovensku ešte zmení, ak sa menia tak, aby všetko mohlo zostať pri starom.
Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.