Stavebníctvo v Európe vyprodukuje až tridsať percent celkového odpadu kontinentu. Ide najmä o stavebný a demolačný odpad, ktorý vzniká pri rekonštrukciách či výstavbe nových budov. Na Slovensku sa pritom recykluje iba dvadsať až tridsať percent stavebného materiálu.
Možnosti sú však podľa odborníkov oveľa vyššie. Napríklad stavebná sutina, ktorá vzniká počas búracích a demolačných prác, je až z deväťdesiatich percent spätne využiteľná v stavebníctve a je plnohodnotnou náhradou prírodných materiálov.
Ako a čo recyklovať
Recyklácia stavebných odpadov pritom má pre stavebné firmy aj značný ekonomický prínos. Nemusia platiť za uloženie odpadu na skládku a recyklovaný materiál môžu znova využiť. Ceny za recykláciu stavebného odpadu bez dopravných nákladov na presun techniky sa podľa odborníkov zvyčajne pohybujú v rozpätí od tri a pol do päť eur za tonu. Najlacnejšia je zemina a kamene, najdrahšie sú izolačné materiály.
Bezobalové obchody majú zmysel. Svoje podnikanie založili na niečom, čo sa nepredáva
Najviac sa v praxi recykluje betón. Z jeho recyklátu sa dá vyrobiť štrk či podklad pod asfaltové cesty. Naopak, najzložitejšie na recykláciu sú olovené rúrky či asfaltové lepenky. „V prípade retardérov horenia je recyklácia komplikovanejšia. Takisto nehomogénne typy materiálov sú problematické na zhodnotenie,“ vysvetľuje analytička Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Petra Csefalvayová.
Problematické môže byť aj búranie budov, v ktorých bol azbest. Ten je toxický. Platí pravidlo, že čím je zdrojový odpad homogénnejší, tým ľahšie sa recykluje. Aj materiály na báze ocele a železa sa recyklujú veľmi dobre. Je to spôsobené ich rozšíreným používaním v konštrukciách. Ďalší dôvod je to, že sa recyklujú pomerne ľahko, pretože sa v rámci odpadu ľahko triedia. Či už magneticky, alebo mechanicky. Až štyridsať percent novej ocele je z recyklovanej starej ocele.
Kuchynský odpad prinúti obce a mestá triediť efektívnejšie, inak im náklady porastú
Obnoviteľné materiály sú napríklad aj drevo, hlina, kameň, konopný betón alebo aj ovčia vlna. Dobre sa dajú recyklovať drevené materiály. Z odpadu, ktorý vznikol pri ich spracovaní, sa vyrábajú drevotrieskové dosky na obklady, izolácie alebo sa využívajú ako pomocný materiál či na výrobu nábytku.
Zvyšovanie podielu
Samozrejme, úplná bezodpadovosť pri výstavbe domov či stavbe ciest sa dosiahnuť nedá, ale optimalizáciou procesov je možné minimalizovať tvorbu odpadu. Ak firmám odpad vznikne, mali by hľadať riešenie na jeho zhodnotenie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?