Najdôležitejšie pri rozvoji nájomného bývania je dobre nastaviť systém jeho financovania a spraviť ho dostupným. Preto je nutné komunikovať s bankami, developermi a investičnými fondmi. Treba ich presvedčiť, že dostanú síce nie vysoký, ale rozumný dlhodobý a pravidelný výnos. Potom do toho pôjdu, vysvetľuje v rozhovore pre TREND Robert Korab, konzultant v oblasti mestského plánovania a bytovej výstavby z firmy Raum & kommunikation vo Viedni.

Spomínali ste, že ľudia vo Viedni si pomaly nemôžu dovoliť žiť v metropolitnej oblasti mesta. Čo s tým?

Schémy dotovaného bývania fungujú vo Viedni, ale aj v celom Rakúsku skoro 70 rokov. Fungovali celkom dobre až do obdobia pred piatimi rokmi. Takisto máme kontrolu nad cenou pozemkov. Máme dve neziskové firmy, ktoré kupujú pôdu a poskytujú ju na dotované bývanie. Ale ceny pozemkov aj tak v posledných piatich rokoch dramaticky narástli. Ani tieto firmy si ich nemôžu dovoliť kupovať, pretože na to, aby sa použili na dotované sociálne bývanie, sú príliš drahé. Dnes máme vo Viedni naozaj nedostatok pozemkov a kupujú ich aj zahraniční investori.

Také nákupy sa dejú aj v Bratislave.

Viem, že aj rakúske poisťovne kupujú pozemky v Bratislave. Je to medzinárodný trend, ktorý, žiaľ, podstatne osekáva rozsah dotovaného bývania. Kedysi sme dokázali postaviť desaťtisíc dotovaných sociálnych bytov ročne. Teraz už nie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa