Turčianska firma Gardeon je už druhý rok po sebe jediným slovenským účastníkom v rebríčku tisíc najrýchlejšie rastúcich európskych firiem, ktorý zostavuje Financial Times na základe údajov portálu Statista. Metodológia nie je zložitá, porovnáva obdobie tržieb v rámci štyroch rokov, z ktorého vypočíta priemerný ročný rast tržieb (CAGR).

Martin a Marek Choleva
Neprehliadnite

Od donutov k európskym hviezdam. Úspech je drina a podnikanie na Slovensku obzvlášť

V minulom roku stačil na účasť v rebríčku rast 36,2 percenta, tento rok 36,9 percenta. Medián je tesne nad úrovňou 60 percent a v tomto roku ho takmer dosiahla aj slovenská firma Gardeon. Víťazi však dosahujú rast ako z inej galaxie.

V tomto roku sa lídrom rebríčka stala česká fotovoltická firma Raylyst Solar s priemerným CAGR na úrovni viac ako 800 percent, druhá francúzska firma Adagio mala GACR takmer 600 percent. Aj minulý rok boli čísla víťazov podobné, keď britský developer mobilných hier Tripledot Studios rástol priemerne ročne takmer o 800 percent, o čosi viac ako druhá britská poisťovacia firma Marshmallow s rastom o 660 percent. 

Kritériá na prijatie do rebríčka sú pomerne jednoduché. Prvým sú tržby v roku 2019 minimálne na úrovni 100-tisíc eur. A druhým tržby v roku 2022 minimálne na úrovni 1,5 milióna eur. Spoločnosť musí byť nezávislá, nie dcérska firma, a rast musí byť organický. Ak sa obchoduje na burze, jej akcie nesmeli spadnúť od roku 2022 viac ako o polovicu.

Tieto kritériá spĺňajú desiatky tisíc spoločností z Európy, no dostať sa k ich dátam nie je jednoduché. Vo veľkej väčšine krajín totiž neexistujú verejné záznamy o hospodárení firiem. Preto sa firmy museli do rebríčka prihlasovať samy. A mnohé to nemuseli spraviť. Aj pre budúci rok existuje na stránkach platformy Statista formulár na prihlásenie sa do súťaže. Môžu sa tak doň zapojiť aj slovenské firmy, ak dané kritériá spĺňajú. 

Príkladom, že sa do rebríčka prihlasuje iba málo firiem, ktoré dané kritéria spĺňajú, je Taliansko. Z apeninského polostrova pochádza až 300 spoločností. Sotva je to preto, že by Taliansko malo najviac rastúce firmy Európe. Skôr sú tamojšie spoločnosti omnoho aktívnejšie v registrácii do rebríčka.

Aj zo Slovenska sa mohlo do rebríčka prepracovať omnoho viac spoločností, vyplýva z dát, ktoré vyhodnotila spoločnosť Valida. V nedávnom blogu uviedla, že takýchto firiem je na Slovensku 400. „Z našich dát vyplýva, že podnikov so sídlom na Slovensku s hodnotou CAGR vyššou ako 36,9 percent a súčasne spĺňajúcich všetky ostatné požadované kritériá, je vyše 400,“ píše sa v blogu. V ňom zobrazila 40 najrýchlejšie rastúcich firiem na Slovensku podľa daných kritérií.

Slovensko však nie je lídrom v budovaní domáceho biznisu. Podnikateľské prostredie nie je prajné, čo odzrkadľujú aj negatívne pozície v mnohých rebríčkoch. Stačí sa pozrieť na susedov. Z Česka je v rebríčku zastúpených jedenásť krajín, z Maďarska desať a z Poľska neuveriteľných 54. Poľsko sa po Taliansku, Nemecku, Spojenom kráľovstve a Francúzsku stalo krajinou, v ktorej sa rodí najviac rastových skokanov. Nie je to až také prekvapujúce vzhľadom na veľkosť tamojšieho trhu, vládnu podporu podnikateľského prostredia a angažovanosť na západných trhoch, čo potvrdzujú aj skúsenosti slovenskej spoločnosti Gardeon. 

Nie všetky sektory majú prudký rastový potenciál. Opäť nie je prekvapením, že na špici rebríčka podľa odvetví je IT, z ktorého je takmer pätina firiem. Je pravdepodobné, že s nástupom umelej inteligencie si odvetvie tento náskok udrží. Druhým odvetvím je prekvapujúco stavebníctvo. Stavebný boom, ktorý v Európe od roku 2019 nastal, priniesol so sebou veľké množstvo víťazov. Ich počet sa v budúcom rebríčku pre realitnú krízu rozhodne scvrkne. Solídne sa darilo aj sektoru online obchodov, ktorý skončil na treťom mieste. Vďačí za to najmä zmene správania sa spotrebiteľov počas korony. Na štvrtom mieste skončil fintech ťahaný rastom kryptomien. Prvú päťku uzatvára energetika. Podobne ako stavebníctvo je aj jej potenciál v budúcoročnom rebríčku nízky. 

Martin a Marek Choleva
Neprehliadnite

Od donutov k európskym hviezdam. Úspech je drina a podnikanie na Slovensku obzvlášť