V posledných rokoch sa polícia snaží o zlepšenie svojho imidžu. Na dvere policajných áut pred pár rokmi dala nalepiť nápis Pomáhať a chrániť, spustila stránku na Facebooku, kde sa snaží informovať o pozitívnych dosahoch svojej práce. Výsledky však prichádzajú len pomaly. Ľudia majú stále pocit, že sa neriešia závažné kauzy. Napríklad výrok „Skutok sa nestal“ medzičasom zľudovel.
Ďalším veľkým problémom v polícii je rodinkárstvo a účelové presuny vyvolených. Ide napríklad o príbeh bývalého druhého zástupcu okresného riaditeľa Policajného zboru v Trnave Mariána Kovačócyho, syna bývalého poslanca za Smer-SD Mariána Kovačócyho
Kým bol vo funkcii, rezort vnútra obhajoval, že bezprecedentná pozícia druhého zástupcu je potrebná, pričom všetky ostatné okresné riaditeľstvá na Slovensku majú len jedno miesto zástupcu.
Mesiac potom, čo M. Kovačócy z funkcie odišiel, krajské riaditeľstvo Policajného zboru miesto druhého okresného zástupcu zrušilo. Zrazu už potrebné nebolo.
Stroj na pokuty
Občania bežných policajtov často vnímajú ako nástroj na vyberanie pokút a nie ako ľudí, na ktorých sa v núdzi môžu spoľahnúť. Ukážkovým príkladom, prečo sa polícia dôvere neteší, môže byť kauza „náš človek“. Ide o prípad, keď sa dnes už odsúdený daňový podvodník Ladislav Bašternák vyhol dopravnej pokute, lebo mal konexie na vyšších miestach.
V Policajnom zbore dnes pracuje približne 24-tisíc policajtov. Drvivá väčšina z nich s rodinkárstvom či ochranou vyvolených ľudí nesúhlasí. Ak sa však rozhodnú proti nespravodlivosti protestovať, často sú vystavení šikanovaniu a trestom zo strany nadriadených. Len málo z nich potom naberie odvahu a porozpráva o svojich problémoch aj v médiách.
V Policajnom zbore je veľa šikovných ľudí, udeľovanie výnimiek na vyššie posty býva napriek tomu účelové
Jedným z nich bol koncom minulého roka radový policajt Michal Hulvan, ktorý väčšinu svojej kariéry strávil v Trnave. Pre denník Sme poskytol rozhovor, v ktorom opísal rodinkárstvo na oddelení aj šikanovanie zo strany nadriadených potom, ako sa ozval proti neprávostiam, ktoré na pracovisku zažíval. Postupne sa k nemu pridali ďalší policajti, ktorí hovorili, že zažívajú niečo podobné.
Mnohí upozornili na akési neoficiálne tabuľky, na základe ktorých sú bodovo hodnotené ich pracovné výkony. Najviac bodov dostanú za uloženie pokuty, čím sú motivovaní ľudí trestať aj vtedy, keď to nepovažujú za nevyhnutné. Ak sa proti takému systému niekto ozve, často dostane od nadriadených trest. Sami tvrdia, že sa potom ľuďom nečudujú, ak ich vnímajú ako stroj na vyberanie pokút.
Rodinkárstvo a kamarátstva
Okrem nezmyselných konfliktov s nadriadeným M. Hulvan opísal aj to, ako fungujú kamarátske vzťahy medzi policajnými funkcionármi. Ak majú nejaký problém, navzájom sa podržia. „Keď som sa sťažoval na postup svojich nadriadených krajskému riaditeľovi v Trnave, povedal, že o tom vie, ale nemôže s tým nič spraviť. Myslím si, že je to preto, že vo vedení sú všetci kamaráti a jeden má aj známosti v politike. Všetci si tam navzájom nahrávajú,“ uviedol pre Sme M. Hulvan v decembri 2018.
Jedným z funkcionárov, ktorých sa jeho sťažnosť týkala, bol zástupca okresného riaditeľa Policajného zboru v Trnave Marián Kovačócy. Ten totiž dal M. Hulvanovi písomné pokarhanie za to, že mal počas služby na stanici oblečené čierne policajné tričko, pretože si zašpinil služobnú košeľu. Ide o tričko, aké nosil na tlačové konferencie aj policajný prezident Milan Lučanský. Pre túto drobnosť nemal M. Hulvan 12 mesiacov nárok na odmeny.
Upratovanie na polícii
1. január 2011
Na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave vznikla funkcia druhého zástupcu okresného riaditeľa. Išlo o bezprecedentný krok, žiadne iné okresné riaditeľstvo na Slovensku nemalo ani nemá druhého zástupcu riaditeľa.
1. január 2013
Za druhého zástupcu okresného riaditeľa v Trnave bol vymenovaný Marián Kovačócy ml., syn exposlanca za Smer-SD Mariána Kovačócyho.
1. júl 2019
Marián Kovačócy ml. sa zo svojej funkcie presunul do Športového centra polície.
1. august 2019
Ministerstvo vnútra funkciu druhého zástupcu okresného riaditeľa v Trnave zrušilo.
M. Kovačócy je synom bývalého poslanca za Smer-SD Mariána Kovačócyho, ktorý v parlamente sedel do roku 2016. M. Kovačócy mladší u policajtov pôsobí už viac ako 15 rokov, pretože je v prvom rade športový strelec. Reprezentoval Slovensko na olympiáde v roku 2016, pred mesiacom skončil na piatom mieste na majstrovstvách Európy v disciplíne trap.
Je pomerne bežné, že športovci, najmä strelci, sú zamestnancami ministerstva vnútra, pričom niektorí sú dokonca policajti. Ani zďaleka však nie je bežné, že dostanú vysokú funkciu. V prípade M. Kovačócyho ml. išlo dokonca o miesto zástupcu okresného riaditeľa.
Výnimka od Gašpara
Do funkcie sa M. Kovačócy ml. dostal na začiatku roka 2013, teda v čase, keď bol jeho otec poslancom parlamentu. Významne mu k zisku miesta zástupcu okresného riaditeľa v Trnave pomohol vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý mu udelil výnimku.
Do vyššej manažérskej funkcie sa M. Kovačócy ml. dostal bez praktických skúseností s policajnou prácou na ulici. T. Gašpar aj vtedajší krajský policajný riaditeľ Bystrík Stanko vtedy popierali, že by išlo o rodinkárstvo, a to napriek tomu, že B. Stanko sa roky s M. Kovačócym starším poznal. Keď sa Kovačócyovcov na kariérny rast v roku 2013 pýtali médiá, otázky odbíjali s tým, že zákon porušený nebol a nebola ani žiadna „tlačenka“.
Stál za povýšením športovca jeho otec – poslanec za Smer-SD? Zdroj: TASR
TREND sa chcel T. Gašpara po rokoch spýtať, či by bol ochotný vyjadriť sa, prečo výnimku M. Kovačócymu ml. v roku 2013 udelil. Na telefónnom čísle, ktoré T. Gašpar používal, sa ozval neznámy hlas a povedal, že T. Gašpar už číslo nepoužíva. Muž na druhej strane sa odmietol predstaviť, ako aj sprostredkovať aktuálny telefónny kontakt na bývalého policajného prezidenta.
TREND preto napísal na oficiálny profil T. Gašpara na Facebooku. Osoba na druhej strane, ktorá sa podpísala ako T. Gašpar, si vypýtala otázky na mail a napísala, že po oboznámení s ich obsahom zatelefonuje. Do uzávierky vydania sa nikto neozval.
Najprv miesto treba...
Mimoriadne pozoruhodné na funkcii M. Kovačócyho okrem udelenia výnimky bolo to, že oficiálne bol až druhým zástupcom okresného riaditeľa v Trnave. Okresné riaditeľstvo v Trnave bolo pritom až donedávna jediným okresným riaditeľstvom na Slovensku, na ktorom mal riaditeľ dvoch zástupcov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?