Ako vznikla iniciatíva vytvoriť koncepciu na podporu servisných centier (SSC)?

Zúčastnil som sa konferencie o servisných centrách, kde firmy z tohto sektora prezentovali niekoľko požiadaviek, ktoré by im vedeli uľahčiť podnikanie na Slovensku. Tam som zástupcom firiem ponúkol, aby prišli s konkrétnymi opatreniami, na ktorých základe by sme mohli rokovať s jednotlivými dotknutými rezortmi a presadiť ich požiadavky. Ich návrhy ma prekvapili a vtedy som si uvedomil, že by sme sa tejto oblasti mali začať venovať cielenejšie a sústredenejšie. Je to jeden zo sektorov ekonomiky, ktorý môže mať veľký potenciál. Prínosom týchto firiem okrem iného je, že zamestnávajú mladých ľudí s vyššou priemernou mzdou, ako je štandard. To nás priviedlo k rozhodnutiu pripraviť koncepciu, ktorá pokryje celý segment SSC z dlhodobého hľadiska a cielene sa mu bude venovať.

Ako ľudia v štátnej správe vnímajú segment servisných centier?

Tým, že sa o tomto segmente veľmi nehovorilo, málokto o ňom vedel a málokto tušil, aký je jeho potenciál. O to dôležitejšie je, že o ňom teraz hovoríme a rokujeme o zlepšení podmienok pre túto oblasť. Keď vysvetľujeme zainteresovaným subjektom benefity a veľkosť týchto centier, nenarážame na žiaden negatívny názor. Naše návrhy sa týkajú ministerstiev práce, vnútra, školstva a sčasti zahraničných vecí. Nikto iný do procesu nezasahuje. Za málo peňazí vieme urobiť veľa muziky a veľa zodpovednosti je na ministerstve hospodárstva. Ide o rokovania s investormi, systém podpory či robiť mediátora a gestora celého procesu.

Súčasťou navrhovaných zmien je aj novela zákona o investičnej pomoci. Prečo?

Už v auguste 2015 sme zmenili tento zákon, v ktorom sa upravili podmienky pre SSC. Investičná pomoc sa nám pri takýchto projektoch veľmi rýchlo vráti. Maximálny príspevok v hotovosti na jedno novovytvorené pracovné miesto je šesťtisíc eur (ak nejde o tzv. najmenej rozvinutý okres). Ľudia zarábajú v SSC približne 1 600 eur, pričom odvody a dane sú ďalších približne tisíc eur. Za šesť mesiacov sú peniaze späť v rozpočte. Investor musí miesta päť rokov udržať, pričom väčšina z nich tu zostáva oveľa dlhšie.

Bude systém pomoci nejako špeciálne podporovať SSC?

Pri najbližšej novele zákona by sme mohli urobiť úpravy, ktoré by viac reflektovali realitu. Dnes je jednou z podmienok na pridelenie štátnej pomoci pre SSC nákup technológie za 400-tisíc eur. Centrá nemajú problém to naplniť, ak budeme brať do úvahy aj lízing. Reálne nevlastnia nič, sídlia v prenajatých priestoroch a majú prenajaté počítače. Ich najväčšie náklady sú na vzdelávanie. Ak dokážeme prispôsobiť zákon reálne tomu, čo potrebujú, napríklad že oprávnené náklady nebudú musieť byť štyristo-, ale osemstotisíc, no bude sa tam počítať aj lízing a nájom, tak to centrá bez problémov splnia. Viac by sme zákon prispôsobili realite. Ale to je skutočne len príklad.

Za málo peňazí vieme urobiť veľa muziky a veľa zodpovednosti je na ministerstve hospodárstva

Centrá často kritizujú nedostatočnú prípravu študentov pre prax. Je možné urobiť v tejto oblasti nejaké zmeny dostatočne rýchlo?

Ministerstvo školstva navrhlo, že dokáže zástupcov servisných centier nominovať do akreditačnej komisie, ako aj do komisie, ktorá schvaľuje študijné plány pre stredné a vysoké školy. Vedia ich zapojiť aj do duálneho vzdelávania. Dnes je toto vzdelávanie primárne orientované na priemysel, ale prečo by nemohlo byť aj na oblasť služieb? V rámci obchodnej akadémie môže byť napríklad vyučovaný predmet medzinárodné účtovné štandardy IFRS. Firmy z tohto segmentu už deklarovali vôľu prijímať študentov na prax a samy si ich zaškoľovať. To všetko má nulový dosah na rozpočet. Navrhujeme aj opatrenia v oblasti spolupráce s vysokými školami. Potrebujeme, aby si aj ony uvedomili, že nejde len o pár firiem, ale je tu obrovská sila SSC, ktoré zamestnávajú takmer 40-tisíc ľudí a toto číslo narastie na 60-tisíc. Aj rektori možno zmenia názor a 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa