Kto očakával, že koronakríza zvýši dostupnosť bývania v Bratislave, je zrejme sklamaný. Ceny nehnuteľností naďalej rastú, v niektorých prípadoch sa rast dokonca zrýchlil.
Len mierna neistota
Nie div, že priemerný Bratislavčan by si podľa poradenskej spoločnosti Deloitte musel odkladať celú čistú mzdu devätnásť a pol roka, aby si mohol zaobstarať byt s rozlohou 70 štvorcových metrov. Vzdialenejšie obvyklým miestnym príjmom sú už len byty v Prahe a Paríži. „Začiatkom roka sme zaznamenali mierny pokles v dopyte, ale zvyšok roka to veľmi rýchlo dobehol. Z nášho pohľadu sa koronakríza prejavila len počas prvého lockdownu okolo Veľkej noci, keď predávajúci aj kupujúci zneisteli,“ hodnotí vývoj na bratislavskom realitnom trhu maklérka Lucia Krivičková zo spoločnosti
RE/MAX. „Napriek pandémii koronavírusu sme boli svedkami neustále rastúceho dopytu, ktorý stláča ponuku bytov na minimum. Výsledkom je kontinuálny rast cien starých, ale najmä nových bytov,“ potvrdzuje Peter Porubský z portálu Nehnuteľnosti.sk. Prirodzene, rast nie je vo všetkých prípadoch rovnaký. Rýchlo dražejú napríklad dvojizbové byty v piatom okrese, ktorý vystriedal Bratislavu IV na pozícii najlacnejšieho okresu. Rozdiely na úrovni okresov II až V sú však zanedbateľné. Inú ligu predstavuje Bratislava I. Podľa údajov na webe Nehnuteľnosti.sk tam ceny dvojizbových bytov v závere roka dosiahli 227-tisíc eur. Trojizbové byty v úplnom centre Bratislavy síce zatiaľ potenciál na zdražovanie vyčerpali, napriek tomu stoja dva- až trikrát viac než v ostatných veľkých slovenských mestách.
Nezarobia, predávajú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?