Po páde železnej opony to boli práve rakúske podniky, ktoré ako prvé zakladali pobočky na Slovensku. Blízkosť trhu, nižšie pracovné náklady a silná tradícia priemyselnej výroby pre ne tvorili atraktívny kokteil. Ešte dôležitejším impulzom však bol vstup Slovenska do Európskej únie a neskôr aj do eurozóny. Odstránenie posledných obchodných bariér naplno naštartovalo rakúske firmy k expanzii za hranicami.
Brána do regiónu
Nebolo to však len o Slovensku. Rakúsko je jedným z hlavných investorov do krajín v strednej a východnej Európe a Viedeň sa doteraz považuje za vstupnú bránu do regiónu. V krajinách ako Rumunsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina a Srbsko patria podľa informácií zastupiteľského úradu Slovenska vo Viedni rakúske koncerny k najdôležitejším zamestnávateľom.
Investície z Rakúska smerovali predovšetkým do oblasti finančníctva a poisťovníctva, rakúske firmy však s dospievaním tunajších trhov vstúpili aj do sektora maloobchodu a stavebníctva. S rastom významu automobilového priemyslu pre región strednej a východnej Európy smeroval záujem rakúskych podnikov aj do strojárstva a pridružených odvetví.
Po páde železnej opony to boli práve rakúske podniky, ktoré ako prvé zakladali pobočky na Slovensku
Pre Slovensko nie je Viedeň len dôležitý obchodný partner, ale po Holandsku je susedná krajina druhý najväčší zahraničný investor. Na celkových priamych zahraničných investíciách na Slovensku sa v roku 2014 Rakúsko podieľalo šestnástimi percentami, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje sumu 6,3 miliardy eur. Tempo prílevu rakúskych zahraničných investícií na Slovensko dlhodobo rástlo, ale po kríze stratilo dych. Aj keď sa v posledných piatich rokoch drží nad úrovňou šiestich miliárd eur, predkrízovú úroveň už nedosiahlo.
Pokiaľ ide o obchod, bolo Rakúsko vlani štvrtým najdôležitejším exportným trhom Slovenska, keď k západným susedom smerovalo 5,7 percenta celkového vývozu. Pozitívne saldo obchodnej bilancie prevyšujúce 2,2 miliardy eur je výsledkom silného zastúpenia rakúskych výrobných firiem na Slovensku, ktoré svoje produkty vyvážajú na ďalšie spracovanie do domovskej krajiny.
Rakúske čerpačky
Rakúske firmy na Slovensku sú výrazne zastúpené predovšetkým v stavebníctve a v segmente výroby stavebníctve látok. Silných zástupcov má krajina aj v obchode a strojárstve. Najväčšou rakúskou firmou je podľa rebríčka zostaveného TREND Analyses, ktorý nezahŕňa dcérske podniky spoločností, ktoré majú nerakúskeho vlastníka, no sídlo v Rakúsku, stavebný koncern Strabag. Nasleduje ho spoločnosť OMV Slovakia, ktorá je známa najmä svojou sieťou čerpacích staníc, no venuje sa aj obchodu s vykurovacími olejmi, mazivami a ostatnými produktmi.
Tá vlani zaznamenala prepad tržieb o šestnásť percent na 411 miliónov eur, no čistý zisk
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?