Žltý pre farbu autobusov. A mor preto, ako ničí konkurenciu. Nasadí proti nej nižšie ceny, lepšie autobusy a vlaky či nové služby. Konkurenti ho obviňujú, že si vyberá len lukratívne trasy a nasadzuje dampingové ceny. Keď sa mu niekto postaví, riskuje ostrú bilbordovú či mediálnu antikampaň. Mnohých vplyvných politikov označil za hlupákov, ďalším pripísal na zodpovednosť kradnutie a korupciu. Viacerí reagovali žalobami alebo trestnými oznámeniami. R. Jančura príležitostne zabŕdne aj do slovenského premiéra Roberta Fica, najmä za zavedenie bezplatného cestovného pre študentov a dôchodcov. RegioJet tak prichádza o zákazníkov a rúca sa mu biznisplán.
Slovenskí podnikatelia sú pri kritizovaní vlády veľmi opatrní. Vy máte imidž provokatéra. Má to úspech?
Nikdy som nebol závislý od štátu. Začal som podnikať s nulou pred dvadsiatimi rokmi ešte ako študent. Vytvoril som firmu s obratom tristo miliónov eur a s 2,5 tisíca zamestnancami. Štát má slúžiť ľuďom, ale aj podnikateľom, lebo tí tiež platia dane. Ak sa stretnem s niečím, čo je podľa mňa nezákonné alebo neférové, tak sa nebojím hovoriť nahlas. Problém Slovenska je, že je malé, väčšina podnikateľov musí byť so štátom zadobre. Ak aj chcú povedať pravdu, boja sa.
Aký má efekt, keď kritizujete politikov?
Rozumný úradník by mal byť potom opatrnejší a nemal by si vykladať právo, ako chce. Na politikov a úradníkov môžete ísť troma spôsobmi. Buď ich podplácate, alebo im leziete do zadku, alebo si svoje oprávnené záujmy otvorene presadzujete, čo je jediná fér cesta.
Pomáha vám tento prístup pri presadzovaní svojich záujmov?
To, čo robím, nerobím preto, aby som mal z podnikania viac peňazí. Keď je niečo nefér, poviem to nahlas bez ohľadu na to, či to má alebo nemá vplyv na podnikanie. Ak viem, že člen vlády je zlý človek, idem s tým von.
Pomáha to vášmu podnikaniu?
Asi nie. Mám na stole žalobu od Jozefa Dvonča (primátora Nitry – pozn. TREND) za to, že som povedal, že v jeho kraji kvitne korupcia. Nie je z jeho strany rozumné, že ide do konfliktu, lebo sa o tom bude hovoriť ešte viac. Na Slovensku je veľa vecí lepších ako v Česku, ale veľa aj horších. A to je práve ten klientelizmus.
Boja sa vás politici?
V Česku je to iné, lebo tam je môj podnikateľský príbeh známy. Ľudia aj úradníci mi omnoho viac držia palce, lebo môj príbeh poznajú. Na Slovensku ho nepoznajú. Berú to tak, že prišiel nejaký „Čehúň“, ktorý sa tu rozkrikuje. Ale verím, že niektorým ľuďom sa páči, že hovorím o problémoch, ktoré tu sú.
Aké máte vzťahy s ministrom dopravy a s premiérom?
Zaujímavé je, že ak chcem telefón na kohokoľvek z českej vlády, tak ho do piatich minút mám. Veľa mobilov na ministrov je dokonca na internete. Zo slovenskej vlády mám mobil len na ministra dopravy Jána Počiatka a zháňal som ho azda pol roka. Nikto mi ho nechcel dať. Tých pár ľudí, ktorí ovládajú túto krajinu, drží strašne pri sebe. Na Fica majú číslo stovky ľudí, ale nedajú vám ho, lebo nechcú medzi seba nikoho pustiť. V Česku sú tieto kontakty takmer verejné. Prečo nie? Veď premiér je náš zamestnanec – nás občanov.
Nie je podľa vás bežné, že si ľudia vo vysokých funkciách strážia svoj mobil? Musia si predsa pozornejšie manažovať čas.
Ja by som nikdy Počiatkovi nevolal. Chápem, že keby mu každý volal, tak mu z toho praskne hlava. Ale krátku esemesku znesie každý manažér aj minister. Treba komunikovať slušne a vo verejnom záujme. Keď píšem esemesku, niekoľkokrát si ju po sebe prečítam. Ubezpečím sa, že je v súlade s verejným záujmom a že nebojuje za moje ciele.
A s ministrom dopravy si esemeskujete?
Písal som mu asi štyri- alebo päťkrát. Teraz som mu písal, lebo som si myslel, že sa budete pýtať na súťaž na novú trať, ktorá už dávno mala byť. Do pár sekúnd mi odpovedal, že tam je malé oneskorenie a za mesiac to vyjde. Čo je korektná esemeska. Prečo by som to mal riešiť s jeho ľuďmi, ktorí nič nevedia, keď sa môžem spýtať najvyššieho.
Prejavuje sa uzavretosť vládnych politikov aj inak ako v mobilnej komunikácii?
Mám pocit, že tí, čo vládnu Slovensku, nielen politici, ale aj skupiny okolo, sú uzavretí a všetci sa poznajú. Priatelia, nepriatelia, všetci sú jedna partia. Česko je len dvakrát väčšie, ale tam nie sú také uzavreté vzťahy.
Na to, čo všetko ste o nich povedali, je ich postoj k vám celkom mierny, nemyslíte?
Máte už predplatné?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň