Pandémia nespôsobila len ekonomickú nestabilitu, ale aj silné sociálne pnutie a politické napätie. To vykazuje známky zlomu v správaní ľudí, ktoré priamo ohrozuje podstatu demokracie, myslí si expremiérka a dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Iveta Radičová.

Čo sa zmenilo za posledný rok, kedy sme spolu hovorili naposledy?

Začnem príkladom z inej krajiny, lebo vystihne podstatu zmeny. Švajčiarsko je ukážkou najrozvinutejšieho spôsobu priamej demokracie. Výsledky referenda sa vždy v spoločnosti rešpektovali. Princíp rozhodovania na základe väčšiny bol nosným znakom jeho demokracie.

V krajine sa uskutočnilo referendum o covid-pasoch, ktoré väčšinovo prešlo. Covid-pas má byť vstupenkou s istými zvýhodneniami pre zaočkovaných a naopak, znevýhodňuje nezaočkovaných. Prvý raz sa stalo, že tá časť spoločnosti, ktorá neuspela v referende, zvoláva protesty proti výsledkom priamej demokracie. Toto je zlom.

Čo je jeho podstata?

Môžem sa mýliť, ale signalizuje, že ide o zmenu politiky. Pretože hlasom tých, ktorí neuspeli v referende, sa stali politické strany, ktoré prestali rešpektovať výsledky referenda. A To je obrovská zmena.

Kladiem si otázku, do akej miery to znamená, že prestávajú platiť nosné kamene, základy, toho, čo nazývame demokracia. Keď prestaneme rešpektovať základné zákonitosti, na ktorých je tento systém postavený, tak je na mieste otázka, aký systém bude nasledovať?

Asi to nebude len príklad Švajčiarska?

Rovnaké sa deje v ostatných krajinách. Z pandémie, z vážneho zdravotného ohrozenia a ohrozenia životov, sa stala silná politická téma. Dokonca taká silná, že ju niektoré politické strany používajú ako hlavný nástroj získavania podpory. Myslím si, že tak robia rukojemníkmi nielen tých, ktorí si myslia, že prijímané opatrenia nie sú primerané, ale aj tých, ktorí si myslia, že sú primerané.

Posunuli sme sa v rozhodovaní od plného rešpektu voči odborníkom, k prevážajúcemu politickému rozhodovaniu. Rozhodovanie majú vždy v rukách politici. Ale je rozdiel, keď sa opierajú o vedecké poznanie a odporúčania odborníkov, alebo keď nastupuje modifikácia až popieranie niektorých odporúčaní z dôvodu popularity a politických preferencií.

Na snímke je Iveta Radičová profesorka sociológie a dekanka Fakulty masmédií na vysokej škole v Bratislave.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Prestali si ľudia vážiť odborníkov?

Pred rokom sme z balkónov lekárom tlieskali. Rešpektujúc zatvorenie prevádzok, obmedzenie pohybu, pre ochranu zdravia a života nevyhnutné obmedzenie osobných slobôd v súlade s odporúčaniami odborníkov.

Prešiel rok. Lekárom nadávame, útočíme na nich. A nielen lekárom, schytávajú to aj predavačky v obchode. Zásadne sa zmenila atmosféra v spoločnosti, zásadne sa zmenil spôsob uchopenia pandémie politikmi a zásadne sa zmenila trpezlivosť občanov voči nastolenej situácii. Všetci sme unavení. Ale sme aj oprávnene roztrpčení, nahnevaní a v celej tejto situácii značne stratení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa